amorteala furnicaturi maini si picioare
Buna ziua,
Sunt baiat, am 21 de ani, iar de vreo 5 zile simt furnicaturi si amorteli ale mainilor si picioarelor. Initial au aparut pe partea dreapta- mana si piciorul drept, iar mai apoi s au extins si pe cealalta parte. Cred ca este o problma in circulatia sangelui, aceiasi senzatie o aveam cand stateam intr o pozitie incomomda, dar acum e mult mai intens si ajunge sa ma doare tare. Daca era ceva neurologic, normal nu ar trebui sa ma doara doar o anumita parte?
Pe mine ma doare(amorteala, furnicaturi) 'random', cand mana dreapata si piciorul stang, sau orice alta combinatie... ma doare zona tendoanelor(la brat -locul de unde ti se recolteaza sange) si la picioare( in spatele genunchilor) - cred ca am zis bine, tendoane- si imi amortesc extremitatile. Mentionez ca atunci cand imi este amortit un membru, acesta devine rece.
Ce sfaturi imi dati? Voi consulta un neurolog, dar nu e o problema de circulatie? Daca sunt rece in zona in care imi e amortit, imi amorteste 'random', deci nu doar o parte si daca fac un mic masaj imi revin pret de cateva minute.
Multumesc
Sunt baiat, am 21 de ani, iar de vreo 5 zile simt furnicaturi si amorteli ale mainilor si picioarelor. Initial au aparut pe partea dreapta- mana si piciorul drept, iar mai apoi s au extins si pe cealalta parte. Cred ca este o problma in circulatia sangelui, aceiasi senzatie o aveam cand stateam intr o pozitie incomomda, dar acum e mult mai intens si ajunge sa ma doare tare. Daca era ceva neurologic, normal nu ar trebui sa ma doara doar o anumita parte?
Pe mine ma doare(amorteala, furnicaturi) 'random', cand mana dreapata si piciorul stang, sau orice alta combinatie... ma doare zona tendoanelor(la brat -locul de unde ti se recolteaza sange) si la picioare( in spatele genunchilor) - cred ca am zis bine, tendoane- si imi amortesc extremitatile. Mentionez ca atunci cand imi este amortit un membru, acesta devine rece.
Ce sfaturi imi dati? Voi consulta un neurolog, dar nu e o problema de circulatie? Daca sunt rece in zona in care imi e amortit, imi amorteste 'random', deci nu doar o parte si daca fac un mic masaj imi revin pret de cateva minute.
Multumesc
3 comentarii
Mai degraba este o probleme psihiatrica, probabil anxietate. Mergi la un consult psihiatric pentru a vedea daca este ceea ce presupun eu acum.
Pai cred si eu, cu cateva zile inainte de aparitia acestor simptome am facut sex neprotejat cu o fata, iar mai apoi mi a zis ca lucreaza intr un night club din italia. eu 2 zile m am gandit incontinuu si m am temut ca as fi luat sifilis sau hiv, de restul nu mi era frica. Maine o sa ma duc si la neurolog(sa vad daca mi gaseste ceva, iar daca nu o sa apelez la psihiatru) si la dermatolog. Eventual o sa va scriu tot aici ce s a intamplat.
Multa sanatate!
Multa sanatate!
Salut Mihai! Mai esti pe aici? Te rog tare mult daca vezi mesajul sa raspuni ca tare vreau sa vorbim. Multumesc !
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Amorțeală intermitentă la mâna stângă (inelar și deget mic)
- 0Imi amortesc mainile noaptea
- 1RMN cerebral și coloană cervicală
- 0O părere parapareză spastică
- 5Durere articulatie picior stang
- 2Epilepsie focala
- 1AVC hemoragic 60 % suprafata creierului
- 1Mâna stingă amortita tot timpul
- 2Probleme de memorie si de concentrare atentie scazuta
- 1Probleme de atentie si concentrare