Scaun cu sange, hemoroizi si dureri intestinale

19-02-2012
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
Am rugamintea sa ma ajute cineva cu un sfat. Am observat de ceva timp ca am singe proaspat dupa scaun, nu zilnic si fara sa fiu constipat. am facut un test de markeri tumorali si rezultatul a fost 5, 51, deci teoretic se pot exclude tumorile. Am si probleme cu hemoroizii, dar ce ma ingrijoreaza este ca nu am dureri cind am singe in scaun. Mentionez ca apare la sfirsitul scaunului si este singe proaspat. Intrebarea mea este daca poate fi ceva grav sau doar de la hemoroizi. Am si dureri intestinale citeodata in partea dreapta sus, de acea ma gindeam daca poate avea vreo legatura. Daca cineva poate sa vina cu un sfat, multumesc.
3 comentarii
0
19-02-2012, ora 16:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pana nu-ti faci colonoscopie o sa tot stai cu stres. Poate fi de la hemoroizi, dar e bine sa vezi daca durerea de care spui e doar de la un colon iritabil. Consulta un gastrolog/proctolog si fa-ti programare, iti poate face anestezie cu dormicum si nici nu stii ca ai facut-o.
Sanatate!
0
19-02-2012, ora 23:32
Iulius268
Nu este medic/terapeut
Iulius268
Am facut colonoscopie acum 5 ani si am colon iritabil, doar ca eram putin speriat., iar cu hemoroizii, e veche istoria. Multumesc pentru raspuns.
0
20-02-2012, ora 09:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca stii ca ai hemoroizi, mergi la medic sa iti dea un tratament, ca poti face tromboflebita hemoroidala.
Ar trebui sa iti dea sa iei si pastile pentru cresterea troficitatii si rezistentei peretelui vascular venos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  • De ce apar hemoroizii?
  • Durerea de burtă
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  • Durere de burtă
  •