ameteli

30-04-2012
lory19890402
Nu este medic/terapeut
lory19890402
Dupa ce stau aplecata sau dupa ce stau jos pe iarba de exemplu si ma ridic ma ia o ameteala puternica, mi se incetoseaza privirea si simt ca imi pierd echilibrul. Asta se intampla de cativa ani dar parca ametelile se intensifica cu timpul. In timpul acestor ameteli simt ca mi se ingreuneaza capul.Ce sfaturi imi dati? Vreau sa stiu daca poate fi ceva grav ce trebuie investigat de urgenta
2 comentarii
0
05-05-2012, ora 20:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate fi o tensiune scazuta si de aceea ai acele simptome cand te ridici.
Dar poate fi si o anemie.
Ar trebui sa mergi sa faci ceva analize.
Vezi ca anemia mai poate fi provocata de unele bacterii care consuma fierul din organism, si cel mai des este vorba de o infectie vaginala.
Ar fi bine sa faci - o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
De ex. o infectie vaginala cu e-coli sau enterococ poate da asa ceva, chiar fara simptome locale evidente.
Nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Nu exclude nici vizita la cardiolog.
0
07-05-2012, ora 22:00
cazan_gigi
Nu este medic/terapeut
cazan_gigi
Am 60 ani in urma cu 5 ani am facut un sindrom vestibular de atunci si pina in prezent am incontinu o AMETEALA de nu stu pe unde merg. la momentul acela am avut tensiunea 24 acum o mentin normala cu tratament mai am si parkinson doctori nu stiu de ce am ameteli medicamente folosite sermion, nebilet tertensif dilatan etcun sfat multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •