dureri abdominale puternice, TGP si GGT marite
Am 41 ani. Ma confrunt cu urmatoarele probleme. In urma analizelor mi-a iesit TGP 147 si GGT 84.4.; Lym % 44.3.
Toate celelalte analize sunt bune: GOT, fosfataza alcalina, proteine totale, electroforeza proteinelor serice; antigen HBs si anticorpi HCV negativi; IgA=4.1; IgG=9.22; IgM=1.38, anticorpi antimitocondrii, antinucleari, antiLKM, ANCA toti negativi.
Am facut si o endoscopie ale caror rezultate au fost bune. Am facut si ecografie abdominala si nu s-a descoperit nimic modificat.
Am tinut tratament cu lagosa si regim alimentar (fara grasimi, prajeli, afumaturi, dulciuri, carne porc, cafea; de alcool nici nu poate fi vorba) Am baut ceaiuri pentru fiere si ficat.
Cu toate acestea fac crize: La cateva ore dupa masa sau chiar noaptea ma apuca brusc niste dureri foarte puternice in partea superioara a abdomenului, durere care se propaga si in spate intre coloana si omoplat pe partea dreapta incat simt ca imi taie respiratia..Ca sa scap de durere mi-am provocat varsaturi. Asa ma linistesc.
Aproape continuu simt o durere "surda" ca o intepatura sub coaste in partea dreapta. Acestei dureri nu i-am dat importanta pana acum, crezand ca este o consecinta a histerectomiei pe care am facut-o acum un an.Mentionez ca am si fibroadenome la sani.
Tot in aceasta perioada de regim am facut in decurs de 3 saptamani de 4 ori urticarie. Am incercat prin eliminare pe rand a unor alimente, a medicamentelor, sa vad care ar putea fi cauza, dar nu am reusit sa descopar.
Am sesizat ca am perioade cand ma mananca pielea (fara sa am urticarie) si sunt alergica la frig si umezeala(imi apar pe piele (maini, picioare, fata) niste bubite mici si rosii(ca piscatura de urzica) si ma mananca; imi trec cam dupa 20-30 minute, la caldura.
Medicul mi-a recomandat sa refac analizele dupa o luna si daca valorile de mai sus sunt inca marite sa fac punctie-biopsie hepatica.
Va rog sa-mi spuneti ce alte investigatii as mai putea face, inainte de ajunge la o biopsie a ficatului. Sa repet si ecografia abdominala eventual in alta parte? Care ar putea fi cauzele acestor dureri?
Va multumesc anticipat.
Toate celelalte analize sunt bune: GOT, fosfataza alcalina, proteine totale, electroforeza proteinelor serice; antigen HBs si anticorpi HCV negativi; IgA=4.1; IgG=9.22; IgM=1.38, anticorpi antimitocondrii, antinucleari, antiLKM, ANCA toti negativi.
Am facut si o endoscopie ale caror rezultate au fost bune. Am facut si ecografie abdominala si nu s-a descoperit nimic modificat.
Am tinut tratament cu lagosa si regim alimentar (fara grasimi, prajeli, afumaturi, dulciuri, carne porc, cafea; de alcool nici nu poate fi vorba) Am baut ceaiuri pentru fiere si ficat.
Cu toate acestea fac crize: La cateva ore dupa masa sau chiar noaptea ma apuca brusc niste dureri foarte puternice in partea superioara a abdomenului, durere care se propaga si in spate intre coloana si omoplat pe partea dreapta incat simt ca imi taie respiratia..Ca sa scap de durere mi-am provocat varsaturi. Asa ma linistesc.
Aproape continuu simt o durere "surda" ca o intepatura sub coaste in partea dreapta. Acestei dureri nu i-am dat importanta pana acum, crezand ca este o consecinta a histerectomiei pe care am facut-o acum un an.Mentionez ca am si fibroadenome la sani.
Tot in aceasta perioada de regim am facut in decurs de 3 saptamani de 4 ori urticarie. Am incercat prin eliminare pe rand a unor alimente, a medicamentelor, sa vad care ar putea fi cauza, dar nu am reusit sa descopar.
Am sesizat ca am perioade cand ma mananca pielea (fara sa am urticarie) si sunt alergica la frig si umezeala(imi apar pe piele (maini, picioare, fata) niste bubite mici si rosii(ca piscatura de urzica) si ma mananca; imi trec cam dupa 20-30 minute, la caldura.
Medicul mi-a recomandat sa refac analizele dupa o luna si daca valorile de mai sus sunt inca marite sa fac punctie-biopsie hepatica.
Va rog sa-mi spuneti ce alte investigatii as mai putea face, inainte de ajunge la o biopsie a ficatului. Sa repet si ecografia abdominala eventual in alta parte? Care ar putea fi cauzele acestor dureri?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
E bine sa repeti ecografia in alta parte, la alt medic si eu te sfatuiesc sa faci si o radiografie toracica.Ai pisici sau caini in casa?Consumi sau ai consumat alcool o perioada mai lunga?Colesterolul si lipidele sunt mari?Eozinofilele cat sunt?
In primul rand va multumesc pentru ajutor.
In urma cu 5 luni am tinut in casa temporar o pisica. Mentionez ca am si un papagal perus(acesta este al meu). Am consumat alcool doar ocazional (un pahar cel mult ); Dar de doi ani n-am mai consumat alcool deloc, nici macar la ocazii. Fumez pasiv (sotul este fumator inrait).
Eozinofile %= 4.4; trombocite: 332; hemoglobina: 14.1.
Din analize biochimice am facut doar: sideremie 104; glicemie 100 ; TGP 147. Nu am facut lipide si nici colesterol. Dar voi urma si recomandarile dvs pentru care va multumesc.
In urma cu 5 luni am tinut in casa temporar o pisica. Mentionez ca am si un papagal perus(acesta este al meu). Am consumat alcool doar ocazional (un pahar cel mult ); Dar de doi ani n-am mai consumat alcool deloc, nici macar la ocazii. Fumez pasiv (sotul este fumator inrait).
Eozinofile %= 4.4; trombocite: 332; hemoglobina: 14.1.
Din analize biochimice am facut doar: sideremie 104; glicemie 100 ; TGP 147. Nu am facut lipide si nici colesterol. Dar voi urma si recomandarile dvs pentru care va multumesc.
buna seara..am si eu o intrebare si astept si un raspuns.. cu o zi inainte sa-mi fac analizele am observat ca am transaminazele usor marite tgo 38 si nu 37 cum e normal si TGP 49 si nu 41.bilirubina normala.cu 3 luni inainte stiam ca am transaminazele 18 respectiv 27 oricum erau ok..intrebarea mea este.. e posibil ca acel coldrex luat + o pastila de ampicilina de 500 cu o zi inainte de a imi face analizele sa fi influentat nivelul transaminazelor?..azi fac un tratament pt un parazit intestinal care si acesta poate mari transaminazele..cel putin asa scrie pe prospect..este ok? ce as putea face..multumesc anticipat..
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6durere abdominala flanc drept si spate
- 3dureri abdominale
- 6Durere abdominala si a unui testicol
- 4durere constanta abdomen inferior
- 5Dureri abdominale cistita cronica
- 0bilirubina crescuta
- 6Constipatie si dureri in jurul buricului
- 1durere abdominala
- 7Dureri abdominale aparute dupa ciclu menstrual
- 5durere abdominala, de aprox. o luna
- 4Dureri insuportabile!
- 3Scaun cu sange, hemoroizi si dureri intestinale
- 6Durere abdominala partea dreapta
- 0referitor la analize + bilirubina
- 2umflatura zona inghinala si abdomen
- 0Icter (hiperbilirubinemie)
- 3Bilirubina prea mare.
- 7Interpretare ecografie ficat
- 0ALT/TGP marit
Mai multe informații despre: Durerea abdominala investigatii paraclinice hepatice si biliare
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Sindromul premenstrual
- Abdomenul cronic dureros la copil
- Durere abdominală
- Durerea abdominală la vârstnici
- Durerea abdominală fără febră
- Durerea abdominală cu febră
- Durere abdominală subombilicală (durere mai jos de buric, durerea hipogastrică)
- Durere sub coaste în partea dreaptă (durere abdominală în hipocondrul drept)
- Durere sub coaste în partea stângă (subcostal stânga, hipocondrul stâng)
- Durerea abdominală - cauze în funcție de localizarea durerii
- Durere în stânga jos (abdomen, burtă)
- Durerea în dreapta jos (abdomen, burtă)
