Ajutor!!! am mai multe probleme la care nu gasesc rezolvare

05-04-2022
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Va rog ajutati-ma cu un raspuns am mai multe probleme la care nu gasesc rezolvare, am cateva luni de cand in fiecare zi ma doare capul in special la trezire, simt ca nu am rezistenta la stres, ma enervez foarte repede simt furie, cateodata nu reusesc sa ma concentrez, am probleme si cu memoria uit foarte repede, cand am o zi mai agitata trag de mine sa-mi termin toate treburile dar ma simt epuizata psihic, am anumite zile nu mereu cand ma simt trista, nu ma bucura nimic, altele in care ma simt coplesita de stari le mele emotionale, cateodata ma doare si spatele si muschii dupa o criza de nervi. Am uitat sa specific am 35 de ani, sunt femeie, casnica, am 3 copii (5, 14, 16)ani.Am facut analize de sange, cardiolog, ecografie abdominala, orl, toate au iesit bine. Astept saturi si pareri
8 comentarii
0
05-04-2022, ora 21:14
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Va rog, un raspuns cineva
0
05-04-2022, ora 21:29
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Analize de sange pentru vitamine, ar trebui facute. Eu asta as face.

Plus odihna.
0
06-04-2022, ora 00:42
360
Nu este medic/terapeut
360
poate fi vorba de depresie si anxietate, sau poate fi mai mult. ideea e ca ar fi recomandat un consult la psiholog sau psihiatru ca sa poata vedea un tablou complet.
un lucru pe care ti-l recomand daca mergi la psiholog, nu accepta sa ti se faca teste rosarch, si teste proiective cu cerneala sau al arborelui pentru ca sunt invechite si fara sustinere stiintifica
0
06-04-2022, ora 01:21
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Analize de sange am facut cred ca de 20 de orí in 1 an dar pt vitamine nu mi-au facut, doar vitamina D care a iesit ca aveam prea putina si magneziu care era bun.
0
06-04-2022, ora 01:22
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
La ce te referí ca poate fi mai mult???
0
06-04-2022, ora 01:29
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Am fost si la psihiatru si I-am spus exact ce am spus si aici pe forum si mi-a dat antidepresive venlafaxina fara analize, fara nimic. Le-am luat timp de 3 luni in care am fost linistita, mi-a revenit cheful de viata dar mi-a afectat memoria uitam foarte mult si mi-a fost frica sa le mai iau. A trecut 1 an de atúnci perioada in care am avut zile mai bune, altele proaste ssi acum stari le acestea descrise mai sus care nu ma lasa sa traiesc linistita, am incercat cu ceai de sunatoare, magneziu, dispar stari le astea dar nu in totalitate
0
06-04-2022, ora 02:18
360
Nu este medic/terapeut
360
astea sunt simptome caracteristice depresiei si anxietatii... doctorii au carti standardizate foarte bine documentate. tot ce poti sa faci mai bine decat pana acum, e sa continui sa mergi la psihiatru sau psiholog, caruia sa ii povestesti viata ta, iar el sa-si faca o idee mai completa a problemei tale. pe baza celor povestite de tine, el poate avea o acuratete mai mare asupra diagnosticului.

poti incerca si opinia altui doctor, pentru linistea ta sufleteasca. sfatul meu e sa nu incerci sa manipulezi diagnosticul in vreun fel, pentru ca ajungi sa-ti dea doctorul medicamentele gresite. pentru fiecare boala exista un tratament diferit, sper sa intelegi.

ce mai poti sa faci e sa-l intrebi pe doctor daca poate sa-ti dea un antidepresiv mai slab, explicandu-i motivul/motivele tale. e total ok sa discuti cu dr ce te deranjeaza, iar el iti va spune ce e recomandat sa faci.

prin ""la mai mult"", m-am referit la problema faptului ca nu exista tablou complet, cum e cazul internetului, se pot trage concluzii gresite, iar in fapt problema sa fie alta mai grava. nu zic ca e cazul tau, doar am exprimat posibilitatea asta
0
07-04-2022, ora 01:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Schimba antidepresivul daca primul nu ti-a facut bine.
Trebuie sa ai rabdare sa gasesti un antidepresiv cu care sa te simti bine.
Eu am schimbat 6 pana am gasit unul bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.