miscare si dieta... Este indicata o cura de slabire dupa TBC?

22-10-2009
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Buna ziua!
Este indicata o cura de slabire dupa TBC?
Mai mult ca sigur in ultima perioada am mancat si in exces, mi-a lipsit conditia fizica(am stat in CM ) iar locul de munca este unul sa zicem sedentar, nu ies in aer liber cca10 ore pe zi.
Consumul nervos, stresul vor duce probabil la o scadere in greutate dar in ultimul an de la 59 Kg am ajuns la 75 Kg la o inaltime de 1, 58m.
La medic cand merg mi se spune sa nu uit sa ma hranesc desi acum e relativ ca as mai putea manca si la servici.
Ma sperie si faptul ca n-as mai putea manca la timp ca acasa pana sa incep serviciul dar si cele 16 kg acumulate, care nu sunt nici estetice nici sanatoase.
La noi in oras nu exista nutritionist iar gimnastica la sala nu stiu de care as putea sa fac avand in vedere afectiunea si faptul ca am capatat si un sindrom obstructiv distal care nu prea ma lasa sa respir normal.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
3 comentarii
0
22-10-2009, ora 16:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată dnă Ailama,

Vă recomand să consumaţi ocazional sau zilnic (de preferat zilnic), următorul mix natural antiadipos şi foarte sănătos/nutritiv:

Amestecaţi în recipientul mixerului: 2 morcovi mari, 25 grame de seminţe de in, o cană de pătrunjel proaspăt, o cană cu spanac tocat, o cană cu frunze proaspăt tăiate de tătăneasă, câteva tije (tulpini) de ţelină, o cană cu fasole verde şi 2 căni cu apă. Adăugaţi ghimbir pentru aromă şi păstraţi acest preparat la frigider. Beţi de câte ori doriţi. Folosit regulat, acest remediu chiar elimină grăsimile (conţinutul de acid linoleic şi gama-linoleic din seminţele de in, au o mare contribuţie la această slăbire naturală şi sănătoasă). De asemenea, are un conţinut energetic foarte ridicat, deci vă oferă şi energie pentru activităţile curente!

Pe lângă acest mix, vă recomand şi următoarele preparate homeopate:
[[[ Calcarea carbonica CH200, 1 singură granulă la 4 săptămâni (se suge);
[[[ Capsicum CH30, 1 singură granulă, dar la 2 săptămâni (se suge). Se administrează la o săptămână diferenţă în raport cu Calcarea.

Toate cele bune şi multe binecuvântări!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
22-10-2009, ora 19:31
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Buna seara!
Multumesc mult pentru raspuns, dar as dori sa stiu unde se pot gasi acele preparate homeopate si cat timp le pot lua?
Am restricii la unele alimente, medicamente, daca voi lua acele preparate(ex:vaccin antigripal-sau e bine sa optez si aici pentru un vaccin homeopat) ?
Iar frunzele de tataneasa daca nu gasesc, le pot inlocui cu frunze de la plafar sau tinctura?
Va multumesc inca o data si va doresc numai bine!
0
23-10-2009, ora 18:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Unde locuiţi? (vă întreb unde locuiţi (în ce oraş) pentru a vă spune/scrie o farmacie care comercializează astfel de preparate). În loc de vaccin antigripal convenţional luaţi Oscilococcinum (este tot homeopat, de la Boiron - administraţi-l conform prospectului din cutia produsului)...puteţi înlocui frunzele cu tincutură (20 de picături de tinctură)...da, aveţi unele restricţii, după cum urmează:

[[[ Granulele NU se ating cu mâna, se pun din flacon în capac şi cu capacul se pun sub limba;
[[[ Se iau pe stomacul gol sau la o ora de la masa, 30 de minute înainte şi după ele nu se pune nimic în gură.
[[[ Pe toată perioada tratamentului şi încă o perioadă de timp după ce acesta a încetat (până la vindecare) este interzis consumul de: cacao, ciocolată, cafea, mentă, museţel, tei, oţet, ceai negru şi verde, coca cola, pepsi şi medicamente sintetice Aceste produse consumate, vor anula efectul remediului homeopat, de aceea sunt interzise până la vindecare.
[[[ Este recomandabil ca înaintea administrării medicamentelor homeopatice gura să fie clatită cu apă.
În timpul tratamentului homeopatic este recomandabil să se utilizeze o pastă de dinţi specială homeopatică. Aceasta pe lângă efectul terapeutic asupra gingiilor are şi un efect de potenţare a absorbţiei medicamentelor.


Toate cele bune! ;)))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Tuberculoza (TBC)
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •