am incurcat periuta de dinti cu cea a sotului care are hepatita b

03-07-2008
luanapet
Nu este medic/terapeut
luanapet
Buna ziua. Sunt vaccinata pentru hepatita b cam de 3 ani. Acum 2 zile am incurcat periuta de dinti cu cea a sotului care are hepatita b (purtator sanatos). Sunt in pericol sa fi luat ceva avand in vedere ca am sangerat dar sunt vaccinata?
3 comentarii
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
In mod normal ar trebui sa fiti protejata.
Vaccinul determina formare de anticorpi care la un eventual contact cu virusul, sa-l anihileze.
Probleme ar putea fi in cazul in care organismul dvs, nu a produs o cantitate suficienta de anticorpi. Acest lucru se poate verifica (chiar e indicat sa verificati) prin dozarea titrului de anticorpi anti-HBs care trebuie sa fie peste 10 UI/l.
Se spune ca in 5 ani de la vaccinare titrul anticorpilor incepe sa scada si e necesara inca o doza de vaccin. Eu, de exemplu, am 5 ani de la vaccinare si am un nivel de anticorpi foarte bun - 250 UI/l, deci nu e nevoie deocamdata de alta vaccinare.
Cu toate acestea sunt persoane care nu realizeaza un titru protector de anticorpi dupa vaccinare. De aceea e bine sa vedeti care e situatia dvs. Daca aveti anticorpi suficienti, probabil nu trebuie sa va speriati de ceea ce s-a intamplat cu periuta.
Numai bine!
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
HVB se transmite si prin contact sexual ; daca sunteti vaccinata, nu vi s-a transmis infectia pe cale sexuala si nici pe alta cale; numai bine
0
15-04-2010, ora 19:02
noni74
Nu este medic/terapeut
noni74
sunt purtator sanatos de hepatita b si vreau sa fac un vaccin stafilococic D.
imi poate afecta ficatul
poate declansa hepatita
in celasi timp vreau sa fac si cantastim
Va rog vreau un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •