Vezicule in gat, tuse uscata/productiva, durere pulmonara

25-02-2021
Pacient1234
Nu este medic/terapeut
Pacient1234
Mi-au ieșit niște bubițe in gât care arata ca niște vezicule, tușesc câteodată uscat câteodată productiv și am dureri pulmonare și de coaste. Amigdalele sunt foarte lăsate și retrase ca și cum s-ar ascunde. Am fost la medicul de familie însă mi-a pus diagnostic bronșita și am luat Augmentin pastile (875/125mg) timp de 7 zile. (Antimicotic + probiotic), sirop Stodal și pastiluțe masticabile Decasept, dar nu se vede vreo îmbunătățire alta decât starea fizica. Simptomele sunt tot acolo și au trecut 10 zile de la începerea tratamentului. :(
2 comentarii
0
25-02-2021, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum exista sute de postari unde am explicat ca bubitele din gat ( normale) tusea, nod in gat.. sunt simptome date de un reflux gastro esofagain in somn. d ela greselile in alimentatie la cina si dupa cina. aici se incep investigatiile de la Gastrologie
2 cred ca e corect sa faci si un cosnult ORL.. fiindca medicul de familie fara a face investiagtiile necesare.. nu are cum sa spuna ce forma de faringita ai si cu atat mai mult... ce forma de Bronsitta este ( si daca necesita sau nu acel antibiotic e o mare intrebare)
0
25-02-2021, ora 19:15
Pacient1234
Nu este medic/terapeut
Pacient1234
Mulțumesc mult pentru răspuns! o seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •