diabet zahatat tip2 cu insulina

23-05-2010
scarlet
Nu este medic/terapeut
scarlet
Buna ziua.Vreau sa pun cateva intrebari.In 2007am fost depistata cu DZtip2 controlat prin dieta, adica fara dulciuri.De aprox 2 luni am trecut pe insulina.Dimineata valorile glicemice e 150 iar seara depasesc 300.E normal?Fac insulina Lantus 30 unitati dimineata.Eu am crezut ca insulina scade glucoza din sange.Am avut un infarct, hepatita cronica, dislipidemie mixta.Am observat ca m-am si ingrasat desi am renuntat la paine, paste fainoase nu prea am pofta de mancare.Insulina ingrasa? Orice mananc ma baloneaza.
Multumesc si poate ma lamuriti un pic.
4 comentarii
0
27-05-2010, ora 11:59
cristipopa65
Nu este medic/terapeut
cristipopa65
draga scarlet, din pacate dieta in diabet nu inseamna numai renuntarea la dulciuri ci mai ales un control strict asupra carbohidratilor pe care ii consumi la fiecare masa! ca sa nu mai vorbim de indicele glicemic al fiecarui aliment pe care il consumi! e un pic cam complicat de aceea te sfatuiesc sa iei legatura urgent cu diabetotogul care te trateaza! da, e adevarat insulina ingrasa dar acest lucru defineste diabetul tip 2 asa ca nu e ceva anormal sa ai probleme cu greutatea cind ai diabet tip 2! ai vorbit cu un nutritionist? glicemia e cam mare si dimineata si seara dar cred ca e vorba de o alimentatie inadecvata.
0
09-02-2011, ora 15:53
Isdraila Ioan
Nu este medic/terapeut
Isdraila Ioan
Am diabet tip 2 din 2002 si fac insulina insuman rapid si comb 25:dimineata si la prinz insuman rapid = 16 unitati iar seara comb 25 =20 unitati.Diabetul a fost descoperit pe fond de stres, cu administrare de insulina de la inceput.Valorile pe glucometru sunt de obicei peste 200, ajungind citeodata si la valori de 300.La control am fost diagnosticat si cu neuropatie diabetica datorita faptului ca am amorteli la miini(degetele mici si inelare) si picioare reci la talpi, mi-a fost administrat si milgamma N, o capsula de 3ori /zi.Am probleme si cu vederea, iar cind scade glicemia in jurul valorii de 80-90, deja incep sa tremur si sa ma simt mai rau.Deasemeni la efort fizic.Merg de doua ori /an la Covasna unde fac tratament (mofeta, bai, curenti interferenti..)pentru circulatia periferica-oscilometrie val de2, 50 si respectiv1, 50 la picioare.Deasemeni analize:cu valori mai ridicate v.s.h.-27;glucoza-200;colesterol tot.-219LDL-colesterol-149.Nu fumez, nu consum alcool sau dulciuri.Care este cauza acestor valori mari a glicemiei ?.
0
19-09-2011, ora 09:33
Isdraila Ioan
Nu este medic/terapeut
Isdraila Ioan
De la data mesajului meu nu am primit nici un raspuns.DIAVIT-ul este benefic pentru mine ?
0
13-12-2011, ora 10:30
ovidiugrasu
Nu este medic/terapeut
ovidiugrasu
buna ziua sunt insulinodependent de 7 ani folosescNovolent si Novorapid la orele; 7, 30 ;12, 30; 18, 30; 2230. 36Unirati la fiecare data
de 1luna si jumatate mi-au aparut niste umflaturi sub piele ca o urticarie si ma mananca grozav m-am facut analizele si au iesit bunicele problema mare este ca doar la anumite ore apar de exemplu in jurul orei 3, 00 noaptea si eruptia dureaza pana in jurul orei 8, 30 dupa ce crd ca isi face efectul Insulina
specific ca dimineata fac 36U.I Novolent si36U.I Novorapid Am 47ani 220kg 1, 98m si am lucrat 15 ani intr-o mina de uraniu de unde am iesit la pensie. Daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog nu ezitati.Astept sfaturi si comentarii poate au fast si alte persoane in situatia mea si problema sa rezolvat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.