Intr-o seara am ridicat ceva mai greu la 8-9 kg si am simtit ceva in plamani
As avea si eu cateva intrebari si daca sunteti amabili sa imi raspundeti cat mai rpd.
Acum cateva zile ma simteam cam rau, am fost la doctor si mia spus ca am racit la plamani.Mia dat tratament iar intr-o seara am ridicat ceva mai greu la 8-9kg si am simtit ceva in plamani.Nu i-am dat importanta si am plecat cu masina spre casa, aproape de casa am tusit si am tusit cu sange(sangele fiind curat ).Am ajuns acasa si la 20 min ma apucase tuse cu sange si am tusit aproximativ 3 min numai cu sange.
A doua zi am fost la doctor am facut o radiografie si doctorul mia spus ca e cam urata si ca sar putea sa ma interneze.
Acum intrebarile mele sunt : Se poate face tratamentul acasa ?
Cam in cat timp ma fac bine fiind o forma usoara de tbc?
Ce alimente imi recomandati?
Si ce e bine sa fac ca sa nu imi mai vina iar sa tusesc cu sange?
Va multumesc !!!
Acum cateva zile ma simteam cam rau, am fost la doctor si mia spus ca am racit la plamani.Mia dat tratament iar intr-o seara am ridicat ceva mai greu la 8-9kg si am simtit ceva in plamani.Nu i-am dat importanta si am plecat cu masina spre casa, aproape de casa am tusit si am tusit cu sange(sangele fiind curat ).Am ajuns acasa si la 20 min ma apucase tuse cu sange si am tusit aproximativ 3 min numai cu sange.
A doua zi am fost la doctor am facut o radiografie si doctorul mia spus ca e cam urata si ca sar putea sa ma interneze.
Acum intrebarile mele sunt : Se poate face tratamentul acasa ?
Cam in cat timp ma fac bine fiind o forma usoara de tbc?
Ce alimente imi recomandati?
Si ce e bine sa fac ca sa nu imi mai vina iar sa tusesc cu sange?
Va multumesc !!!
6 comentarii
a spus ca am un fel de gauri in plamani de fapt nu se vede putin din plamanul drept.
Nu stiu exact ca nu mi-a explicat, dar din ce am vazut eu nu se vede putin din plamanul drept.
Azi imi voi face analize, test tbc, inca o radiografie la plamani si voi vedea daca e neaparat sa stau in spital.
Azi imi voi face analize, test tbc, inca o radiografie la plamani si voi vedea daca e neaparat sa stau in spital.
Buna! Iti recomand si bronhoscopie. Este mai greu de suportat :se introduce un tub subtire flexibil pana in plamani si se pot si recolta probe din zonele suspecte si te lamuresti mai bine. Nu vreau sa te sperii, dar trebuie exclusa o posibila tumora pulmonara. Debutul manifestafilor poate fi similar cu tbc si tratamentul trebuie cat mai precoce. In caz de tbc trebuie tratament minim 6 luni, se poate si acasa. Daca intrerupi, exista recidive si apar rezistente la medicamente. Succes si sanatate!
Dr Gianina Arsene
medic specialist boli infectioase
Dr Gianina Arsene
medic specialist boli infectioase
Acum sunt internat la spital, boala fiind tbc dar nu este contagios.Am primit ieri tratament la 6 ore si azi a zis ca o sa imi faca pana la 3 tratament din 30 in 30 de min.As mai avea o intrebare : Ce fructe, legume, ceaiuri mi-ati putea recomanda?
Multumesc !
Multumesc !
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8contact cu TBC pulmonar
- 10TBC si fumatul
- 2tbc... pot imbolnavi pe cineva prin sarut?
- 6antibiotice tbc
- 5suspecta de tbc... testul idr
- 2tbc
- 4am fost diagnosticata acum 2 saptamini cu tbc nodulara (nodului limfatic)
- 4tbc vechi de 1 an
- 3miscare si dieta... Este indicata o cura de slabire dupa TBC?
- 10cai de transmitere HIV
- 4Raceala la plamani sau TBC
- 11Mi-e frica de un tbc generalizat!
- 16Durerea mea de burta = TBC
- 1fumul de tigare tbc
- 5fistule intestinale si cancer de colon
- 2Bolnav de TBC si problema cu inima
- 1Tuberculoza sau altceva ?
- 0Am o intrebare - hepatita B cronica si tbc
- 4Test IDR
- 0Analize TBC osos
Mai multe informații despre: Tusea cu sange TBC
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: