am uitat pilula (ultima pastila din folie)

10-10-2011
jorj07
Nu este medic/terapeut
jorj07
iau novynette de 3 luni insa aseara am uitat sa o iau era ultima pastila din folie, eu le luam de obicei la ora 22 si mi am amintit abia dimineata si am luat o( 7:00) iar ieri am avut un contact sexual neprotejat si a ejaculat in mine. exista vreun risc?
5 comentarii
0
10-10-2011, ora 07:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce intarzierea a fost de doar 9 ore, va incadrati intre limitele de toleranta. Asadar, sunteti sub protectie.
0
10-10-2011, ora 07:46
jorj07
Nu este medic/terapeut
jorj07
Sa inteleg ca pot sa fac linistita pauza de 7 zile? Multumesc!
0
10-10-2011, ora 19:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Absolut liniştită. Sunteţi sub protecţie atât în timpul celor 21 de zile cu anticoncepţionale, cât şi în timpul celor 7 zile de pauză între două folii.
0
30-10-2011, ora 12:34
jorj07
Nu este medic/terapeut
jorj07
Revin cu o intrebare, in perioada de pauza 7 zile am luat niste Augmentin(3 zile) iar mai apoi am luat normal pilulele, dupa ce am luat 6 pilule am avut un contact sexual, acum mai am 9 pilule din folie insa am greturi si am observat ca mi a aparut un lichid maroniu, ce ar trebui sa fac? Sunt sanse sa fiu insarcinata?
0
30-10-2011, ora 18:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Lichidul maroniu nu este semn de sarcină, iar greaţa apare în foarte multe situaţii. E adevărat, apare şi în situaţia în care administrarea de anticoncepţionale coexistă cu o afecţiune a colecistului. Ar fi bine să vă programaţi la o vizită la doctorul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul