Probleme tratament de canal

06-02-2020
npynpy
Nu este medic/terapeut
npynpy
Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema, am o masea cariata care a facut abces, am fost la un consult stomatologic si medicul mi-a recomandat sa fac un tratament endodontic de curatare de canale ca numai asa pot scapa fara sa mi se extraga maseaua, zis si facut, dupa radiografie si prima sedinta medicul a zis ca mi-a salvat maseaua si o sa fie bine ca sunt tanar si nu ar trebui sa fie probleme, ma reprogramat peste 10 zile, dupa 7 zile de la prima sedinta mi-a reaparut acea punga de puroi, la a doua sedinta medicul mi-a curatat din nou, a bagat tratament acolo etc, am intrebat daca este normal sa reapara infectia si mi-a raspuns ca nu stie ce bacterie am eu acolo si ca daca pana data viitoare nu trece ca mi- o obtureaza si sigileaza canalele si ca daca tot nu se vindeca ca mi-o scoate. Mentionez ca procedura a fost facuta la microscop nu tratament clasic ! Este a 5 zi de la
A doua sendinta si inca abbcesul este acolo.

Este normal sa procedeze asa ? Care ar fi motivele pentru care acest tratament nu are efect ? Nu sunt o persoana care sa ma scoata banii afara din casa, am platit o suma destul de mare pentru mine si sa ma aleg si cu maseaua scoasa si cu banii luati, am sentimentul ca acel Medic nu a facut ceea ce trebuia sau stia ca nu mai poate fi salvata.
3 comentarii
0
06-02-2020, ora 18:17
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Este posibil ca infectia in os sa fie destul de mare si sa nu se poata trata nici la microscop. In aceasta situatie este indicata extractia.
0
06-02-2020, ora 20:41
npynpy
Nu este medic/terapeut
npynpy
Am si o radiografie facuta inainte de inceperea tratamentului o
Pot atasa daca se poate.
0
06-02-2020, ora 21:47
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
O puteti atasa aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vasele sanguine prefabricate ar putea revoluționa tratamentele pe canalul dentar
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •