Reactie interstitiala perihilar bilateral

12-11-2019
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Buna ziua!
De 2 saptamani ma confrunt cu tuse seaca si mi se taie respiratia cand depun si cel mai mic efort. (Ex. Urcat de scari)
Am facut o radiografie si rezultatul este reactie interstitiala perihilar bilateral.
Imi poate cineva spune ce inseamna, ce presupune aceasta boala?
Mentionez ca am 44 de ani, stil de viata activ, nu am mai fumat de peste 10 ani dar am lucrat mult timp in constructii.
4 comentarii
0
12-11-2019, ora 19:39
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
P.s. Am uitat sa mentionez ca se specidica si "cord normal configurat"
0
13-11-2019, ora 13:22
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Poate fi o pneumopatie interstițială care să evolueze cu leziuni de fibroză. Ați primit tratament? Ar fi indicat să faceți o fibrobronhoscopie sau un lavaj bronho-alveolar, și apoi un CT toracic pentru evaluarea leziunilor. Aștept să-mi spuneți ce investigații ați mai făcut și care sunt rezultatele. O zi liniștită!
0
13-11-2019, ora 22:09
Twix
Nu este medic/terapeut
Twix
Postarea este in legatura cu tatal meu.
A fost astazi la doctorul pneumolog si l-a consultat mai bine si concluzia este ca sufla bine si ar avea doar o alergie la praf. A primit medicatie pentru asta. Doctorul spune ca radiologul a interpretat gresit.
Cred ca totul este ok. Va multumesc pentru raspuns!
0
16-11-2019, ora 15:02
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cum v-am spus, acel rezultat nu indică ceva grav sau specific, dar în legătură cu simptomatologia ar merita investigat. Tatăl dumneavoastră lucrează în construcții (mult praf), deci cam ar fi trebuit să știe până acum că este alergic/sensibil la praf, și nu cred că ar fi putut lucra mulțu ani în praf fără să aibă simptome până acum. Dacă simptomele persistă mergeți și la alergologie, iar apoi puteți face și un CT toracic. O zi liniștită! Dacă mai aveți nevoie de sfaturi vă ajut cu drag!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: