amigdale urat mirositoare

98 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
22-09-2009, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca poti sa faci cateva poze si sa trimiti pe mail.. o sa vad despre ce bubite este vorba.
0
22-09-2009, ora 12:55
doremif
Nu este medic/terapeut
doremif
daca mai apare vreuna pe limba..dar sunt sanse slabe, o sa ii fac poza.(ele stau in gat, nu prea pot sa le scot)are forma rotunda sau ovala, arata ca o conopida asa la forma, compacta, de floricica, alb-galbuie, miroase foarte urat, diametru cam de juma de centimetru una mare.este casanta, moale la presat, in contact cu aerul se cristalizeaza si devine un punct mai inchis la culoare, foarte mic, am lasat odata una pe servetel sa vad ce i se intampla.in mare se comporta ca o mucozitate, dar are forma aceea ciudata, ma gandesc ca datorita formatiunilor unde se formeaza, in amigdala.acu doua zile am vazut un punct alb care s-a marit cu timpul pe amigdala, am crezut ca e puroi, iar dupa ce m-a vazut un doctor si a umblat acolo si a reusit sa scoata una mai mare, m-am uitat iar in oglinda, a disparut.deci nu era puroi, iesise o chestie din aia la iveala.cred ca s-a intamplat ce ziceau si ceilalti cand le scoteau, iar dupa aia a fost putin sange pe betisorul cu vata.in schimb nu am nici o secretie galbuie de care se plangeau ei.acum astept rezultatul la analize
0
22-09-2009, ora 13:10
doremif
Nu este medic/terapeut
doremif
in schimb mi se infunda nasul cu ceva uscat cam de mult, in sensul ca da senzatia ca e astupat dar de fapt nu e nimic, si ma obliga sa folosesc olynth.si mai mi-am dres glasul, chiar vreau sa scap de senzatia ca am ceva in gat, chestiile alea sunt acolo blocate, si nu am ce sa le fac.incepe sa ma obsedeze.ideea in sine ca ai ceva urat mirositor in gat nu e ok.primul doctor mi-a zis sa scot amigdalele, al doilea ca nu e de scos, dar nici unul nu mi-a zis exact care e problema.acum il caut pe al treilea, care macar sa mai fi vazut asa ceva, si stie sa interpreteze calumea.mie nu mi-e frica de operatie, chiar as vrea sa scap, dar poate totusi se rezolva si altfel.daca mai aveti idei, va rog sa mai scrieti.va multumesc!
0
04-12-2009, ora 13:47
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
buna dl dr!
am 2o de ani si de mica mam racit iarna destul de des(amigdalita pultacee, angina, faringita)
febra ridicata si cefalee si mai rar tusa productiva
am avut cred ca pe la 10 -12 ani streptococ si aslo 400 am luat tratament cu moldamin
apoi miam mai facut exudat farigian si nu mia mai iesit si chiar sapt trecuta miam facut din nou si nu mia iesit, mia iesit ca am ciuperca candida (dar inainte am luat antibiotic pt ca am avut o incizie la molar)
eu in toata iarna ma racesc sunt foarte sensibila la orice acidulat dar inghetata pot sa manc
amigdalele imi sunt cam tot timpul inflamate si sunt cu cripte
eu as fi dispusa la amigdalectomie dar va rog sami spuneti daca le extirpez ce as pierde, sau riscuri
mie teama de timpul post operator de recuperare pana sa ma pot alimenta normal
am doar 45 de kg si se simte foarte repede daca nu manac
si va rog sa imi spuneti si cand e indicat sa faci amigdalectomie(iarna- primavara?)
multumesc anticipat
0
04-12-2009, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
doremif
faci niste poze a amigdalelor si le trimitipe mail
0
20-01-2010, ora 19:56
alin_002
Nu este medic/terapeut
alin_002
buna ziua
sunt un copil cu varsta de 14 ani care are amigdalita si am avut de la varsta mica, acuma am o durere puternica si nu pot sa mananc nimica decat laptate, ce sa fac domn doctor
0
21-01-2010, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
saergi la ORL..
sa faci un tatament de 10 zile pentru amigdalita cronica acutizata..
si inca peste 10 zile sa mergi sa scoti amigdalele.
daca vrei sa nu te chinui toata viata cu ele !!!!
0
21-03-2010, ora 22:03
c cristina
Nu este medic/terapeut
c cristina
buna ziua dl doctor, am probleme cu amigdalele de cand eram mica iar toti cei carora le-am spus ca vreau sa le scot mi-au spus ca o sa am alte probleme, dv nu aveti cabinet si in iasi?eu sunt studenta in iasi si as vrea sa vin la dv la cabinet.va multumesc
0
22-03-2010, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
am sa fiu in iasi 26. 27 martie la spitalul de Recuperare.
-*
vedem cum se prezinta amigdalele si faringele si decidem ce e mai bine de facut.
Toate acele pareri sunt legate de faptul ca Un faringe foarte larg... fara amigdale prezente duce in timp la o faringita cronica.!!!, in acest caz se recomanda amigdalotomia partiala..sau criptolizis.

(*modificat de administrator)
0
17-10-2010, ora 19:37
andreea b.
Nu este medic/terapeut
andreea b.
buna tuturor!!!..domnule doctor, am revenit cu o alta problema!...din pacate, fetita mea de 7ani m-a mostenit cu amigdalele...acum vreo catva timp a inceput sa-i iasa si ei acele boabe urat mirositoare din amigdale, m-am uitat in gatul ei si avea o multime de cripte pline cu acele chestii, sunt enorme si-i miroase tare gatul!..acum sunt disperata, parca e un cosmar sa avem amandoua aceeasi problema...va rog din suflet sa-mi dati un sfat!!!..va multumesc anticipat!
0
18-10-2010, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea avti de ales..
1. daca decideti sa le tratati.. este nevoie de multa insistenta si tratamente Lunar. ( care 10 zile)., local. cu inhalatii, gargara, badijonari, cu regim alimentar strict fara acru, acidulat si fructe citrice.
numai in acst caz.. puteti spra ca amigdalele se micsoreaza in volum, treptat,
dacain 2 ani nu aveti rezultat pozitiv.. trebuie scoase
2.
este sa le scoate. ti din start..fara a expune copilul la efortul acelor tratamente zilnice si riscul unor comploicatii la distanta
Eu insist sa se opereze mai ales fetele.. fiindca ajunsa la o varsta de 20 si ceva de ani cu aceste amigdale.. risca sa.si afecteze viitorul ca mama ( facand amigdalite pe sarcina )
0
21-01-2011, ora 15:41
Ady1989
Nu este medic/terapeut
Ady1989
Buna ziua, aceasi problema o am si eu ca cei de mai sus, numai ca la mine a inceput sa se agraveze situatia pe timp ce trece., inima parca nu mai functioneaza ca inaite, obosesc la orce efort, spre exemplu daca stau intins in pat, cand ma ridic in picioare imi simpt inima dupa ceafa si in zona gatului pulsand exagerat de tare, sau daca mananc mai mult sau beau alcol, simpt ca nu mai am oxigen, precizes ca am fost internat in spital la ORL cu 3 ani in urma, in urma investigatilor mi-a gasit urmatoarele : deviatie de sept, rinita cronica hipertrofica, faringita cronica si reflux gastro esofagian pentru toate aceste boli mi sa dat tratament doar pentru reflux gastro esofagian pe timp de 3 luni, de aceasta problema am scapat dar pentru celelalte nu mi sa dat tratament, precizes ca eu mam dus la la medic cu problema cu amigdalele cu secretia acea puturoasa dar nu mi sa dat nici un raspuns in privinta aceasta, vreau sa va mai spun ca imediat in spatele amigdalelor pe faringe daca nu ma insel, este o vena de 1 cm care este foarte inchisa la culoare mai mult spre negru-vanat si groasa, iar pe pe esofag imediat in spatele limbii mi-au iesit 3 bubite una langa alta care par a fi cu apa si sunt de culoare normala. simpt un ciot in gat pe partea stanga a esofagului mai tot timpu si simpt nevoia sa imi hidratez gatu cu lichide.

, va rog sa imi dati un rapuns
0
22-01-2011, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
Ady1989
problemele de sanatate trebuiesc rezolvate la timp, NU amanate.
de la sine nu trec.. dar se agraveaza
1. tre sa mergi la ORL.. sa vezi daca e de operat deviatia de sept si ce poti face cu rinita, amigdalele se pot trata sau micsora cu radiofrecventa.
2 mergi la gastrologie si continua tratamentul pentru acel reflux ( nu se vindeca intotalitate asa ca o sa tii regim toata viata)
3 tre sa te vada si la cardiologie ( nu poti sa ai simptomele unui mosneag de 80 la varsta TA )
0
22-01-2011, ora 12:33
Ady1989
Nu este medic/terapeut
Ady1989
Vara aceasta am sa incerc sa mai rezolv din probleme acestea daca voi avea timp,

multumesc, o zi buna.
0
22-01-2011, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
bobitele.. nu sunt alceva decat cazeum care ese din criptele amigdalelor
semn de amigdalita conica, oricand mai puteti face o amigdalita pultacee sau flegmon periamigdalian.
trebui sa micsorati amigdalele cu radiofrecventa sau sa faceti criptolozis cu laser..
altfel e greu.. necesit aregim alimentar de durata si gargara dupa fiecare masa.. luni de zile
0
22-01-2011, ora 15:32
Ady1989
Nu este medic/terapeut
Ady1989
Problema este ca am fost la doi medici ORL, amandoi mi-au spus ca nu sunt de operat amigdalele, asta se intampla acuma 4-5 ani, de atunci incerc singur sa le curat de cazeum, fara gargara sau alte minuni, ma feresc foarte mult de bauturi carbogazoase, fiindca de la carbogazoase apare imediat aceste bobite pe amigdalite, regim nu am tinut niciodata., credeti ca aceste amigdalite sa fi dus la simtomele pe care le am la inima ?
0
22-01-2011, ora 15:40
Ady1989
Nu este medic/terapeut
Ady1989
Fumul de tigara poate irita amigdalitele?
Fumez 1 pachet de tigari pe zi.
As dori sa va mai intreb daca de acest cazeum se poate scapa definitiv cu regim alimentar si ceaiuri.
0
22-01-2011, ora 17:36
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cronica pote da complicatii la inima !!!
faci cateva poze cu gatul tau.. unde sa se vada bine amigdalele..si atasezi pozele pe mail
iti spun ce ai de facut
0
04-02-2011, ora 17:41
marius222
Nu este medic/terapeut
marius222
buna ziua

am si eu i problema asemanatoare numai ca nu este atit de grava

Aceste bucati urit mirositoare imi vin in gura doar daca fac sport, adica cu aerul expirat, cu exceptia a 5 cazuri cind miau aparut si dimineata, si alte 3 ori cind nu faceam nimic deosebit.

Uneori facind sport scuip mai multe boabe nu numai 1

INCEP povestirea de la inceput:
1. la sfirsitul iernii 2010 am avut genyantritis, pe care am tratato cu antibiotice in muschi, spray in nas si altele. am fost lamedic dupa asta si mia spus ca am tratat problema.
2. la sfirsitul primav. /inceputul verii 2010 am inceput sa am salivatie, uneori urit mirositoare si am urmat fizioproceduri cu quart si ultrasunet, mau ajutat putin
3. la sfirsitul verii miau aparut niste "cucuie" mici sub pielea capului si spatele gitului(ma dureau daca aplicam presiune), doctorii miau spus am prins un curent, si dupa ce am folosit unguent au disparut peste citeva zile.
4. Dupa asta am fost la mare in grecia
5. aprox. prin luna oct. 2010 am observat. facind sport, sa desprins o bucata urit mirositoare si mia venit in gura
6. dupa vreo luna, problema sa complicat si am scuipat in lavoar bucati urit miros. (le simt in git si dupa ce spun H tare si lung imi vin in gura) dimineata,
leam colectat intrun container si leam dus la analiza
7. iata care au fost rezultatele: 01.11.2010 : Analiza bucati solide: Staph. Aureus 10*6(la puterea) Str. pyogenes 10*4 Candida albicoers 10*3
saliva (tot dupa H lung, din git): Staph Aureus 10*7 Noraxella eatarrpholis 10*3 str. pyogenes 10*4 cand. neg.

8. am urmat un tratament cu Zinat 500mg 10 zile, Mycosyst o data la 3 zile. care ma ajutat, daca faceam sport nu aveam eliminari, timp de 10zile dupa care problema a revenit
9. O perioada a fost mai bine, nu scuipam bucati dimineata, dar problema sa agravat in timp si am scuipat dimineata
20.12.2010 Rezultatele: elimin. git Sh. pneumoniae 10*6 S. Aureus 10*3 Candida Krusei 10*3
10. Am urmat un tratament cu Zinat, Mycosyst care ma ajutat o perioada si acum simt ca problema revine.

Am fost la multi doctori in prezent urmez un tratament cu Bioparox, Tranchisan. Marimer pentru nas, o sinusita.
Am folosit un preparat de galgari pe baza de iod, stomatidin.

Instinctul imi spune ca este nevoie de a curata glandele fizic si de a le ajuta pentru a se restabili cu solutii de galgari si o dieta speciala
Sunt gata sami cumpar vesela noua si sa le spal cu alcool pentru a micsora la maxim expunerea la microbi, mai ales acestia din trecut.

Miros urit nu simt, decit daca tin saliva in gura mult timp, si cind o trag din git vine si mirosul.
Ieri medicul ORL mia apasat amigdalele si am simtit miros urit

Dupa cum am spus sunt gata sa accept orice dieta, stil de viata pentru a omori microbii si de a restabili amigdalele.
Sunt scolar si nu am obligatii la serviciu...
0
04-02-2011, ora 17:46
marius222
Nu este medic/terapeut
marius222
cred ca problema poate fi rezolvata, nu voi avea batai de cap in fiecare an cu amigdalele
0
04-02-2011, ora 17:57
marius222
Nu este medic/terapeut
marius222
conainerele de care vorbeam erau sterile dar lavoarul nu.
daca ma uit in git, nu vad semne de infectie, adica totul este normal

un raspuns miar fi de ajutor
multumesc
0
04-02-2011, ora 18:12
marius222
Nu este medic/terapeut
marius222
inca un lucru:
astazi am fost la gastroscopie si rezultatul este foarte bun

si am mai observat un lucru: limba mea are o acoperire alba din cauza fierii, dar in partea dreapta limba are culoare naturala pe o suprafata, este un lucru bun?
0
05-02-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF sau tomograf ( vad ca iti plac investigatiile) unde sa se vada sinusurile nazale( cred ca acolo ar fi o problema )
faci cateva poze cu un aparat digital sau telefon.. a GATULUI.. unde sa se vada limba, amigdalele si faringele
trimiti rezultatele pe mail
si mai vorbim
0
06-02-2011, ora 16:58
marius222
Nu este medic/terapeut
marius222
miar placea investigatiile mai tare daca nu ar fi despre probleme de sanatate
vam trimis pozele pe email
multumesc
0
11-03-2011, ora 15:01
Mihaeela
Nu este medic/terapeut
Mihaeela
Buna ziua,
Am gasit formul deschis si ma preocupa si pe mine problema aceasta.
Am 22 de ani si de aprox. 2 ani de zile am un miros neplacut in gura dimineata in principal. Initial am crezut ca de la masele/carii, insa stomatologul m-a asigurat ca nu exista nici o sursa in gura care ar putea sa imi provoace acest miros. Mentionez ca racsc frecvent iarna din cauza puroiului in gat.
De cateva luni de zile am dat peste acele "bobite" de puroi urat mirositor (am crezut initial, fiindca eram racita si aveam si puroi in gat la momentul respectiv), iar de cateva saptamani am inceput sa imi curat singura amigdalele. Am gauri/cripte si fac si gargara cu ceai de sunatoare o data la 2 zile, deoarece ies mai usor daca fac gargara cu ceva cald inainte.
Vroiam sa va intreb daca o operatie de curatare a amigdalelor ar fi suficienta, deoarece nu as vrea sa mi le scot. Cred ca au si ele un rol in organism. Ma sperie putin cand vad cate gauri pot sa am in gat... insa m-ar interesa mai mult un tratament (chiar si pe termen lung) decat scoaterea lor.
0
11-03-2011, ora 22:41
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate o micsorare a amigdalelor cu radiofrecventa sau laser
0
12-03-2011, ora 09:48
Mihaeela
Nu este medic/terapeut
Mihaeela
Dar daca le curat frecvent, nu este posibil ca acest cazeum sa nu se mai formeze si criptele sa se inchida cu timpul?
0
13-03-2011, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
este sansa sa se vindece si asa.
dar infara de curatat criptele
mai este necesar si un regim foarte strict fara acru, acidulate si citrice macar 3 luni
gargara dupa fiecare masa si tab de supt.. scimband pastilele la fiecvare 10 zile
0
06-05-2011, ora 20:51
Fane24
Nu este medic/terapeut
Fane24
Domnule doctor am si eu aceeasi problema. La inceput am am inceput sa suip acele formatiuni alb galbui urat mirositoare de care vorbeste toata lumea, imi dadeam seama ca ele vin de undeva din gat dar nu reuseam sa vad de unde anume pana intr-o zi cand am vazut doua punctulete albe pe amigdala dreapta, am apasat pe amigdala si am vazut ca au iesit, apoi am apasat pe zona de langa amaigdala astfel incat aceasta sa intins si am vazut prin despartiurile care au ramas mai multe formaiuni de diferite marimi in canalele amigdalei, le-am curatzat am facut spalaturi dar tot apareau, am observat ca apareau foarte repede daca beam bere si ca ele nu se formeaza in interiorul amigdalei ci vin de undeva de deasupra ei printr-un canal. Iese de acolo saliva cu bucatele foarte mici din aceste formatiuni si se preling prin amigdala unde se acumuleaza in formatiuni mai mari iar in final ies impinse de cela care se formeaza in spatele lor. Asta se intampla doar la amigdala dreapta cea stanga nu are nimic.Ce imi recomandati sa fac ??
0
07-05-2011, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
o interventie usoara cu radiofrecventa asupra amigdalelor le micsoreaza in volum, face acele cripte mai mari si mai scurte si nu mai stagneaza infectia in ele.
Adaugă un comentariu / răspuns
98 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.