am citit ca avocado ajuta foarte mult in afectiunile stomatologice...

15-02-2011
WaterLilly
Nu este medic/terapeut
WaterLilly
Buna ziua,

Am niste probleme serioase cu dintii si gingiile si am citit ca avocado ajuta foarte mult in afectiunile stomatologice. as vrea sa stiu daca cunoasteti astfel de tratamente si care sunt acestea. Deja il consum in stare naturala si n-as spune ca este cel mai bun fruct, asa ca as vrea sa incerc si o altfel de abordare.
6 comentarii
0
16-02-2011, ora 05:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

WaterLilly, puteţi beneficia de proprietăţile medicinale ale fructului avocado, folosind uleiul de avocado de la Vivasan :)
Aplicaţii pe gingii: ulei de avocado concentrat sau în amestec cu alte uleiuri vegetale (1:1), sau cu adăugarea la 1 lingură de bază a 1-2 picături de ulei eteric sau a unei compoziţii de uleiuri eterice: de portocal, lavandă sau arbore de ceai (1:1:1). Pe gingiile afectate se aplică un tampon de tifon, îmbibat cu unul din amestecurile indicate, de 1-2 ori pe zi timp de 15-20 minute.
----------*
_
Vă rog, accesaţi link-ul postat pentru a vă documenta cu privire la acest ulei.

(*modificat de administrator)
0
16-02-2011, ora 16:28
Ioana Dinu
Nu este medic/terapeut
Ioana Dinu
Pentru ca ma confrunt si eu de mai mult timp cu aceeasi probleme, iti spun care este tratamentul pe care il urmez eu: masajul gingiilor cu propolis si Piascledine, cate o capsula zilnic. Piascledine are in compozitie avocado si soia si este pentru tratarea parodontozei. Insa fac si detartraje de 2-3 ori/an.
0
21-02-2011, ora 17:17
Pan-dora
Nu este medic/terapeut
Pan-dora
Draga Waterlilly,

cum zice si ioana, masajul gingiilor cu propolis, combinat cu piascledine si cu o igiena stricta, pot ameliora situatia cu care te confrunti. eu urmez un astfel de tratament ( am parodontoza) si ma simt mult mai bine. Ar trebui totusi sa mergi sa te consulte si un doctor, o parere avizata este tot timpul bine venita.
0
22-02-2011, ora 17:02
WaterLilly
Nu este medic/terapeut
WaterLilly
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
@ mr.nick - site-ul imi este foarte util, nu doar pentru afectiunile stomatlogice.

@ ioana pan-dora - de propolis stiam si il folosesc de mult. de piascledine aud pentru prima data, am cautat acum putin si am vazut ca este destul de apreciat. nu resusesc sa gasesc totusi vreo referire la diabetici, eu fiind una dintre ei. il pot folosi?
0
28-02-2011, ora 16:35
Pan-dora
Nu este medic/terapeut
Pan-dora
poti sa folosesti piascledine, chiar daca ai diabet, nu are glucozamina.
0
02-03-2011, ora 01:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
WaterLilly, cu multă şi deosebită plăcere v-am făcut cunoscut site-ul.
_
Cu iubire şi respect, dorindu-vă însănătoşire grabnică,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.