Adolescenta urata

99 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
12-02-2010, ora 16:47
aym
Nu este medic/terapeut
aym
alina99 vreau sa-ti spun ca dragostea nu trebuie sa fie o povara pentru doi tineri care pretind ca se iubesc. Atunci cind simti aceasta povara trebuie sa renunti pina nu devine obisnuinta sau chiar dependenta. Sint persoane care sufera in dragoste pt. ca nu primesc inapoi aceeasi traire asentimentelor si totusi insista in a pastra relatia. Nu este bine. Se spune ca in dragoste unul iubeste iar celalalt se lasa iubit. NU ESTE CORECT!!! Dragostea TREBUIE sa fie reciproca.Daca nu e asa mai bine suferi o despartire acum(la inceput) decit mai tirziu cind, asa cum o spui tu, parca suferi tot mai mult.Daca o relatie nu se bazeaza pe incredere, dragoste reciproca, respect nu merita continuata. Referitor la parintii vostrii am impresia ca nu se implica suficient in viata voastra.Nu stiu sa va fie prieteni. La fel era si pe vremea noastra numai ca noi aveam alte preocupari: citeam, mergeam la cinema, baietii erau romantici...Acum este secolul vitezei si totul se face in graba iar parintii nu pot tine pasul cu voi. La ani tai ar tebui sa vezi o "relatie"(eu as numi-o prietenie)ca ceva trecator, o iubire copilareasca, de care toti am avut parte-mai multe sau mai putine- si pe care ni le amintim cu drag gindindu-ne de multe ori ce am vazut de fapt la persoana respectiva? Unele ramin ca amintiri placute, altele mai putin iar altele chiar jenante(nu-ti vine sa crezi ca tu ai iubit acea persoana!!!).Asta e adevarara viata pe care trebuie sa invatati sa o traiti altfel o sa ajungeti depresivi fara placerea de a traii. Viata buna sau rea v-o faceti voi singuri, depinde de ceea ce asteptati de la ea.Nu este totul "roz" mai e si gri citeodata, asa cum e si soare si nori... aym
0
14-02-2010, ora 17:25
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
aym are dreptate. am trecut si eu acum 12 ani printr-o depresie grava si numi cu credinta la Dumnezeu mi-am gasit linistea. pacat ca dupa ce ne vedem bine uitam sa mai mergem la sfanta biserica.
ganditiva ca sunt persone cu boli si handicapuri foarte grave si lupta pentru viata, asa si voi traitiva viata frumos si faceti fapte bune sa vedeti ce bine o sa va simtiti.
Multa sanatate !
0
14-02-2010, ora 18:08
powerspy
Nu este medic/terapeut
powerspy
Salut user58945(ceva de genul asta)...In primul tand vreau sa-ti spun sa te asezi comod pe scaun.pune o muzica care sa te invioreze(pe mn de ex: puenos- la camisa negra)...gandeste-te la ceva frumos (si nu spune ca nu ai nimic frumos pe lumea asta) doar gandeste-te.UITA DE TOT CE AI IN TINE RAU!
ACUM ESTI UN OM FERICIT! Gandeste-te la acel lucru frumos pe care il ai, simte fericirea...Viseaza de ex ca esti cu prietena ta(am citit ca aveai o prietena pe care o iubeai) si zbori cu ea, esti FERICIT!
NUMAI ZI CA TE SINUCIZI CA NU ESti BUN DE NIMIC! Tu acu esti la inceput gandeste-te la inceput de viata, ai 16 ani...cum ar fi sa ai 30 ani sa apari la TV "CEL MAI BOGAT OM DIN LUME"...gandeste-te doar
Noi suntem propria noastra creatie.Daca tu zici ca esti suparat esti trist nu mai esti bun de nimic etc...ASA AJUNGI!.
Ziti in gand Sunt frumos, destept, sanatos, fericit si tot! SIMTE CEEA CE ITI ZICI IN GAND!!!!!!!!! DACA E SA TE SIMTI FERICIT TIPA SI ZI CU TOATA FORTA TA: SUUUUUUNT FEEEEERICIT!!!!
Cumparati o sticla de sprite, punei un nume, si cu cat bei mai mult din ea, cu atat de inveselesti...te gandesti ca acolo ai toate fericirile tale sau ca este un elixir al fericirii!
Iesi din casa, ia un bulgare de zapada in mana si aruncal cu toata forta ta!!! ELIBEREAZATE DE TOATA TRISTETEA TA!
P.S. sper sa citesti si sa ajungi la ceea ce incerc sati explic eu...daca vei ajunge, vei vedea ca tot este posibil.iti urez mult noroc
0
14-02-2010, ora 18:18
powerspy
Nu este medic/terapeut
powerspy
User daca mai intri as vrea sa mai scoti o litera din tastatura...din ultimul mesaj al tau am vazut ca incepi sa te faci mai bine...iti doresc tot ce e bine
0
14-02-2010, ora 19:59
alina99
Nu este medic/terapeut
alina99
Multumesc pt timpul acordat, aym ;)
0
15-02-2010, ora 12:48
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Cu multa placere. Sper sa-ti fi fost de folos. Doresc din suflet sa fi fericita, sa-ti gasesti un ROST in viata linga o persoana care sa te merite. Asa cum nutritionistii spun ca "esti ceea ce maninci" tot asa as spune si eu ca ai viata pe care ti-o faci. Colegii si vecinii ni da Dumnezeu dar prietenii ii alegem noi.INVATA sa-ti alegi prieteni care nu te fac sa suferi si departeaza-i pe ceilalti chiar daca acest lucru pentru moment este dureros.De multe ori ii indapartam pe cei care ne vor binele...Cu drag aym
0
17-02-2010, ora 12:04
powerspy
Nu este medic/terapeut
powerspy
pt aym: poate nu tia zis nimeni, dar esti un pistol anti-durere sufleteasca
0
18-02-2010, ora 15:50
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Multumesc powerspy. Nu stiu ce sa zic...Nu am umblat numai pe "roze" in aceasta viata.Pe mine greutatile m-au calit si acum pot sa-i inteleg si pe ceilalti. Am avut un motto care ma insotit: "Nu dispera cind raul te apasa si nici nu plinge dup-al tau destin caci dupa chin si viata-i mai frumoasa cum dupa ploaie ceru-i mai senin." Sa stiti ca un necaz nu vine niciodata singur dar daca ai puterea sa treci peste el atunci esti de doua ori fericit. Multa putere de lupta in aceasta viata tumultoasa care totusi are frumusetea ei daca stii sa o cauti!!! Cu drag aym
0
20-02-2010, ora 17:42
aym
Nu este medic/terapeut
aym
user58950 ma gindesc mereu la tine. As fi vrut sa stiu ce mai faci. Nu stiu cum sa iau legatura cu tine in alt mod. O sa ma informez daca este o alta cale de a-ti da o adresa prin care sa nu fiu chiar la vedere si daca se poate o sa ti-o scriu in zilele care urmeaza. Sper sa mai urmaresti acest forum... Sint aici asteptind sa mai intri cu vesti bune... Cu ingrijorare si drag aym
1
01-03-2010, ora 21:36
aym
Nu este medic/terapeut
aym
user58950 dorinta mea este ca primavara sa-ti inunde sufletul iar inima ta sa fie plina de veselie. Numai ginduri bune din partea mea pt tine si pt toti cei ce viziteaza acest site! Cu drag aym
0
11-03-2010, ora 12:22
yochana
Nu este medic/terapeut
yochana
am citit cu mult interes acest subiect si m-a impresionat profund. user58950, sper din tot sufletul ca esti bine.

Va doresc tuturor o primavara frumoasa!
0
11-03-2010, ora 21:22
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Si eu ma gindesc tot timpul la user58950 si mi-as dori sa-l stiu in siguranta.Poate nici nu-i face placere sa mai scriu.Daca as stii ca il deranjaza nu as mai intra pe forum dar eu tot sper ca intr-o zi o sa primesc o veste buna de la el.Gindul meu bun sa te insoteasca user58950! Sper din tot sufletul ca esti bine.Cu drag aym
0
27-03-2010, ora 21:12
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Tot eu iti doresc sanatate si sa fi vesel si fericit.
0
14-04-2010, ora 22:17
nimenipelume
Nu este medic/terapeut
nimenipelume
sunt bine... va multumesc tuturor, am evitat sa intru pentru ca mi-ar fi facut rau sa imi amintesc, acum e totul ok in viata mea... revin cu detalii maine
0
15-04-2010, ora 10:38
yochana
Nu este medic/terapeut
yochana
hello! ne-ai cam ingrijorat, dar ma bucur mult sa aud ca esti bine. toate cele bune iti doresc!
0
15-04-2010, ora 20:25
aym
Nu este medic/terapeut
aym
IN SFIRSIT O VESTE BUNA!!! Ma bucur foarte mult!!! Abia am suportat ideea ca nu stiam nimic despre tine. Am intrat pe forum zilnic in speranta ca o sa te gasesc aici. Stiam ca o sa vina si aceasta zi. Slava lui Dumnezeu! Cu drag aym
0
13-05-2010, ora 21:00
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Inca astept un semn de la tine. Sper ca esti bine si nu ti s-a intimplat nimic. Intra si spune-mi ce mai faci! Eu n-am mai scris nimic de teama sa nu te superi ca te asaltam toti, dar sint ingrijorata. Iti doresc numai bine si zile linistite!
0
18-06-2010, ora 18:07
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
si eu am ramas..impresionata de cazul user58950..si sunt aici..pt k si eu am niste probleme care m-au facut sa intru intr-o depresie groaznica..sufar d mirosul corpului meu..sunt si un pic bolnava..prima data mi-a aparut o candida vaginala..netratata.am inceput sa simt mirosul in exterior si nu e doar in mintea mea..e adevarat..m-am izolat pt o vreme...dar mi-am revenit..si acum..am aflat k starea mea de sanatate s-a inrautatit si acum miros kiar f urat pe tot corpul un miros d acru..un miros de nespalat...si culmea..am o igiena f stricta insa..de data..asta..mi-e f frica..am si slabit..mi-e frica de tot..incerc sa ma ridic dar ceva ma tine..sper sa o rezolv kt de curand..sper sa treaca oricat de repede..am 17 ani si 10 luni..urmeaza sa-mi fac majoratul..mi-a pierit tot cheful de viata..nici prieteni nu am..la varsta l care imi faceam prieteni si trebuia sa-mi traiesc viata am patit asta...

si nu ma laud..dar toata lumea imi zice ca sunt frumoasa..dar in mintea mea zace intrebarea : la ce bun ca sunt frumoasa daca eu put :( chiar daca cineva iti cunoaste problema si te intelege..te va trata putin diferit.Simt pe pielea mea..asta mai ales la scoala..M-am saturat..si eu am avut tendinte de suicid..dar totusi ma consolez cu faptul k o data si o data o sa fiu sanatoasa tun si nu o sa mai miros a nimic si daca ma sinucid nu rezolv nimic..doar cedez si demonstrez cat sunt de slaba...

daca cineva citeste acest mesaj..astept sfaturi !!
0
28-06-2010, ora 22:19
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Intru din cind in cind pe acest site pt ca sint ingrijorata de soarta lui user58950. Vad ca sint multi tineri cu fel si fel de probleme.
Draga krissu as vrea sa te intreb daca mirosul corpului tau il mai simt si alte persoane: mama, o prietena sau cineva apropiat care sa aiba curajul sa-ti spuna. Eu personal nu cred ca e in mintea ta.Pot fi multe motive care sa iti provoace acest miros.Ex: O ciuperca vaginala, o ciuperca in stomac-heliobacter-(cred ca asa se numeste).Pentru a gasi raspunsul trebuie doar sa faci niste analize la medicul de familie, sau la ginecolog si sa urmezi un tratament...Eu zic sa mergi la medicul de familie si acesta iti recomanda ce cale sa urmezi. Nu mai sta pe ginduri pt ca o sa cazi in depresie si e pacat...Sinteti tineri si ar trebui sa fiti plini de viata si mult mai curajosi. Nu va mai lasati prada depresiei!!! Cu cit iti framinti mintea mai mult cu atit nu gasesti nici o rezolvare si o iei razna. Cei mai buni psihiatri ar trebui sa fie parintii sau prietenii daca stii sa-i alegi.
Eu iti doresc sanatate si pofta de viata! Cu drag aym
0
28-06-2010, ora 22:24
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
a trecut ceva vreme de cand am scris acest articol..da sunt oarecum bolnava ( candida + parazit intestinal) o sa fie ok..ei elimina niste toxine in corp..merg la doctor e mai ok..mi-am revenit dupa o perioada mai grea.
am noroc ca sunt in vacanta.

multumesc de sfat
0
30-06-2010, ora 13:40
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Ma bucur ca nu ai probleme psihice. Deci este o cauza nu doar o inchipuire.Trateaz-o cu seriozitate pentru ca acest fel de ciuperca ca si orice parazit se poate trata dar tebuie repetat tratamentul deoarece revine foarte usor. Imi permit sa-ti dau un sfat:scoate-ti din cap ca nu esti destul de frumoasa, gindeste pozitiv, bucura-te de tinerete in limitele bunului simt si increde-te in Dumnezeu orice s-ar intimpla!!!
Multa sanatate si vacanta placuta!!! Profita de acesti ani caci ei nu se mai intorc niciodata!
Cu drag aym
0
30-06-2010, ora 14:00
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
da..am incercat sa ma distrez cat pot..insa nu a mai fost la fel..adica nu am facut tot ce trebuia sa fac sa ma distrez si sa-mi fac prieteni..acum stau mai mult in casa..ca aici nu prea am prieteni si astept sa-mi iau tratamentu..am si perioade in care ma simt rau de la giardia..si sunt chiar dese..dar e f rezistenta..la medicamente..o sa incerc sa iau un denoxinal si ceva tare ( para free )

multumesc mult de sfaturi aym :)

sunt mai ok acum..nu sunt cum trebuia sa fiu..dar asta e :(
0
30-07-2010, ora 19:15
aym
Nu este medic/terapeut
aym
"nimenipelume" oare ce mai faci? Sper ca esti bine.Astept in continuare sa mai intrii pe site ca sa stiu ca nu ai patit nimic.
Numai bine! Cu drag aym
0
12-08-2010, ora 19:06
me_1324
Nu este medic/terapeut
me_1324
salut.as vrea sa te intreb daca ai frati sau surori, in primul rand. Nu te supara ca te intreb dar ce anume tia provocat aceasta depresie?daca vrei sa vb cu cineva iti pot da id-ul meu, pt ca sincer mie imi place mult pshihologia si vred ca teas putea ajuta, sau macar as putea incerca.incearca sati gasesti un motiv care sa merite tot efortul tau...un motiv care sa fie mai presus de toate, care sa te faca sa lupti.nu uita: cel mai tare drog este vointa !!!
0
28-08-2010, ora 00:38
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Salut! "Nimeni" vad ca nu mai dai nici un "semn". Eu intru mereu pe forum, nu-mi pierd rabdarea...Astept ziua cind vei hotari sa intrii si tu din nou spunindu-mi ca esti bine.


SANATATE!!!
aym
0
07-09-2010, ora 04:39
anadr
Nu este medic/terapeut
anadr
Draga user58950, lasa prostiile. Gandurile pe care le ai in cap sunt irationale, cred ca ai observat si singur.
Singura modalitate sa scapi de ele si sa te simti bine este sa mergi cu incredere la un doctor psihiatru, cred ca te-ai simti foarte bine cu medicatie SSRI. Depresia persistenta este un deficit de serotonina in creier. Iti spun din proprie experienta aceste lucruri. De asemenea iti spun ca psihologii nu prea ajuta in cazul tau, ci doar pastilutzele. Curaj! O sa fie bine, iti promit.
0
21-09-2010, ora 23:06
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Rind pe rind zilele s-au scurs insa eu astept cu rabdare ca, tu, user58950 sa mai intrii pe site. A sosit toamna iar in aceasta perioada depresiile sint mai accentuate, asa ca ai grija de tine!!!
Numai bine!
aym
0
18-11-2010, ora 18:47
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna!
Inca astept sa dai un semn ca esti bine...
Sper sa fie asa...
0
13-02-2011, ora 18:43
adardna
Nu este medic/terapeut
adardna
aym imi pare rau sa iti zic dar nu cred ca mai e printr noi...
0
22-02-2011, ora 02:06
romex
Nu este medic/terapeut
romex
Sper din toata inima ca inca mai sunteti in viata..si indraznesc sa va cert!!! poate o sa imi stergeti comentariu, desi cer sa nu o faceti. si eu sufar de depresie..si din cauza asta m-am si imbolnavit..ma chinui in fiecare zi sa ma ridic din pat, sa merg la facultate..sa port o masca ca sunt fericita si ca totul e ok cand de fapt nu e..stiu si eu cum e sa nu ai chef de nimic si de nimeni, sa fi indragostita de un baiat si sa nu stii daca e reciproc..bla bla bla..nu pot sa dorm, manac putin, fac sport, pt ca sunt traumatizata de 6 kg pe care le vreau jos de pe mine...mi se pare ca am nasul nu stiu cum si port zilnic un dispozitiv care imi ridica varful nasului..ar trebui sa il port maxim 6 ore pe zi, dar eu il port de dimineata pana seara..ma doare, dar ma chinui..si sincer e frustrant. nu sunt urata, dar nu ma consider frumoasa..nu sunt grasa, dar eu ma vad obeza..studiez in mexic, pt ca am primit o bursa, sunt cea mai buna din facultatea mea..am toate motivele sa fiu fericita si nu sunt!!! am o familie care ma iubeste si crede ti ma ca tot ce fac, fac pentru ei, ca sa fie mandrii de mine..si de asta nici macar nu ma gandesc la sinucidere!!! NU ARE ROST!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: