Adrian 19 ani - de o luna jumatate ma confrunt cu o durere ascutita si puternica in piept

03-04-2021
Adrian2001
Nu este medic/terapeut
Adrian2001
Buna seara, ma numesc Adrian, am 19 ani, tin sa precizez de la inceput ca sunt fumator, de o luna jumatate ma confrunt cu o durere ascutita si puternica in piept, totul incepand dupa o cearta cu tatal meu. Am vizitat in ultimele 3 saptamani 5 cardiologi facand in jur de 5 ecografii, 5 ekg-uri si 2 teste de efort acestea iesind perfecte, radiografie la cutia toracica si coloana. Din cate am inteles am vertebrele coloanei 5-6-7 inflamate, ok am inteles, fac kineto terapie pentru asta, totusi de ce am dureri in zona pieptului, spre stanga si uneori arsuri? Eu asta de fapt nu pot intelege. Ok am inteles ca uneori durerea ce vine din coloana si pe ce inseamna nervii acesteia poate radia in piept, doar ca eu de fiecare data cand simt aceasta durere ma gandesc numai la probleme cardiace. Pe tot parcursul timpului am luat magnerot, milgama(complex de vitamina B), uneori chiar si agocalmin sau nurofen pentru a mai reduce din gandurile negre si dureri. Sufar din copilarie de atacuri de panica, pe care incerc sa le tratez la psihoterapeut si incet incet scap de ele, dar senzatia de durere in piept tot nu dispare. Am o durere permanenta la zona omoplatilor, tin sa precizez ca uneori simt in omoplatul stang parca cineva mi ar baga un ac si l ar scoate, dupa care parca s ar opri in piept durerea, ca si cum ar trece prin mine. Stiu, e posibil sa fie si anxietate, recunosc nu sunt ipocrit si nu mi e rusine sa spun chestia asta, dar vreau sa stiu care sunt posibilitatile sa fie altceva decat ceva pe font psihologic?
1 comentarii
1
03-04-2021, ora 23:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt somatizari de anxietate. Urmati tratament de la psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •