Am nevoie de un răspuns, un sfat, sunt foarte panicat și trist !
La mulți ani tuturor! Vreau să vă spun că în urma unui șoc emoțional puternic care a avut loc în luna octombrie 2018 și un stres posttraumatic prelungit viața mea s-a schimbat radical în rău. Acum 2 luni am avut un atac de panică puternic care s-a manifestat prin senzație de vomă apărută din senin, palpitații, nod în gât, și apoi o zvâcnire puternică a mușchilor capului timp de 5-6 sec, după care eram foarte amețit, tremuram tot, îmi era frică că mor de tânăr, am fost transportat la spital de urgență. După care de atunci am început să fac alte crize total diferite care apar din senin. Mă simt ca și cum aș pluti, iar apoi mă simt ca și cum aș fi fulgerat, nu mai pot nici să respir, iar apoi ca și cum m-ar strânge ceva puternic de cap și de față în timp ce mi se face din ce în ce mai rău fără să cad jos. Apoi simt o moleșeală și furnicături în mâini și picioare, sunt amețit și mă doare capul. De fiecare dată când fac crize din ăstea mă gândesc la epilepsie. Medicii mi-au spus că sunt atacuri de panică, dar din ce am citit pe internet seamă mai mult cu epilesia! Întrebarea este următoarea poate un șoc puternic emoțional să declanșeze o boală neurologică? Am 22 de ani, iar de o săptămână iau tratament de la psihiatru, care mi-a dat o pastilă de cipralex și o fiolă de tinotil pe zi.
5 comentarii
Nu cred ca este vorba despre o boala neurologica. Cel mai probabil, simptomele sunt cauzate de acel soc. Consultati un psiholog pentru a va ajuta sa treceti peste si nu mai cititi pe internet.
Nu sunt eu in masura sa dau un diagnostic dar ceva asemanator am patit si eu. la mine era de la cervicala. incearca sa analizezi cand incep aceste treburi daca stai intr o anumita pozitie... la mine incepeau cand stateam la birou sau la pc. intr o pozitie ciudata si aveam ameteli puternicie si atacuri de panica crezand ca este de la inima.dupa ce mi am corectat pozitiile au inceput sa apara din ce in ce mai rar... pana au disparut. pozitia gatului era pentru mine importanta... si inca o chestie din punctul meu de vedere de om simplu fara legatura cu medicina... foarte important este si starea de spirit. incearca sa te gandesti la lucruri bune, ce te fac fericit. chimia corpului se schimba in bine si ajuta la videcare,
Într-adevăr am citit că dacă păstrezi mai mult timp o stare de spirit adecvată, trupul e capabil să se vindece singur, dar acum nu știu în ce măsură este și adevărat
Bună seara,
Simptomele dumneavoastră par să fie într-adevăr atacuri de panică. Există epilepsie care se manifestă fără convulsii, dar nu pare să fie cazul dumneavoastră. Diagnosticul epilepsiei este prin EEG (electroencefalograma), investigație de neurologie, care este anormală în epilepsie, dar normală în atacul de panică. Cipralexul ajută mult în situații de stress postraumatic, dar efectul lui apare treptat, în săptămâni. Păstrați legătura cu medicul, întrebați-l dacă vă poate recomanda un psihoterapeut, fie psihiatru, fie psiholog clinician.
Multă sănătate. Nu lăsați un singur eveniment să vă strice viața. Au fost și momente frumoase, așa-i?
Simptomele dumneavoastră par să fie într-adevăr atacuri de panică. Există epilepsie care se manifestă fără convulsii, dar nu pare să fie cazul dumneavoastră. Diagnosticul epilepsiei este prin EEG (electroencefalograma), investigație de neurologie, care este anormală în epilepsie, dar normală în atacul de panică. Cipralexul ajută mult în situații de stress postraumatic, dar efectul lui apare treptat, în săptămâni. Păstrați legătura cu medicul, întrebați-l dacă vă poate recomanda un psihoterapeut, fie psihiatru, fie psiholog clinician.
Multă sănătate. Nu lăsați un singur eveniment să vă strice viața. Au fost și momente frumoase, așa-i?
Așa-i au fost momente foarte frumoase ! La cipralex am renunțat pt că făceam 3-4 atacuri pe zi de la ele, iar de când le-am lăsat aproximativ o săptămână nu am mai avut niciun atac.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 45acum 2 luni am suferit un atac de panica
- 20atac de panica - stare anxioasa depresiva (va rog ajutati-ma)
- 7mai multe raspunsuri si intrebari..la aceste atacuri..
- 2betablocante
- 5310Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- 6Cam de circa 11 luni ma aflu in Suedia si ma simt groaznic
- 20S-a vindecat cineva de depresie, anxietate sau atacuri de panica?
- 13cum va simtiti in timpul unui atac de panica?
- 16anxietate generalizata cu atacuri de panica
- 6Euthyrox combinat cu Aspacardin si Xanax
- 9atac de panica puternic
- 23ATACURI DE PANICA ZILNICE
- 14uneori am dureri de inima cand incerc sa respir adanc
- 2Atacuri de panica
- 2amorteala in cap
- 15Imi e fric sa nu fiu schizofrenic
- 7Luna trecuta am facut soc anafilactic si nu scap de anumite simptom nici acum.
- 1Problema neurologica ?
- 2Hipertensiune, anxietate, sau ce se intampla ?
- 5Tratament naturist atacuri de panica.
Mai multe informații despre: Atacurile de panica
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: