Am fost diagnosticata cu Gardnerella - sfaturi

20-03-2009
utilizatoare
Nu este medic/terapeut
utilizatoare
Buna ziua!Am si eu o intrebare si as dori sa ma ajutati. La examenul de secretie am fost diagnosticata cu Gardnerella si mi s-a prescris Macmiror drajeuri(si eu si sotul)si capsule intravaginale.As dori insa sa stiu daca dupa introducerea acestora in vagin am voie sa ma spal, sau la cat timp am voie?Si daca pot incepe tratamentul la 3 zile dupa terminarea menstruatiei deoarece as vrea sa incep de luni (menstruatia mi se termina vineri).
Multumesc tare mult!
7 comentarii
0
20-03-2009, ora 12:27
dear
Nu este medic/terapeut
dear
poti sa incepi imediat dupa terminarea menstruatiei.ovulele vaginale se pun seara inainte de culcare-logic ca sa stea cit mai mult in vagin pentru asi face efectul spalaturile vaginale se fac inainte de introducerea ovulului in vagin sper ca ti-a spus medicul ca nu e bine sa ai contact sexual pe perioada tratamentului.
sanatate!
0
20-03-2009, ora 12:48
utilizatoare
Nu este medic/terapeut
utilizatoare
Multumesc!da, mi-a spus si asta.Dar e vreo problema daca nu incep tratamentul imediat dupa menstruatie?mai au efect?menstruatia mea e cam ciudata, in sensul ca dupa ce mi se termina mai apar cateva picaturi o zi, doua..si ma gandeam sa incep mai tarziu, dupa ce nu mai curge deloc...e ok?
0
20-03-2009, ora 12:51
dear
Nu este medic/terapeut
dear
nu are nimic doua zile! insanatosire grabnica.
0
23-05-2010, ora 12:52
gianyna87
Nu este medic/terapeut
gianyna87
Buna ziua.Am de urmat un tratament cu macmiror drajeuri.Medicul mi-a recomandat sa urmeze si partenerul acest tratament.Am citit acest lucru si pe prospectul medicamentului.
1.Dar ce vreau sa va intreb este este absolut necesar sa i-a si partenerul medicamentele, chiar daca el nu are ni un fel de simptome?Daca da, de ce?
2.De unde stim ca s-a tratat ceva la el, din moment ce nu prezinta simptome ca ar avea ceva?
3.Ce riscuri sunt daca i-a medicamentul?Il afecteaza in vreun fel?
0
25-04-2012, ora 18:21
pui_de_ice
Nu este medic/terapeut
pui_de_ice
Buna! In urma unui consul ginecologic, am aflat ca am gardnerella. Am inceput un tratament cu doxicilina si ovule flagyl si dupa cateva zile au aparut niste mancarimi in zona genitala, roseatza si o incordare a zonei. Este normal? multumesc
0
03-05-2012, ora 19:32
anka_breazu
Identitate neconfirmată
anka_breazu
Buna ziua,

Gardnerella vaginalis reprezinta o bacterie anaerobace face parte in mod normal, din flora bacteriana vaginala.In momentul in care flora bacteriana este modificata apar dezechilibre iar microorganismele potential patogene se vor dezvolta in exces. In aceste conditii este posibil sa apara o infectie determinata de unul dintre organismele potential patogene Garnerella Vaginalis.

Garnerella Vaginalis poate sa nu fie neaparat transmisa pe cale sexuala, deoarece ea se poate dezvolta atunci cand aciditatea vaginului scade ca urmare a :

1. practicarii irigatiilor ( spalaturile vaginale ) vaginale in ecces.
2. a administrarii unor antibiotice
3.in cazul dezechilibrumui hormonal
4. sau a spermei care, avand un pH alcalin, afecteaza mmicromediul vaginal.

Daca infectia a fost transmisa pe cale sexuala, atunci simptomele Garnerella Vaginalis apar in intervalul a 2-21 de zile dupa contactul sexual neprotejat.

De cele mai multe ori barbatii sunt purtatori de trasmiterea infectiei cu Garnerella Vaginalis, binenteles iei nestiind ca sunt purtatori de infectia acestei bacterii.

Astfel dupa un examen ginecologic atat femeia cat si barbatul trebuie sa faca un tratament natural de 7 zile pentru a evita recidivierea aceste bacterii cu Garnerella Vaginalis..

( In cazulin care - avand candidoza bacteriana a incercat sa o trateze - probabil ca a reusit, dar dupa ce a avut din nou contact sexual sa infectat din nou cu Garnerella Vaginalis purtator fiind partenerul dansei. In acest caz trebuie sa va tratati impreuna cu tratamente naturale www.scapa-de-vaginita.eu urmand sfaturile de mai sus)

Este Crititc De Important Sa Tineti Cont De Sfaturile De Mai Sus - Pentru A Scapa De Infectiile Cu Garnerella Vaginalis

Va doresc sanatate si va astept cu rezultate bune.

O zi placuta pe mai departe.
0
19-07-2013, ora 23:26
Cristina19911225
Nu este medic/terapeut
Cristina19911225
Buna...acum 3 luni am fost la un control si am fost diagnosticata cu gardnerella.am luat trinizol si klion ovule.acum am fost din nou la un control si am fost diagnosticata cu flora mixta..mi s-a prescris macmiror ovule...am luat 2 zile dupa care mi-a aparut menstruatia.trebuie sa intrerup tratamentul?nu mi s-a spus iar in prospect nu srie nimic..partenerul ar trebui sa urmee si el un tratament? va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  • Vaginita în timpul sarcinii - cauze, simptome, tratament
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •