Amigdala umflată?!

31-10-2016
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
Am o problemă, de o săptămână pe amigdala stângă mi a ieşit un fel de băşică...dreapta e foarte umflată (de obicei a mai umflată), colectează mereu mâncare, sunt foarte găunoase.La baza limbii, în spate am nişte mici başicute, limba a albă.lângă amigdalite, peretele(obraza)e alb.sub limbă simt umflaturi.ma gândesc că de la amigdale, sunt inflamate.începe sa apară si pe dreapta o unflătura mică. menționez ca am amigdalită cronica
Ce credeți că am?e ceva serios?...
6 comentarii
0
31-10-2016, ora 06:51
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
http://imgur.com/BOQMSjp
0
31-10-2016, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este vorba despre o amigdalita cronica cu cazeum
sa scris mult despre asta pe forum
daca o sa citesti.. o sa intelegi ca cauza problemelor este la nivelul tractului digestiv
si ca rezolvare locala a problemei exista 3 metode...
0
31-10-2016, ora 08:33
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
Îmi puteti spune exact despre ce e vorba?
0
31-10-2016, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfaturi referitaore al acest subiect am scris multe pe forum
daca nu ai rabdare sa citesti si doresti un consult in regim privat..se face contracost pe adresa personala
fvaleriu pe hotmail punct com
0
01-11-2016, ora 06:36
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna dimineata.Am un baietel de 7 ani la care i s-au scos polipii la 4 ani, insa frecvent i se inflameaza si se prelungesc racelile ajungand la antibiotice, cu pcr pozitiv si neutrofilie cu leucocitoza.Am cumparat de la farmacie colargol (nu e prima data), insa de aceasta data dupa o saptamana de amanari ca mi-l prepara farmacista, ieri l-am achizitionat.Cand am ajuns acasa am ramas uimita sa vad ca e apa chioara de culoare portocalie.Pe sticluta scrie colargol 1 %, o eticheta lipita pe recipient.Intrebarea mea, domnule doctor, am fost pacalita? asa trebuie sa fie colargolul?eu stiu ca e brun negru si pateaza.Asta este apa galben portocalie.Imi spuneti va rog, este caazul sa merg inapoi la farmacie ca nu as vrea sa ii pun copilului in nas asa ceva daca nu este bun.
Din pacate aceasta e singura farmacie din oras care prepara colargol.In afara de colargol, ce as putea sa ii dau?Suntem dupa o raceala si se aude clar ca nu respira bine.
0
02-11-2016, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuei sa stiti ca racelilese prelungesc doar la copiii care au si reflux gastro-esofagian
in acest caz alimentele acre acide..irita faringele când trec spre stomac si dupa acidul gastric care urca in somn.. iarasi irita si inflameaza faringele pana in rinofaringe
2Copilul trebuie vazut la ORL si tratat corect nasul
3 Da..colargol.. tre sa fie inchis la culoare si pateaza si ustura când e pus in nas
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: