Glezna umflata la doua luni de la călcat cu tocuri pe un teren cu denivelari

27-08-2018
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
În urma cu 2 luni am călcat greșit. Fiind un moment festiv în familia noastră și nesimtind nicio durere, am mers destul de mult și mai mult am stat în picioare. A doua zi, seara, când s-a terminat evenimentul, m-am așezat pe fotoliu. Surpriza a fost când am vrut sa ma ridic. Am reușit cu ajutorul soțului. A doua zi am văzut ca am glezna umflata, dar puteam sa merg. Când urcam scările simțeam o mica jenă și durere la coborâre. Noaptea este mai rău decât ziua. Când ma întorc de pe o parte pe alta, simt o durere ascuțită. Ziua ma doare doar când cobor scările, sau seara, dacă am mers mai mult de 5 km. Medicul de familie mi-a zis ca am întindere de ligamente. Am luat antiinflamatorii, am făcut exerciții pentru glezna, masaje, degeaba. După masaje mi se umfla piciorul mai rău.. Nu sunt sedentara, înainte de problema cu glezna, telefonul îmi indica ca am depășit 10000 pași, în fiecare zi. Am 55 ani și 73 kg. Nu am diabet, am hernie de disc la discurile L5-S1, care nu m-a supărat de 4 ani. Toate analizele bune. Ce ma sfătuiți sa fac?
17 comentarii
0
03-09-2018, ora 11:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre o leziune mai severa la nivelul retro-piciorului.
Ar fi indicata o examinare clinica (+/- radiologica, in functie de examinarea clinica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-10-2018, ora 15:33
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Am zis ca am calcat gresit. Acum nu mai sunt sigura ca asta a fost cauza umflarii gleznei. Am facut examenul radiologic. Partial bun. Avand 55 de ani, am un osteofit talar posterior, dar nu sunt leziuni. Am facut ecoDoppler, nimic, doar varice. Am facut analizele de sange si urina. VSH dublu fata de cel real si o bacterie in urina ( enterobacter), descoperita la urocultura. Pot merge bine, dar ma doare daca merg mult pe jos ( peste 7-8 km, fara repaus) si o mica durere cand cobor scarile. Ce ma supara foarte tare, noaptea, cand ma intorc in pat, crampe de mare intensitate, dar scurte, asa ca adorm imediat. Dimineata cand ma scol, ma tine, pt. o perioada scurta piciorul. Ce poate fi? Am fost intr-o scurta vacanta in afara tarii. Am mers peste 18 km pe jos Dupa ce am stat pe scaun( cam o ora) si apoi am mers, schiopam, Dupa 5 minute mi-am revenit si au inceput rinichii sa ma doara. Glezna era si mai umflata. Am luat 2 pastile de no-spa sa imi revin de durerea de rinichi. La ce medic sa ma duc? Exista legatura intre rinichi si glezna, sau legatura dintre cele 2 era doar epuizarea?
0
17-10-2018, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mai curand este vorba despre supra-solicitarea de ordin mecanic (efort fizic fabulos, greutate excesiva).
Nu se pune problema de pastile, injectii, proceduri etc, ci mai curand de tratarea cauzei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-10-2018, ora 21:02
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Multumesc! Intr-adevar m-am ingrasat in ultimul timp si sportul l-am inlocuit cu deplasari pe distante lungi. Incerc sa imi schimb stilul de viata si sa slabesc. Voi reveni peste cateva luni si va informez, daca au disparut problemele.
0
14-01-2019, ora 19:41
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Am spus că voi reveni. Glezna nu s-a vindecat. Am fost și internată în spital și diagnosticul a fost că sunt sănătoasă tun. Am fost și la tomograf și totul este bine. Astăzi am fost la masajul tălpii și mi s-a spus că nu am probleme cu organele interne, dar că osteofitul este de vină. Menționez că durerea o simt la nivelul maleolei mediale. În jurul ei este o mică roșeață. La masaj mi s-a spus că nu este edem acea mică umflătură și este o depunere de calciu. Durerea radiază, când merg, ori în adâncitura din talpă, ori pe tendonul lui Ahile și apoi pe pulpă în sus. Dacă merg, un pic mai mult, chiar și când stau, simt din când în când, dureri ascuțite, ca la nevralgie. Uneori, când merg foarte puțin, durerea se transformă în mâncărime.Mi-am schimbat complet alimentația. Am mai slăbit, dar tot sunt supraponderală. Fără mișcare e mai greu de slăbit și sunt împotriva înfometării. Nu mai știu ce să fac. Voi mai putea merge fără să mă doară piciorul? Menționez că port tot timpul ciorapi elastici și folosesc bocanci care îmi țin glezna strâns. La ore, când predau, cum merg și apoi mă opresc să scriu pe tablă, nu am dureri, pentru că nu îmi obosesc piciorul, dar nu pot să cobor, normal, scările. Mă repet, CE SĂ FAC?
0
14-01-2019, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din pacate, situatia sta total diferit decat v-o imaginati:
- osteofitul reprezinta o forma de manifestare a distrugerii articulare (artroza); osteofitul nu provoaca durere, ci are rolul de a stabiliza articulatia, reducand ritmul distrugerii acesteia.
- prin urmare, osteofitul nu reprezinta un obiectiv de tratament;
- durerea de la nivelul tendonului calcanean (arhaic, "achilean") este deosebit de ingrijoratoare. Suferinta tendonului (tendinopatie) este datorata supra-solicitarii mecanice si determina invariabil, ruperea tendonului (catastrofa chirurgicala si functionala in cazul supra-ponderalilor).
- nu se poate slabi prin miscare (mai curand greutatea creste prin miscare, datorita senzatiei de foame provocate de miscare, care duce la suplimentarea aportului alimentar);
- miscarea, in cazul supraponderalilor, are un singur efect: agravarea distrugerilor articulare.
- doar reducerea greutatii (evident, prin dieta) permite reducerea semnificativa a suferintei, alaturi de reducerea drastica a solicitarii mecanice (stat in picioare, mers pe jos).
Prin urmare, trebuie sa tratati cauza (supra-solicitarea mecanica) si nu efectul (durerea). NU se pune problema de pastile, injectii sau proceduri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-01-2019, ora 17:41
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Mulțumesc mult pentru răspuns. Sper să îmi rezolv problemele prin scăderea în greutate și să îmi reiau stilul vechi de viață. Toată stima și admirația mea, pentru efortul care îl faceți, în a răspunde celor care vă cer părerea (ajutorul).
0
15-01-2019, ora 18:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Prin normalizarea greutatii nu veti reusi "vindecarea" articulatiilor (ar fi impotriva logicii elementare), insa reducerea presiunii articulare poate produce reducerea durerii.
Distrugerea articulatiilor este definitiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-02-2019, ora 16:10
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Mulțumesc pentru sfaturile date. Un medic bine pregătit știe să pună un diagnostic, apropiat, doar după simptome. Am ascultat recomandările d-voastră : odihnă pentru picior și mai puține kg. M-am simțit, un pic mai bine. Mergând cu soțul meu la un reumatolog, i-am spus și eu problemele mele. Mi-a făcut o ecografie la picior și... surpriză... tenosinovită tibial posterior retromaleolar glezna dreaptă. Am făcut deja o infiltrație. Medicul spunea, că el crede, că nu va mai fi nevoie de alta. Sunt revoltată pe medicul ortoped, care, dacă a văzut prin radiografie, că nu am nimic la oase și ascultând simptomele pe care vi le-am spus și dumneavoastră, m-a trimis la cardiolog și uite așa am ajuns și în spital din cauza durerilor mari. Și apoi calvarul. Putea să facă o ecografie...dar pentru incompetența lui, 8 luni de dureri. D-voastră ați sugerat o posibilă tendinită. El, care avea pacientul în față, ce a făcut?
0
12-02-2019, ora 18:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Tendinopatia tibialului posterior este generata de supra-solicitarea de tip mecanic (evident).
Infiltratia cortizonica determina, implacabil, ruperea tendonului si aparitia "piciorului plat trofostatic".
NU se inflitreaza niciodata tibialul posterior.
La ora actuala se pune problema imobilizarii gambiero-podale, cu abolirea sprijinului podal, pentru 6-8 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-02-2019, ora 23:08
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Mulțumesc de răspuns. De 5 zile sunt în repaus. Mâine încep activitatea. Nu știu încă dacă voi avea dureri. Am cizme care protejează glezna, sunt asemănătoare cu cele de schi. Folosesc antiinflamatoare și ciorap elastic. În concluzie, glezna este ținută strâns. Noapte bună!
0
13-02-2019, ora 08:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu exista nimic care sa va "protejeze glezna".
Tendinopatia tibialului posterior se trateaza doar prin imobilizare gambiero-podala, cu abolirea sprijinului podal pentru 6-8 saptamani.
Dar se pare ca D-voastra stiti mai bine cum se trateaza tendinopatia tibialului posterior.
V-as sugera sa va informati, macar pe google, cautand termenul "adult acquired flatfoot deformity".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-02-2019, ora 18:14
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Nu, Doamne ferește! Mi s-a spus că maxim în 2 săptămâni, nu voi mai avea nimic. Acum mă îndoiesc și eu. Voi consulta un ortoped.
0
13-02-2019, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa va informati, macar pe google, cautand termenul: "adult acquired flatfoot deformity".
Veti intelege ca nu e de gluma.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-02-2019, ora 21:53
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Mulțumesc. Am citit. Trebuia să plec din țară, câteva zile, la începutul lui martie. Cred că încercam să mă mint singură, că voi fi bine până atunci. Asta e. Voi renunța și voi trata problema medicală. Încă o dată, vă mulțumesc. O seară bună.
0
14-02-2019, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Procedati corect.
Este o problema grava, cu potential invalidant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-01-2020, ora 19:45
mona12
Nu este medic/terapeut
mona12
Nu am mai scris de un an. M-am gandit mult sa scriu acest mesaj, dar intotdeauna aparea ceva. Nu am fost in Franta, pentru ca am v-am ascultat sfaturile. Cred ca Dumnezeu a vrut sa ma fereasca prin dumneavoastra. De ce? In perioada in care trebuia sa fim in Paris, sotul a avut dureri mari de cap. In final a lesinat de cateva ori. A fost preluat cu salvarea si la RMN s-a descoperit un posibil glioblastom. Asa a fost. Precizez ca la sfarsitul lui octombrie a fost internat cu diagnosticul de hepatita virala. Greseala criminala de diagnostic. Trebuia operat rapid. L-a operat dr, Suiaga Dan (Nota 10 atat ca medic, cat si ca om). Momentan sotul e bine. Stiu ce ma asteapta, dar era groaznic daca eram in Franta. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  •