25 de ani, tahicardie | Forumul Medical ROmedic

25 de ani, tahicardie

23-03-2023
Raluca dArc
Nu este medic/terapeut
Raluca dArc
Bună seara!

Scriu acest mesaj chiar în timpul unui episod de tahicardie care durează de aproape 3 ore. Am 25 de ani și sunt o fire anxioasă cu tulburări somatice destul de dese în perioadele de stres. Am experimentat tot felul de simptome, însă niciodată tahicardie care să dureze atât de mult. Nu reușesc să mă calmez în niciun fel, inima pur
și simplu îmi bate constant cu 90-120 bătăi pe minut în stare de repaus (întinsă în pat, înainte de culcare). Nu pot adormi deoarece o simt bătând puternic și o aud în urechea stângă când stau culcată. Sunt cu analizele la zi și nu sufăr de nicio boală în afară de simptomele tulburării anxioase. Mai am episoade trecătoare de tahicardie sinusală ziua, însă acest episod nocturn mă sperie pentru că am senzația că ritmul inimii nu se calmează. Precizez că nu am dureri în piept sau dificultăți de respirație, ci doar o accelerare constantă a bătăilor inimii. Ar trebui să mă îngrijorez la modul serios sau este doar o formă vegetativă de tahicardie? Nu aș vrea să mă panichez și să-mi alimentez anxietatea deja existentă. Mulțumesc!
3 comentarii
0
23-03-2023, ora 09:11
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Pentru liniștea ta consulta un cardiolog.
Și eu sunt o tahicardista. Eu iau magnerot pt inimioara. O ajuta sa de liniștească, la palpitații mai e bun. Sau când vezi ca e așa neliniștită inima ia un extravalerianic. Sănătate!
0
23-03-2023, ora 15:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Faceti un control la un medic cardiolog. Daca totul iese ok sunt somatizari de anxietate. Trec cu tratament pentru anxietate de la psihiatru.
Sanatate multa!
1
24-03-2023, ora 07:55
360
Nu este medic/terapeut
360
cardiolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici