interpretare analize. glicemie normala, iar glucoza ridicata
Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu interpretarea urmatoarelor rezultate:
Examen sumar urina:
culoare galbena
densitate 1, 030
pH 5, 5
glucoza 30mg/dL [+-]
proteine30 mg/dl
urobilinogen 2mg/dl
bilirubina 0, 5 mg/dl
sediment urina: rare epitelii
foarte rare leucocite
precizez ca am facut si o ecografie abdominala, unde mi-au iesit microcalculi la rinichi de 2-4mm.
VSH-5
hemoleucograma are valori normale
ASLO 8, 68
Calciu seric total: 9, 27
colesterol total 217, 21
factor reumatoid 2, 33
glicemie 91, 61
Daca puteti sa imi explicati rezultatele, in special cum este posibil ca glicemia sa fie in limite normale iarglucoza in urina ridicata???
As dori sa ma ajutati cu interpretarea urmatoarelor rezultate:
Examen sumar urina:
culoare galbena
densitate 1, 030
pH 5, 5
glucoza 30mg/dL [+-]
proteine30 mg/dl
urobilinogen 2mg/dl
bilirubina 0, 5 mg/dl
sediment urina: rare epitelii
foarte rare leucocite
precizez ca am facut si o ecografie abdominala, unde mi-au iesit microcalculi la rinichi de 2-4mm.
VSH-5
hemoleucograma are valori normale
ASLO 8, 68
Calciu seric total: 9, 27
colesterol total 217, 21
factor reumatoid 2, 33
glicemie 91, 61
Daca puteti sa imi explicati rezultatele, in special cum este posibil ca glicemia sa fie in limite normale iarglucoza in urina ridicata???
3 comentarii
in ce ati recoltat urina?este posibil sa nu fi fost bine spalat.recoltati inca o data.
am folosit un urocultor, am avut grija sa nu ating marginile acestuia, iar recoltarea am facut-o dupa o igenizarea zonei intime. dupa parerea mea am avut destula grija
Buna seara,
1. pai, NU e chiar f. mica glicemia...asa ti se pare?!?..
scrie DACA ti-a fost recoltat sange, pe nemancate;
2. glucoza in urina a avut un membru al familiei mele, am refacut analizele TOT la 4-5 zile (eram "terminati"...)..
si de fapt ce era?
seara (fiind in perioada culesului de struguri)..manca 3-4 struguri si dimineata, luam analiza din urina...eram
disperati..valorile cresteau...si TOT cu microcalculi la rinichi de 2-4mm. de ziceam ca-i de la rinichi...am umbtal si
pe la n urologi si NU a stiut de UNDE...situatia..
intr-o seara, uitasem de struguri sa-i dau, au mai trecut cateva zile, am REFACUT analiza si valorile au
DEVENIT...NORMALE...fara probleme..
...tarziu...am realizat ca, strugurii au fost "de vina"...
3. analizeaza si CE mananci...?!?
O seara buna.
1. pai, NU e chiar f. mica glicemia...asa ti se pare?!?..
scrie DACA ti-a fost recoltat sange, pe nemancate;
2. glucoza in urina a avut un membru al familiei mele, am refacut analizele TOT la 4-5 zile (eram "terminati"...)..
si de fapt ce era?
seara (fiind in perioada culesului de struguri)..manca 3-4 struguri si dimineata, luam analiza din urina...eram
disperati..valorile cresteau...si TOT cu microcalculi la rinichi de 2-4mm. de ziceam ca-i de la rinichi...am umbtal si
pe la n urologi si NU a stiut de UNDE...situatia..
intr-o seara, uitasem de struguri sa-i dau, au mai trecut cateva zile, am REFACUT analiza si valorile au
DEVENIT...NORMALE...fara probleme..
...tarziu...am realizat ca, strugurii au fost "de vina"...
3. analizeaza si CE mananci...?!?
O seara buna.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 9Oferta glucometre
- 9examen copro parazitologic
- 3interpretare rezultate aantiHBc reactiv?
- 14Despre diabet
- 3glicemie mica
- 1cateodata am valori glicemice foarte ridicate dimineata
- 5Interpretarea analizelor... examen urina, calciu, colesterol, glicemie
- 9diabet zaharat?
- 46glicemie normala, corpi cetonici pozitivi... Ajutati-ma!
- 4diabet zahatat tip2 cu insulina
- 4glicemie foarte mare la copil de 6 ani
- 3glicemia mare, hemoglobina gl. buna, sarcoidoza-diabet ?
- 4glicemia si trigliceride mari
- 4stare generala de rau
- 1glicemie scazuta
- 6Ce sa faca ca glicemia sa se apropie cat de cat de val normale?
- 3Buna ziua, imi ziceti va rog si mie daca glicemia pe stomacul gol 103 este mare?
- 3Aparat glicemie
- 1Cat adevar este aici ?
Mai multe informații despre: glicemia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: