ameteli cand ridic mainile

28-01-2015
anati
Nu este medic/terapeut
anati
Buna seara!

Am aceasta problema de foarte multi ani: cand ridic mainile deasupra capului mi se face brusc rau. Am o senzatie de ameteala, insotita de dureri in brate. Pe masura ce-a trecut timpul, senzatia s-a acutizat. De exemplu, a pune vasele spalate in picuratorul de vase care e deasupra chiuvetei a devenit un adevarat chin pentru mine. Zilele trecute incercam sa scot o cutie de pantofi de pe raftul de sus al dulapului cand mi s-a facut atat de rau incat am crezut ca o sa lesin. Mi-a luat cateva minute bune sa-mi revin complet.

Aveti idee despre ce ar putea fi vorba? Ar trebui sa ma prezint la medic? Si daca da, la ce specialitate?

Precizez ca am 41 de ani, sunt o femeie activa, fac sport trei-patru ore pe saptamana, greutatea mea corporala se inscrie in limite normale, nu am probleme de sanatate. Mai mult, in adolescenta am practicat baschet de performanta si nu-mi amintesc sa fi avut nicio problema cand ridicam mainile.

Multumesc, astept raspuns.
3 comentarii
0
31-01-2015, ora 16:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Neurolog.
0
03-02-2015, ora 11:36
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Greu de spus care este cauza. In lipsa unor investigatii, a unui set complet de analize, a unui control neurologic amanuntit e de greu de emis chiar si o simpla parere. Poate fi vorba de hipoglicemii tranzitorii, de hipocalcemie, de hipotensiune, de o afectiune neurologica. Asadar, e nevoie de o consultatie de specialitate si un set de analize.
0
08-02-2023, ora 18:06
Nabrits
Nu este medic/terapeut
Nabrits
E ceva vreme de când ați postat problema, care a fost cauza a ceea ce ați scris ? Mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •