ameteli insotite cu dureri in crestetul capului

47 comentarii 1 2
0
16-07-2012, ora 18:35
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Medicamentele pe care le iau sunt insuportabile.Simt o ameteala continuua, o durere de ceafa groaznica, parca sunt beata, desi nu am consumat niciodata alcool, dimineata dupa ce iau medicamentele imi simt fata si mainile amortite, am o stare de voma si somnolenta continuua, nu stiu ce sa mai fac.La noi in Slatina alti neurologi buni nu exista, cel la care am fost ultma data este considerat cel mai bun, dar cu toate astea acesta a fost tratamentul dat.Simt ca am ajuns un om fara putere, care nu mai sunt in stare de nimic, deabia ma misc prin casa sa fac putina curatenie.Va rog mut ajutati-ma cu un sfat.Ce nu ar putea fi in regula cu neuronii mei?Astept un raspuns,
0
16-07-2012, ora 19:34
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Neuronii sunt legati (conectati) intre ei prin sinapse, care sunt ca si cuplul nasture-gaica de la o haina, doar ca nu se ating direct aceste sinapse ci prin anumiti mediatori chimici, molecute. Daca "receptorul" de pe o "gaica" nu primeste un anumit fel de mediator chimic de la "nasture" - se blocheaza. In alt caz, daca primeste prea multe impulsuri, iar se blocheza sau, dimpotriva, nu mai este selectiv, adica prin acel canal trece un debit prea mare din molecula mediatorului respectiv.

In al treilea caz, "canalul" de la sinapsa la centrul celulei neuronului (dendrite, axon), poate fi opturat sau poate fi ingustat si astfel se transmite mai greu la celula semnalul electric ce corepunde unuei mici parti gand. Sunt mii de situatii posibile.

Analog, un vas de sange se poate optura pentru ca neuronii din acea zona nu mai "cer" la fel de mult aport sanguin ca inainte iar apoi sunt din nou activati si in vasul sanguin apare o presiune prea mare care il sparge uneori, in situatii grave asta inseamna comotie cerebrala.

Partea buna este ca creierul are bunul obicei sa se repare singur... daca are parte de conditii de relaxare si odihna suficient de mult timp. In acest caz fructele si legumele consumate crude si in cantitati mari sunt singurul tratament viabil. Exista atat de multe mii de transferuri intre "butonii sinaptici", intre "nasturi" si gaici" incat inca se descopera altele noi dupa peste 50 de ani de neurologie (viabila).

Daca totusi nu se poate gasi alta solutie sfatul meu este sa va impuneti ca in mod voit sa fiti cat mai calma vreme de minim 2 ani iar in acest timp consumati cat mai multe legume si fructe crude. Nu o spun in sensul "naturist". Eu recomand de obicei un maxim de proteine animale dar in cazul dvs cruditatile vegetale par o solutie optima. Va sfatuiesc sa va auto-imbolnaviti de amnezia fata de grijile... vechi sau noi. O spun cu toata seriozitatea.

Continui sa sper ca veti gasi un medic neurolog, poate in Cluj, capabil sa va puna un diagnostic corect. Si implicit care sa va ofere un tratament adecvat. Dar cel mai important este diagnosticul. Depresia nu poate genera simptomele pe care le aveti dar in schimb mediacatia pentru depresie le poate produce chiar daca inainte nu existau.
0
16-07-2012, ora 19:42
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Practic, va sfatuiesc sa strangeti bani in urmatoarele luni pentru o vizita la Cluj, Timisoara, eventual Bucuresti, de cateva zile (10-14). Intre timp, cu cat sunteti psihic mai calma (in mod voit) cu atat vor fi mai slabe simptomele. Dupa cum probabil stiti, organismul uman este el insusi o fabrica de medicamente - atunci cand este lasat sa le produca si sa le foloseasca. Tensiunea grijilor, oricat de justificata ar fi, va agraveaza boala.
0
16-07-2012, ora 20:48
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Subliniez: nu ma refer la un complex de vitamine si minerale alopat cumparat din farmacii. Ma refer in mod exclusiv...! la legume si fructe consumate in stare proaspata si in cantitati mari. Diferenta este imensa. Fapt precizat de cele mai noi studii in domeniu.
0
17-07-2012, ora 22:03
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna seara
medicul neurolog mi a spus sa stau linistita ca nu este nimic grav
oare sa merg si la alt medic sau sa intreb oncologul la care merg
imi puteti da mai multe detalii
va rog
0
18-07-2012, ora 12:18
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
multumesc pt raspunsuri, dar scriu din nou pt ca ieri am avut o zi groaznica.Nu am putut sta in picioare nici cinci minute, imi era ameteala, imi venea sa vmit continuu, asa ca de aseara nu am mai luat 2 din medicamente, la sfatu unei asistente de la neurologie, am luat azi dimineata doar memo plus si Ultracod.Imi este si azi foarte rau, nu pot manca si bea nici macar apa, am vomitat toata dimineata, nu mai stiu ce sa mai fac,.Mai rau imi e de la aceste tratament.Am inteles ca trebuie sa treaca ceva timp pana iese efectul coaxilului si al carmazepinei din organism, dar eu nu po sta nici macar culcata in pat.Imi e tare rau si doar cand respir sau se misca patul.Va rog sa ma ajutati cu un alt sfat
0
18-07-2012, ora 12:19
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Nici macar sa citesc ce am scris nu pot pt ca imi vine sa vomit, nici la televizor nu ma pot uita.
0
18-07-2012, ora 16:25
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Niculae Vasilica,
intreaba oncologul. Daca spune ca e ok fa-ti verificari periodice pentru a afla din timp daca apar evolutii neplacute. In sensul ca este notorie recidivarea cancerului chiar si dupa luni sau ani de zile de la operatie.

corybell,
Catva timp incearca sa te fortezi sa bei apa, cea plata, naturala, cumparata din mag. Eventual "mananca" :) ceaiuri calmante si supe ca sa poti restabili circuitul apei in organismul tau. Daca vomiti, fa o mica pauza si bea apa din nou, incet si cate putin cu pauze de 10-15 min. Si mai ales odihneste-te in pat oricat de mult iti este posibil. Incearca sa obtii o reteta pentru Romener si, daca este posibil financiar, recomand Tonotil N (2 portii zilnic, dimineata - la inceput - si apoi adauga inca una si la pranz) vreme de 2-3 luni - fara a respecta "pauza de 3 sapt" (pe care o recomanda prospectul). In rest: Lecitina, Ulei de peste, Laptisor de matca. Toate astea, combinate cu mult-mult somn s-ar putea sa te ridice din pat in 2-3 saptamani. Nu tasta la PC, nu te uita la TV, nu citi carti, nu face lucruri care ati forteaza activitatea psihica. Priveste pe geam, fii relaxata, dormi cat mai mult si nu te gandi la lucruri care te ingrijoreaza/streseaza. Mananca macar o felie de mar zilnic dar incearca sa ajungi ca macar peste o luna sa poti manca 1-2 kg de mere zilnic. Mai scrie peste o luna pe aici, pana atunci... succes! :) Incearca sa simti ca ai incredere in viitorul tau; unii s-au vindecat de cancer exclusiv cu acest "medicament". Impunandu-si o stare interioara "pozitiva" si calma in conditiile in care medicina i-a considerat "bolnavi incurabili". :)
0
19-07-2012, ora 11:10
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Am inteles ece mi-ati spus.Aseara am ajuns la urgente deoarece mi-a fost foarte rau.Nici la toaleta nu puteam ajunge singura.Ajunsa acolo mi-au spus ca am o colica biliara si din acest motiv imi este asa rau.Asa ca acum sunt acasa si cu medicamente de fiere si cu un regim adecvat acesteia.Sper ca imi va fi mai bine si o sa va mai scriu cand imi va fi asa.Multumesc pt sfaturi
0
19-07-2012, ora 18:59
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Durerile de cap, amorteala membrelor si ametelile au totusi o cauza distincta, diferita de afectiunile bilei. Succes mai departe. :)

"Sper ca imi va fi mai bine si o sa va mai scriu cand imi va fi asa." - as dori f mult sa aflu candva ca va simtiti mai bine.
0
19-07-2012, ora 21:48
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Am mai intalnit aceasta situatie, cea cu problema biliara in conjunctie cu cele psiho-neurologice - o stiu de 20-30 de ani. Continui sa va sugerez sfaturile anterioare: urmati tratamentul indicat, dormiti cat mai mult (eventual ajutata de 'Gelsemium' - med. naturist homeopat) si nu cititi sau scrieti nimic macar 2 saptamani. Ridicati-va din pat (in aceste 2 sapt.) doar pt a merge la toaleta, eventual solicitati familiei sa va aduca mancarea la pat chiar daca simtiti ca puteti sa mergeti prin casa. Dupa atatea luni de diagnostice eronate sper ca macar de data asta sa ma ascultati. V-am spus sa nu va otraviti creierul cu medicamentele indicate pentru diagnostice gresite si nu m-ati ascultat. Acum sunteti obligata sa le eliminati din corp iar bila dvs este suprasolicitata. E mai bine asa?! Eu sunt ingrijorat de evolutia bolii de cateva sapt., ar trebui sa fiti si dvs. Aveti in jurul dumneavoastra o familie adevarata, oameni - sot si copii care va iubesc - macar pt ei faceti cum va spun. Macar de data asta. Partea cu merele am invatat-o prin 1986 de la Dr. Arseni, oficial al doilea dar, de fapt, cel mai bun neurolog din toata Europa (in urma cu aprox. 25 de ani, decedat in 1994 sau 1995 - nu-mi amintesc exact). Sper ca nu-l considerati pe el demn de neglijat. :) Cata vreme nu va poate ajuta nimeni, ce rost are sa nu-mi urmati sfaturile? V-am indicat un tratament adjuvant, nu unul care vindeca o boala pe care oricum nu o cunoasteti ci unul care va ajuta creierul sa se vindece singur, cu indicatiile aferente referitoare la alimentatie si odihna.
0
08-08-2012, ora 09:20
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va scriu din nou sa va spun ca ma simt mai bine, chiar daca nu am putut sa va urmez indicatiile pt ca nu are cine sa ma tina pe mine doar in pat, avand 4 copiii si 2 socrii, carora trebuie sa le gatesc, sa am grija si de sot.Am momente cand imi e mai bine, iar altele putin mai bine.Sper sa nu-mi mai fie asa rau ca inainte si va multumesc pt sfaturi.
0
28-10-2012, ora 16:29
ioana cristina
Nu este medic/terapeut
ioana cristina
am dureri de cap nu permanente, ameteli, sunt in fiecare zi de simnt ca i-mi perd mintile imi amortesc si picioarele.am fost inainte cu trei ani la doctor si am facut un rmn, la cap si la ceafa, la cap nu ma avut nimic si la ceafa mi-a gasit niste crescaturi intre inele pe a 5-6 dupa ceafa, AM FACUT FIZOTERAPI TRATAMENT CU PASTOILE SI A FAST OK, ACUMA DUPA TREI ANI di nou mam simtit rau si am fost la dr, iar am facut rmn, la ceafa si mi-au spus ca sa m-ai format si m-ai jos aceia-si chestie, mi-au dat vitamine pastile dar nimicam luat BECO-B FORTE, DICLAC50
HEXAL, TALVOSILEN FORTE, MYDOFLEX.VA ROG AJUTATI-MA
0
28-08-2013, ora 01:11
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 74 de ani, are ameteli de prin 2010. Initial doctorul de familie i-a spus ca era vorba de un virus la ureche si ca va trece la fel cum a venit. Asa a fost. Dar cam la jumatate de an episoadele de ameteala au revenit. Apoi au incetat etc. Anul asta, de pe la sfarsitul lui iunie, dupa o seara rece petrecuta afara, au reinceput ametelile. O doare in ceafa precum si undeva in omoplatul stang (asta de mai mult timp) si in crestetul capului. Am facut analize peste analize, teste peste teste (poate am scapat vreunul asa ca le enumar): RMN la cap, ceafa, CTscan la carotida, examen la urechi si ochi (un test cu apa in urechi, cu multe linii care se plimbau pe un ecran), CT scan la cap, un neurolog a spus ca este vertigo pozitional benign si i-a aratat niste exercitii. Acelasi lucru au banuit si mai multi doctori in mai multe randuri cand am ajuns la urgenta. Analize la inima (toate pe rand, pana la testul nuclear). Toate bune. Are diabet - ia glyburide pentru asta si la ultimul test a iesit 6.9. La RMN i-au gasit un nodul pe tiroida, pe care apoi l-au examinat mai atent cu un ecograf si au spus ca este acelasi nodul din 2011 si nu s-a schimbat.
Nu mai stim ce sa facem.. Nu simte ca se invart obiectele in jur ci ca isi pierde echilibrul. Ultima data, se tinea de chiuveta si se lasa mult pe spate, ca sa imi spuna ca de fapt avea senzatia ca se ducea in fata in perete.
Puteti sa ne ajutati cu un sfat va rugam? ce ar putea cauza toate astea, si ce sa facem pentru a scapa de ametelile astea groaznice?
Multumim cu anticipatie, foarte mult!
0
30-09-2013, ora 18:05
enica
Nu este medic/terapeut
enica
buna ziua am si eu o problema asemanatoare am fost in romania mi-am restructurat casa intradevar am muncit cam mult ma durea si spatele nu prea am dormit am cam abuzat cu alcolul in fine la plecare din romania aveam ameteli tot drumul pana in italia mia fost foarte rau dureri de cap si ameteli, ajuns aici aveam o durere in spatele capului ceva care parca ma gadila incontinu am fost la neurolog mia dat niste pastile pentru cefalee de tip tensiv durerile de cap mi-au trecut dar tot am ameteli si un tic tot timpul imi vine sa dau din cap foarte putin si simt o apasare in crestetul capului chiar nu stiu ce sa mai fac mas puteti ajuta???
0
23-04-2014, ora 22:08
ioanacernat
Nu este medic/terapeut
ioanacernat
Buna seara!Am 42 de ani si de cativa ani prezint dureri de cap, aproape insuportabile.De 5 ani sunt singura in italia.In decursul acestor ani am avut grija de batrani, acum am grija de o batrana bolnava de alzheimer si stau foarte prost cu somnul.De ceva timp am niste dureri groaznice in moalele capului cum s-ar spune, imi amorteste fata si mainile, ochii mi se fac mici, abia pot sa-i tin deschisi si am senzatii de voma puternice.Ma gandeam ca este posibil sa fie din cauza stresului, eu ma tot gandesc la fiica mea care e in romania, am o stare depresiva.Va rog din suflet sa imi dati un raspuns.Va multumesc tare mult si va urez multa sanatate.
0
06-11-2016, ora 22:34
Simion Alexandru
Nu este medic/terapeut
Simion Alexandru
Buna Seara ! DE vr-un an ma simt foarte rau in continuu! Intr o seara am ajuns la spital cu palpitatii stare de lesin si din acea seara a inceput totul. Tin sa mentin ca pana atunci nu am avut niciodata probleme de genul, doar raceli pe care le are oricine. Mi am facut tot felul de analize Ecografie abdominala, la inima, Tomograf la cap, analize la sange si nu am absolut nimic. De vre o doua luni am dureri groaznice de cap insotite de ameteli, stari de lesin, amortire a feţei si a mainii sau piciorului stang uneori. Am niste junghiuri in partea cu inima care uneori ajung sa reflecte prin umar apoi in spate. Nu stiu ce sa mai fac, ma simt groaznic, uneori imi e frica si sa mai plec de acasa de teama sa nu lesin pe strada. Va rog mult daca ma puteti ajuta cu vr un sfat.. Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.