am mare nevoie de ajutor... am luat 3 ani Karissa

24-10-2008
iada
Nu este medic/terapeut
iada
am luat timp de 2 ani contraceptive(karissa)
am facut pauza 8 luni si acum am reluat iar tratamentul cu karissa
is deja la a 9a zi de administrare si am inceput sa am niste scurgeri maronii si mancarimi...
ce poate fi??
in aceste 8 luni am facut sex protejat(cu acelasi partener)si am facut si un control ginecologic acum 2 luni
va rog sa nu imi ocoliti intrebarea...
5 comentarii
0
24-10-2008, ora 15:39
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
poate e reacţie la contraceptiv. după cum ştii în primele 3 luni de contraceptive pot apărea reacţii, nu cred că contează că ai luat deja
0
24-10-2008, ora 16:31
iada
Nu este medic/terapeut
iada
mersi mult crinna22
ce as vrea eu sa te intreb e daca e o parere personala sau specializata??
sunt plecata momentan in belgia ca daca as fi in tara as da fuga la un medic...
daca poti te rog sa te mai informezi pt mine...
multumesc anticipat
0
25-10-2008, ora 10:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Du-te fa farmacie acolo si cere Tergynan comprimate vaginale sau Amphocycline ovule si Betadina solutie vaginala.Amphocycline contine un antibiotic si un antimicotic; pui cate unul seara, cand esti sigura ca nu te mai ridici din pat, dupa spalatura genitala, timp de 12 zile.Ar fi bine sa cumperi totusi Tergynan caci e mai bun decat celalalt pentru ca are in compozitie trei medicamente ; antibiotic, antimicotic si prednisolon.Acestea le pui la fel, cate unul in fiecare seara pimp de 10 zile.Dupa ce pui ovulul baie jos nu faci decat a doua zi dupa pranz.Numai bine!
0
25-10-2008, ora 11:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scuza-ma, am uitat sa-ti spun, daca cumperi Amphocycline umezeste-l repede cu apa si introdu-l rapid in vagin cat mai profund. Tergynan nu trebuie umezit.
0
19-02-2010, ora 11:47
tutulik89
Nu este medic/terapeut
tutulik89
Iau de 1 an jumate contraceptive (KARISSA) la sfatul unui medic ginecolog.si am inceput sa am scurgeri de sange cateva picaturi pe zi timp de o saptamana inaintea ciclului menstrual cu 4 zile am o senzatie de disconfort.mentionez ca inainte de a incepe aceste scurgeri am avut un tratament cu CAFETIN pentru dureri dentare, credeti ca are vreo legatura? acum nu mai am acele scurgeri pentru ca am intrerupt tratamentul cu KARISSA de 2 zile deoarece trebuie sa mi vina ciclul menstrual dar am niste scurgeri maronii.imi schimb lenjeria intima de 3 ori pe zi si ma spal de fiecare data cand merg la baie pentru a nu avea senzatia de disconfort.va rog sa mi dati o parere ce ar trebui sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.