amigdale urat mirositoare

98 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
18-05-2011, ora 22:40
Mihaeela
Nu este medic/terapeut
Mihaeela
Buna ziua,
As dori sa va multumesc foarte mult pentru sfaturile acordate!

M-am straduit sa respect in mare masura indicatiile (gargara, fara acru, acidulate, citrice si pastile de supt ), insa nu am reusit chiar in totalitate. In procent de 80% pot sa zic ca am respectat.
Acum, dupa 2 luni de zile, amigdalele mele arata mult mai bine si desi criptele ramase sunt adanci, le curat doar 1 data pe saptamana si scot din ele mult mai putin decat inainte, cand trebuia sa le curat 1 data la 2 zile.
Sper ca in timp sa se vindece :)

Toate cele bune!
0
19-05-2011, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai posibilitatea sa faci o reducere a amigdalelor in volum cu radiofrecventa.. acele cripte ar deveni mai mari si mai scurte..si nu ar mai cumula infectie in ele.
Un mic efort..si n.o sa mai fie cazul de asa regim drastic
0
03-09-2011, ora 16:49
mdanutz
Nu este medic/terapeut
mdanutz
Salutare.

Am o problema de mic cu amigdalele, faceam foarte des penicilina pana mi-a iesit ASLO foarte mare, atunci mi s-a prescris Moldamin, a urmat o perioada de cativa ani in care nu am avut nici macar o raceala.
Dar...amigdalele mi-au ramas foarte mari aproape ca se unesc una cu cealalta, iar de multe ori ca acum de ex, prin unele gauri din ele imi ies bilute dinastea' de puroi sau ce o fi...
Ca multi altii am fost sfatuit sa nu fiu operat, dar totusi, au intervenit probleme gen sforait, dificultate la inghitit si fel si fel de noduri prin gat. Niste pareri, multumesc
0
03-09-2011, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interneazate in clinica ORL.. si la sa mediccul ORL.. sa decida ce e de operat ( amigdalele - (sigur )+ lueta sau si nasul - pentru sforait )
0
04-09-2011, ora 02:04
mdanutz
Nu este medic/terapeut
mdanutz
Am fost la ORL, nu am polipi, Conul este la locul lui, sau ceva genul, oricum toate sunt in regula, dar amigdalele...Aveam nevoie de un sfat, daca este bine sau nu este bine sa fi operat... multumesc pt tot
0
07-09-2011, ora 01:31
serg
Nu este medic/terapeut
serg
am si eu o problemà cu douà sàptàmini in urmà am simtit un gust ciudat in git si un miros ingrozitor si miau apàrut niste bubite albe pe limbà gingini si pe buze care se imultesc foarte repede ce sà fac ajutatimà vàrog
0
07-09-2011, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci un consult la ORL..si un consult la Gastrologie
0
07-09-2011, ora 16:45
adellyna23
Nu este medic/terapeut
adellyna23
Buna ziua!

As dori si eu va rog sa imi raspundeti la acest mesaj daca se poate. Amigdala de pe partea stanga este mica perfect sanatoasa, nici nu o observ, iar cealalta de pe partea dreapta e putin inflamata cu o pungulita mica pe ea transparenta. O am asa de vreo 2 ani, cred ca mi s-a tras infectie la ea de la o masea la care avusem granulom, puroi, care era tot pe partea dreapta. Acum ca am scos maseaua cred ca nu mai e problema. Insa dimineata cand ma trezesc am o saliva alb-galbuie si mirositoare, cu gust acru, iar pe timpul zilei e totul in regula. O fi de la amigdala? Sau poate fi altceva? Precizez ca pe partea stanga am gingivita, dar nu cred ca de la asta. Igiena orala este riguroasa. De cateva luni am problema asta cu saliva. Ce tratament m-ati sfatui preventiv? Sau ce tratament impotriva acestei salive urat mirositoare acidulate cunoasteti? E inconfortabil dimineata cand ma trezesc cu aceasta saliva in cantitate mare, apoasa cu gust acru. NU SIMT nimic ca un nod in gat, pot sa mananc, n-am probleme de acest gen. Am luat o perioada scurta antibiotice(cand mi s-a extras maseaua cu pricina) si incepeam sa imi revin, si iar reaparea acea saliva dupa tratament, acum insa ma doare stomacul daca iau antibiotice(am incercat ieri, 1 la 6 ore de doua ori pe zi oxacilina de 500 mg si ma durut stomacul). Am zis ca renunt la antibiotice pentru ca imi slabeste sistemul imunitar si se dezvolta mai mult aceasta problema dupa terminarea tratamentului.

In speranta ca exista o cale, astept cu nerabdare un raspuns! Multumesc!
0
07-09-2011, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. regim alimentar 10 zile fara acru, acidulate si fructe citrice
2 gargara dupa fiecare masa
3 propolis cu echinacee de supt dupa gargara si seara inainte de culcare
daca in 2-3 saptamani amigdala nu se micsoreaza.. tre sa te gandesti la o mica interventie cu radiofrecventa pe ea.
este vorba de o cripta a amigdalei( acele canale care duc in interior).. cred ca este blocata o cripta si se cumuleaza infectie in interiorul amigdalei. cu radiofrecventa se deschide acel canal si se micsoreaza amifgdala in volum
0
07-09-2011, ora 21:12
adellyna23
Nu este medic/terapeut
adellyna23
Va multumesc din suflet pentru ajutor! Am uitat sa precizez ceva. De cateva zile, cateodata simt ca o usoara presiune asupra urechii pe dreapta, dar nu e durere, o fi tot de la amigdala? Si la gat pe partea dreapta simt cateodata ca un bob mic la atingere ceva, o fi vreun ganglion inflamat, tot din cauza asta? Si inca o intrebare si gata. Interventia cu radiofrecventa e dureroasa? O sa dea rezultate?Cam cat costa?

Multumesc inca o data Domnule Doctor! Meritati sa fiti rasplatit din plin pentru efortul care il depuneti si pentru timpul care ni-l acordati!
0
07-09-2011, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chear daca este un ganglion din cauza infectiei din amigdale.. el o sa dispara dupa ce rezolvi problema cu amigdala.
INterventia cu radiofrecventa NU doare..
Costurile depind de clinica si oras.. si variaza intre 500 lei si 500 euro
este sansa sa ajungi la Pascani?
0
07-09-2011, ora 21:52
adellyna23
Nu este medic/terapeut
adellyna23
Nu am cum sa ajung. Eu sunt studenta la Cluj. Repet o intrebare: pt ca simt o usoara presiune asupra urechii, e tot de la amigdala? Am voie sa folosesc si albastru de metil pt amigdala? Multumesc Domnule Doctor!
0
07-09-2011, ora 22:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poate fi de la amigdala.. presiune ape ureche.
gargara cu multe ceaiuri, apa de gura..s.a
La clinica ORL..spit Municipal. prof Cozgare.. este dotare cu radiofrecventa sau laser
0
07-09-2011, ora 23:38
adellyna23
Nu este medic/terapeut
adellyna23
Multumesc frumos! Eu sper sa nu fie nevoie.o sa vad cum e dupa aceste 3 saptamani. Sper sa fie bine. Mi-e frica.

Multa sanatate!
0
10-09-2011, ora 00:33
serg
Nu este medic/terapeut
serg
bunà seara spuneti vàrog domn doctor de la ce pot sà aparà aceste besicute pe limbà am 4 besicute albe mai mari si restul sunt mici de culoare roz si pe amigdale se vàd o multime de pete albe de diferite dimensiuni simi curge singe din ginginii de jos si se micsoreazà làsind spatiu intre dinti de jos cind imi ating degetul de gingini incepe sà curgà singe si un miros neplàcut si au apàrut vreo douà bubite pe gingini in formà alungite poate sà fie din cauza fumatului ?
0
11-09-2011, ora 17:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate acestea apar din cauza Neglijentei.. si a regimului alimentar incorect
1. trebuie urgent sa faci consult la Stomatolog..si tot ce oo sa spuna medicul trebuie facut
2 un consult la ORL.. sa vezi cat de grav este cu amigdalele..
3 un consult la gastrologie.. fiindca o digestie proasta duce la multe probleme diverse imp[licand o imunitate scazuta.. lipsa de vitamine si minerale in corp..ceiai ce duce la multe alte probleme in organism
0
13-09-2011, ora 19:49
madalina s
Nu este medic/terapeut
madalina s
Buna ziua dl. doctor. Am o problema care dureaza de 7 luni de zile si deja am ajuns in punctul in care nu mai stiu ce sa mai fac. A inceput cu un miros f urat in cav. bucala. Am inceput cu stomatologul, care m-a asigurat ca nu dantura este cauza. Am vizitat apoi un Orl-ist care mi-a spus ca ar fi din cauza refluxului gastric si m-a trimis la gastroenterologie. Acolo mi-au facut investigatii : helyobacter pylori care a iesit negativ, exsudat nazal si farigian care de asemenea a iesit negativ. Mi-a dat de urmat un tratament pe o durata de 2 saptamani. L-am facut, insa simptomele persista. Astfel, am o secretie care coboare dinspre nas spre gat, pe care o scuip atunci cand ma spal pe dinti. Are o consistenta vascoasa, este incolora, si miroase urat, dar nu tot timpul. O simt mereu si de foarte mult ori in timpul zilei simt nevoia sa inghit. De asemenea acum cateva zile am constatat ca am nste bobite mici de culoare galbena in zona amigdalelor foarte urat mirositoare. Am vizitat orl-istul din nou, si mi - a spus ca este vb. despre cazeum si ca mi se recomanda o criptoliza amigdaliana. Mi-a dat si un tratament cu sinupret si glicerina boraxata. Intrebarea mea este daca in urma acelei criptolize o sa mai am acea secretie sau poate sa aiba alta natura? Am vizitat toti orl-istii din Bucuresti si credeti-ma ca am ajuns sa -mi pierd cumpatul, nu mai suport felul in care gura mea miroase inclusiv dupa ce ma spal pe dinti. Mentionez ca intre timp am facut si gargara cu bicarbonat de sodiu si degeaba. Atat mirosul cat si secretia persista. Ce ma sfatuiti ?

Multumesc anticipat
0
13-09-2011, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai amigdalele cu cripte.. in care stagneaza infectia si acel cazeum.. DA tre sa faci criptolizis..
mergi la Clinica NOva si vorbeste cu d.dr Voda
faci si o radiografie SAF.. sa vezi daca nu e o sinuzita nedepistata
deasemenea acel miros poate veni si de la o problema pulmonara ( o radiografie torace ar exclude cauza.
0
29-11-2011, ora 14:38
georgi_ana_maria
Nu este medic/terapeut
georgi_ana_maria
buna ziua. am si eu aceeasi problema cu gatul. eu le-am zis cratere la gaurile cu bobite albe si urat mirositoare din gat. acum cati va ani buni mi s-a umplut gatul cu puroi si din medicamentele pe care le-am primit imi amintesc ca au fost injectii cu moldamin 1 pe saptamana timp de 3 luni. eu copil fiind am incercat sa curat acel puroi nu betisoare de urachi si am si reusit doar ca un urma puroiului au ramas niste gauri care cu timpul s-au facut tot mai adanci. de durut nu prea ma dor tot timpul doar in momentul in care se umplu cu mizerie. de cateva zile a inceput sa ma doara chiar daca nu au mizerie si ma cam macina gandul la ce e mai rau. acuma vin sarbatorile si nu vreau sa merg sa stau prin spital sau frica e mult mai mare. ce as putea sa iau ca sa nu ma mai doar pana imi fac curaj sa ajung la un medic. va multumesc
0
29-11-2011, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este gresit pusa intrebarea ! ce asi putea sa eau!!!???
nu tre s a ei nimc special
mai corect ar fi sa intrebi Ce NU trebuie sa ei sau sa faci ca sa nu se acutizeze amigdalita cronica
1 Nu tre sa mananci nimic acru, fructe citrice si bauturi acidulate.. care irita mucoasa si duc la inflamatii
2 tre sa faci gargara dupa fiecre masa cu ceva cald
3 propolis cu Echinacee de supt dupa gargara
4 dupa sarbatori.. gasesti un cab. unde se lucreaza cu radiofrecventa si faci Criprolizis.
acele cratere devin mai scurte si mai largi.. nu mai colecteaza cazeum..si amigdalele se micsoreaza mult in volum
0
25-02-2012, ora 13:46
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
buna ziua
ma confrunt de ani buni cu aceeasi problema :cripte si cazeum
problma este cu varsta (37)
si medicul de familie si mai multi medici ma sfatuiesc sa NU ma operez de amigdale
ce-i asa de riscant la varsta asta ?
nu sunt hipertrofice, doar ca am episoade de infectie de cateva ori pe an si cazeum in permanenta
plus un VSH 70 tot de cand ma stiu care negasindu-i-se alta cauza, banui ca de acolo vine si el
oare raportul beneficiu-risc nu ar inclina balanta spre beneficiu in cazul meu ?
stai cu o sursa de infectie si posibila cauza pt. probleme mult mai grave de dragul de a pastra "poarta" intrarii microbilor intacta ???

un sfat va rog, va multumesc
0
26-02-2012, ora 10:03
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
eu m-am operat la 36 de ani de amigdalite. eu am avut amigdalele f mici, dar miroseau urat.
pot spune ca mi-a fost o frica de operatie caci citeam tot felul de tampenii pe forum!
operatia e f usoara ( cu anestezie totala), deci nu simit nimic.
dupa aceea durerile sunt, dar cu medicamente devin de suportat!!!!
important e, dupa operatie sa mestecati guma ( nu mentolata), baut ffffff mult si mancat normal.
imediat dupa ce au trecut efectele anesteziei am mancat normal, paine neagra si mancare absolut normal. te doare putin la mestecat, primele ingitituri, dar asa se vindeca mai repede.( mancarea te ajuta cum ai slefui pentru ca sunt niste depuneri albiicoase, dupa oeratie).
important e sa nu se manace condimentat, sarat, fierbinte, nici f rece, acru. in rest normal, nu piuree.
eu asi mai face operatia inca o data f probleme. 3 saptamani simti ceva dureri de gat, dar pe urma nu mai ai treaba.
ce e prostia ca la varsta asta e riscanta! ce risc?
riscul e la copii pana in 3 ani, pentru ca au volum mic de sange si pot muri din cauza pierderii de sange!
la adulti. nu stiu unde e problema. durerile??? sunt de suportat cu medicamente prescrise de medic!

sanatate
0
26-02-2012, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.Cuore
exista si posibilitatea reduceriii in volum a amigdalelor cu Radiofrecventa
fara internare, fara incizie, fara sange
orlpascani.ro
0
27-02-2012, ora 15:34
georgi_ana_maria
Nu este medic/terapeut
georgi_ana_maria
buna ziua. ma gandesc ca intrebarea mea ar putea suna ciudat, dar aceste bobite urat mirositoare care se gasesc in craterele de la amigdale si care sunt de cativa ani buni si care tot adancesc craterul ar putea sa duca la un cancer de gar?
0
27-02-2012, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput.. pot produce un reumatism, complicatii renale sau cardiace...
mai peste multi ani..poate si ceva mai grav
0
29-02-2012, ora 13:39
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
Si ce sunt aceste bobite de fapt ?
din ce sunt "compuse" ?
ca nu e candida, nu e infectie...
0
29-02-2012, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt resturile activitatii microbiene
0
21-06-2012, ora 00:04
Perteanu Andrei
Nu este medic/terapeut
Perteanu Andrei
Buna domnu doctor.Am si eu o problema.De ceva timp imi vine din gat niste bubite urat mirositoare albe galbui.Ce treuie sa fac ca sa scap de ele?:(
0
21-06-2012, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL si sa tratezi amigdalita cronica
incepi cu tratament si gargara.. daca nu ajuta.med ORL o sa,.ti spuna ce e mai bine sa le scoti clasic sau sa faci criptolizis
0
07-02-2014, ora 11:37
CepanB
Nu este medic/terapeut
CepanB
Buna ziua,
Au trecut 3 saptamani de la operatie de scoatere a amigdalelor prin coblatie. Durerile au trecut, dar membrana a mai ramas inca in locul amigdalelor si am o respiratie urat mirositoare puternica. Alte probleme care sa cauzeze acest simptom nu am. Aveti idee daca va inceta respiratia mirositoare o data cu eliminarea in intregime a acelei cruste?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
98 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •