Buna ziua! am dolicocolon - rezectie sau ingrasare?
În urma unei colonoscopii, apoi o operatie laparoscopica diagnostica mi-au spus că am dolicocolon.Simptomele mele sunt următoarele:gaze, balonare, durere in partea dreapta si contractii ale burtii.orice as mânca imi face rau.Doctorul chirurg mi-a spus că singura soluție este să mă ingras, în acest mod colonul se va mai destinde ptr.ca este f cudat si acesta este motivul durerilor mele...am 32 de ani si la h de 1, 56 am 42 de kg.credeti ca daca reusesc sa ma mai ingras voi scapa de acest chin, deoarece alt medic mi-a spus că singura soluție este rezectia unei părți din colon. Pe cine sa cred?in continuare ma simt f rau si nu mai stiu ce sa fac.Mi-e frica sa nu se întâmple ceva rau, vreo ocluzie ceva desi scaun am in fiecare zi.Multumesc
2 comentarii
Colonul este prins cu ligamentele pe partea interna a abdomenului, iar cu timpul se formeaza si grasime in jur. Cad slabesti sau esti slab, aceasta grasime nu mai exista si nu mai contribuie la fixarea colonului.
Cand te ingrasi, nimic nu garanteaza ca grasimea se va depune fix in zona colonului si il va fixa. Ba mai este posibil ca grasimea care se depuine pe abdomen sa apese pe colon si sa il impinga mai jos.
Cand te ingrasi, nimic nu garanteaza ca grasimea se va depune fix in zona colonului si il va fixa. Ba mai este posibil ca grasimea care se depuine pe abdomen sa apese pe colon si sa il impinga mai jos.
Buna seara!
Si atunci ce ma sfătuiți să fac...de atâta timp, după atatea tratamente cu ibutin, kebene, spasmomen, etc.ma simt la fel de rau și toata viata mea a devenit un chin...
Ce altceva as mai putea face pentru a afla cauza acestor dureri insuportabile?
Va multumesc încă o dată.
Si atunci ce ma sfătuiți să fac...de atâta timp, după atatea tratamente cu ibutin, kebene, spasmomen, etc.ma simt la fel de rau și toata viata mea a devenit un chin...
Ce altceva as mai putea face pentru a afla cauza acestor dureri insuportabile?
Va multumesc încă o dată.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 198este cancer de colon la ce va scriu mai jos??va rog urgent
- 8adenocarcinom moderat diferentiat de colon G2
- 39Ce sanse de supravietuire exista fara chimioterapie?
- 3cancer de colon... exista sanse sa apara la ex biopsic o tumora benigna?
- 17am nevoie de un tratament pt. colon iritabil
- 3probleme de colon.. orice as manca sau orice sa face am abdomenul foarte mare, voluminos si foarte
- 51Ce curatitor de colon este mai eficient?
- 4cancer de colon?
- 6este cancer la colon? ajutati-ma
- 4scaune dese dupa operatia la colon...este grav?
- 9colon iritat
- 17Cancer de colon malign gr.3
- 30Colon iritabil - tratament naturopat
- 3Durere in partea dreapta la colon
- 8Este cancer de colon? In ce stadiu?
- 52cancer la pancreas cu metastaze la ficat si cancer la colon
- 4ganglioni, mancarime, panica
- 34Cancer Colon - Ex. Histopatologic
Mai multe informații despre: Colonul dolicocolon
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: