Ameteli, tinitus, dureri de cap

17-10-2022
ELI79
Nu este medic/terapeut
ELI79
Bună ziua,
sunt femeie, 43 ani, 1, 76 m inaltime, 80 kg, nefumatoare, si de aproximativ 10 saptamani ma confrunt cu ameteli, tinitus, dureri/presiune cap, senzatie de curenti sau furnicaturi prin tot corpul. Ametelile sunt de tipul pierdere echilibru, mai ales la schimbarea pozitiei corpului sau atunci cand realizez miscari repetitive ale capului/corpului. Tinitusul este foarte puternic, de la trezire pana la mers la somn si pe timpul noptii daca ma trezesc din somn automat il resimt. Acesta este de genul ca si cum simt ca curge sangele turbulent sau ca si cum ar circula apa cu presiune intr-o teava. Din cand in cand simt si pocnituri si un sunet gen metalic cumva si galgait. Durerile de cap sunt mai ales in partea din spate a capului, plus ca simt o presiune in cap si ma doare capul pe zona unde atinge acesta perna. Cum mentionam mai sus simt si aceste furnicaturi sau curenti prin tot corpul. Am hipertensiune arteriala, sau aveam, dar este tinuta sub control de medicamente. Chestia ciudata e ca imi masor tensiunea in fiecare zi si aceasta nu are valori de hipertensiune arteriala, e gen 118 sau 110 cea sistolica si in jur de 80 sau 70 cea diastolica. Cand am mers la medicul de familie si am spus ca eu nu mai am valori de hipertensiune arteriala, mi-a masurat tensiunea si acolo in cabinet era 154 cea sistolica.
Am mers la ORL, neurolog, cardiolog, RMN la cap am facut si toate sunt in regula. Am cerut si Doppler carotidian dar aici in Germania unde locuiesc nu vor sa imi faca, spun ca nu este cazul.
Ce părere aveti, ce as putea avea, de la ce vin ametelile si tinitusul, acestea afectandu-mi foarte tare viata de zi cu zi ?
Mulțumesc frumos .
6 comentarii
1
17-10-2022, ora 20:58
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Poate fi si de la presiune intracraniana. Mai mergeti sa cereti o parere la alt neurolog, sau eventual pana aflati exact ce aveti.
0
23-10-2022, ora 10:29
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
un RMN cerebral ai facut ?
0
23-10-2022, ora 11:26
ELI79
Nu este medic/terapeut
ELI79
Da, am facut RMN cerebral, acesta a iesit in regulă
1
24-10-2022, ora 08:14
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
In acel RMN, se poate vedea si partile din urechea interna ?
0
25-10-2022, ora 07:55
ELI79
Nu este medic/terapeut
ELI79
Da, se vad, si aici pare totul in regula
0
25-10-2022, ora 19:53
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
La fel a fost si la mine acum 12 ani,.am facut chiar si RMN doar pe urechea interna si NIMIC ! Concluzia medicilor a fost ca in timp voi surzi, acele celule care preiau sunetele au inceput sa moara si de aici TOTUL ! SIMTURILE MELE si documentarea pe care mi-am facut-o,.circulatie DEFICITARA pe arterele vertebrale (mai mult stanga) care alimenteza urechile, pt. ca pe RMN cerebral a iesit ceva ciudat (pt.mine),.artera vertebrala stanga hipoplazica (adica diamnetrul mai mic ) din nastere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.