Fractura peroneu
Buna ziua,
Am 25 de ani si sunt de sex masculin. Ieri mi-am fracturat peroneul de la piciorul drept la aprox 15 cm deasupra gleznei. Conform interpretarii razelor X, nu am alte fracturi sau probleme la ligamente. Osul este putin deplasat, insa cele 2 parti rupte se ating. Mi s-a pus piciorul in ghips pana dupa genunchi. Doctorul ortoped mi-a zis sa am optiunea sa astept 10-12 zile sa vada daca se formeza un calus sau sa fac operatie pentru a pune o tija metalica. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. De ce as pune o tija daca osul s-ar vindeca de la sine? (An inteles ca asta se intampla natural)
2. Sunt indeajuns 10 zile pentru a se forma acel calus?
3. Am cerut parerea unor medici specialisti din Anglia si SUA si parerea lor este sa nu recurg in niciun caz la operatie datorita gravitatii scazute a situatiei. (Citat specialist ordoped Anglia: 'Your fibula is a non-weight bearing bone and therefore non-essential. Under no circumstances should you consider surgery. You are going to be fine.').
Inteleg astfel ca as putea ajunge la operatia in cazul in care nu se vindeca singur osul.
4. De ce mi s-a pus gips pana dupa genunghi desi fractura mea este in josul piciorului?
In 2 zile va trebui sa dau decizia. Ce ma sfatuiti sa fac?
Am 25 de ani si sunt de sex masculin. Ieri mi-am fracturat peroneul de la piciorul drept la aprox 15 cm deasupra gleznei. Conform interpretarii razelor X, nu am alte fracturi sau probleme la ligamente. Osul este putin deplasat, insa cele 2 parti rupte se ating. Mi s-a pus piciorul in ghips pana dupa genunchi. Doctorul ortoped mi-a zis sa am optiunea sa astept 10-12 zile sa vada daca se formeza un calus sau sa fac operatie pentru a pune o tija metalica. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. De ce as pune o tija daca osul s-ar vindeca de la sine? (An inteles ca asta se intampla natural)
2. Sunt indeajuns 10 zile pentru a se forma acel calus?
3. Am cerut parerea unor medici specialisti din Anglia si SUA si parerea lor este sa nu recurg in niciun caz la operatie datorita gravitatii scazute a situatiei. (Citat specialist ordoped Anglia: 'Your fibula is a non-weight bearing bone and therefore non-essential. Under no circumstances should you consider surgery. You are going to be fine.').
Inteleg astfel ca as putea ajunge la operatia in cazul in care nu se vindeca singur osul.
4. De ce mi s-a pus gips pana dupa genunghi desi fractura mea este in josul piciorului?
In 2 zile va trebui sa dau decizia. Ce ma sfatuiti sa fac?
5 comentarii
Buna ziua!
Fractura fibulei la 15 cm deasupra gleznei este una dintre cele mai severe fracturi ale gleznei:
- semnifica ruptura ligamentelor tibio-fibulare si a membranei interosoase (fractura de tip Maisonneuve);
- prezinta un diastazis real tibio-fibular, cu rotatie importanta a fibulei distale, sursa de instabilitate viitoare si de artroza precoce a gleznei;
- are un potential infim de reducere prin manevre ortopedice;
- de fapt, severitatea ei este importanta mai ales prin impresia de "'benignitate"" pe care o produce, ortopezii fiind adeseori derutati de acest fapt si ignora tratamentul adecvat;
- aceasta fractura are un tratament chirurgical indiscutabil, singurul in masura sa reconstruiasca o glezna functionala;
- daca aveti vreun dubiu asupra necesitatii interventiei chirurgicale, cel mai sigur este sa practicati un Computer-tomograf comparativ al gleznelor (nu RMN !!!!), pentru a cuantifica pozitia fibulei in morteza tibio-fibulo-taliana
- sfatul meu final este sa consultati urgent un specialist cu mare exprienta in fracturile gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Fractura fibulei la 15 cm deasupra gleznei este una dintre cele mai severe fracturi ale gleznei:
- semnifica ruptura ligamentelor tibio-fibulare si a membranei interosoase (fractura de tip Maisonneuve);
- prezinta un diastazis real tibio-fibular, cu rotatie importanta a fibulei distale, sursa de instabilitate viitoare si de artroza precoce a gleznei;
- are un potential infim de reducere prin manevre ortopedice;
- de fapt, severitatea ei este importanta mai ales prin impresia de "'benignitate"" pe care o produce, ortopezii fiind adeseori derutati de acest fapt si ignora tratamentul adecvat;
- aceasta fractura are un tratament chirurgical indiscutabil, singurul in masura sa reconstruiasca o glezna functionala;
- daca aveti vreun dubiu asupra necesitatii interventiei chirurgicale, cel mai sigur este sa practicati un Computer-tomograf comparativ al gleznelor (nu RMN !!!!), pentru a cuantifica pozitia fibulei in morteza tibio-fibulo-taliana
- sfatul meu final este sa consultati urgent un specialist cu mare exprienta in fracturile gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Doctorul mi-a zis ca glezna nu are nimic. Va pot trimite un email cu o poza a razelor X?
Da, evident imi puteti trimite.
Va rog sa cititi cu atentie raspunsul meu, in care va explicam mecanismul de aparitie al fracturii Maisonneuve si pericolele in gestionarea acestui gen de fractura (se face abstractie de faptul ca este o fractura severa a gleznei, mult mai severa decat fractura bimaleolara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Va rog sa cititi cu atentie raspunsul meu, in care va explicam mecanismul de aparitie al fracturii Maisonneuve si pericolele in gestionarea acestui gen de fractura (se face abstractie de faptul ca este o fractura severa a gleznei, mult mai severa decat fractura bimaleolara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Dati-mi va rog adresa de mail la care pot trimite poza cu razele.
Buna ziua,
Tratamentul initial e corect.
Fractura Maissoneuve inseamna o fractura sub extremitatea proximala a péroneului (capul) si se asociaza cu o leziune a membranei interosoase. Rezulta o instabilitate relativa a gleznei si atunci o operatie de fixare a mortezei poate fi o solutie (unii opteaza pentru un gips 6 sapta).
Daca fracura e simplala 15 cm in amont de capatul distal al peroneului atunci sigur nu e nevoie de operatie.
Ar trebui vazuta o radiografie de fata a gleznei.
Dr Dunca ioan
Tratamentul initial e corect.
Fractura Maissoneuve inseamna o fractura sub extremitatea proximala a péroneului (capul) si se asociaza cu o leziune a membranei interosoase. Rezulta o instabilitate relativa a gleznei si atunci o operatie de fixare a mortezei poate fi o solutie (unii opteaza pentru un gips 6 sapta).
Daca fracura e simplala 15 cm in amont de capatul distal al peroneului atunci sigur nu e nevoie de operatie.
Ar trebui vazuta o radiografie de fata a gleznei.
Dr Dunca ioan
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 195Entorsa glezna
- 9Artrodeza gleznei
- 35fractura bimaleolara stanga cu deplasare
- 9radiografii cu o fractura bimaleolara glezna dreapta
- 4intepaturi in glezna
- 0Dureri de genuchi si glezna si trosnituri
- 0Durere la peroneu, tibie de la alergat
- 4Glezna piciorului umflata nu mai trece
- 0dureri atroce glezna
- 4Glezna piciorului sting trosneste
- 2Glezna incordata bebe 1an si trei luni
- 6Durere si umflatura a gleznei
- 1Dureri ale gleznelor
- 5glezna
- 1Durere incheietura maini si picioare
- 0Intrebare dureri la glezna dreapta
- 4Glezna umflată si roșie
- 17Glezna umflata la doua luni de la călcat cu tocuri pe un teren cu denivelari
Mai multe informații despre: glezna fractura de peroneu
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: