amigdalita cazeoasa criptica

169 comentarii 1 2 ..... 5 6
0
11-06-2015, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are nimic in comun cu radiatia
radiofrecventa.. inseamna UNde radio 4 Mhz
exista google pentru documentare
0
04-09-2015, ora 13:32
felycel
Nu este medic/terapeut
felycel
Buna ziua, domnul Doctor! Eu ma lupt de 10 ani de zile cu mirosul neplacut din gura, iar in urma inhalatiilor, spalarilor nazale si gargare facute la LOR cu solutie fiziologica, solutie Trachisan - mirosul a disparut pe o perioada. Doamna a zis sa fac in continuare spalari nazale insa mirosul neplacut a revenit dupa ce am incetat sa merg la LOR. Am facut o diagnosticare la toate organele, si nu am probleme cu nimic decat glanda tiroida. Va rog sa imi spuneti daca e bine sa fac in continuare inhalatii si gargare sau daca pot face acasa de sine statator si cu ce preparate? Multumesc
0
04-09-2015, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faci o radiografie SAF..sa vezi daca este sinuzita
2 faci consult la stomatolog si rezolva absolut toate cariile
3 faci consult la gastrologie si teste pentru helicobacter pilori
0
09-03-2016, ora 11:02
bogdan.gusa85
Nu este medic/terapeut
bogdan.gusa85
Buna ziua domnule doctor! Tin sa precizez ca ma regasesc in majoritatea problemelor semnalate si de alte persoane, mai exact, am uneori probleme cu senzatia de corp strin in gat, mai ales dupa ce mananac. De multe ori am si reusit sa scot din gat, printr o tuse provocata, bobite mici(probabil resturi de mancare) urat mirositoare. Mai metionez faptul ca, mi se depune aproape zilnic un strat albicios pe limba, iar daca nu l curat zilnic, devine urat mirositor. Am fost la medic si m-a diagnisticat ca avand amigdalita criptica cazeoasa, singura recomandare fiind scoaterea lor.
Va rog frumos sa ma sfatuiti daca exista alt tratament, dace se poate naturist pt rezolvarea problemei. Stiu ca amigdalitele au un rol destul de important. Va multumesc f mult!
0
09-03-2016, ora 19:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce am scris mai sus este vaabil so pentru tine
1 cnosult la gastrologie si tratament ccorect cu regim strict alimentar
fiindca numia persoanele cu reflux fac probleme in gat si amigdalita cu cazeum
2 tratamnt local cu gargara, spreiuri si tab de supt.
daca observi ca in 3-6 luni amigdalele se incep a micosra..e de bine
daca NU.. se pot micsora cu radiofrecventa
sau scoase clasic
0
09-03-2016, ora 23:19
bogdan.gusa85
Nu este medic/terapeut
bogdan.gusa85
Va multumesc din suflet pt raspuns!
Regimul alimentar consta in: fara acru, amar, iute, citrice, lactate ?
Va rog daca puteti sa mi recomandati ceva pastile de supt si spray si cum sa le administrez.
Inca o intrebare..daca ipotetic situatia se imbunatateste trebuie sa repect regimul toata viata?
0
10-03-2016, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faceti parte din categoria de persoane care NU tolereaza anumite produse
NU se mia numeste regim
este doar un alt stil de viata..
daca se greseste.. se plateste la medic si medicamente
0
10-03-2016, ora 17:41
bogdan.gusa85
Nu este medic/terapeut
bogdan.gusa85
Multumesc mult pentru raspuns! O ultima intrebare va rog mult, daca as rezolva problema la gastrologie, si as renunta la amigdalite, regimul trebuie tinut in continuare ?
0
12-03-2016, ora 00:29
Antonnia
Nu este medic/terapeut
Antonnia
Buna seara, de aproximativ o luna ma confrunt cu o problema. Amigdala stanga inflamata cu un punct de cazeum pe ea care pare sa se mareasca.Am fost la un medic orl si diagnosticul a fost amigdalita cronica cazeoasa. Mi-a dat analize de facut insa pana la sf saptamanii viitoare nu am un rezultat. Am tot citit pe forum si m-am ingrozit de cate citesc. Oare ar putea fi ceva grav? La sfarsitul lunii ian mi-am facut cateva analize de rutina. Hemoleucograma a iesit bine insa vsh-ul si crp-ul putin marite.(24 respectiv 6.8) Mentionez ca am o fetita de 1anisor pe care o alaptez iar in perioada sarcinii vsh-ul si crp-ul au fost f mari ele scazand treptat. Nu simt durere la inghitire ci doar o jena.Incerc sa aflu cat mai multe detalii poate ma linistesc putin. Va multumes frumos.
0
12-03-2016, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este amigdalita cronica cu caz
am scris multe despre asta pe forum
analizele NU te ajuta la nimic..era suficient cu un aspirator medicul sa.ti curate criptele si sa urmezi tratamentele locale despre care am scris
daca nu se micsoreaza de la tratamente.. o sa faci criptolisis cu radiofrecventa
Oarecum trebuei sa te bucuri ca nu ai perdut sarcina din cauza amigdalitei cronice, se putea intampla..si trebuie de stiut de toata lumea
Ca.. infectiile cronice se trateaza pana a ramane insarcinata
sarcina este un stres pentru organism si acutiseaza toate boile cronice
0
12-03-2016, ora 10:10
Antonnia
Nu este medic/terapeut
Antonnia
Va multumesc frumos, inteleg ca nu ar trebui sa ma gandesc la ceva f grav?! Nu am stiut de aceasta problema inainte de a ramane insarcinata. Din luna a 8-a am avut cateva episoade de flegma cu sange. Fiind internata am solicitat un ex orl. Mi-au spus ca am o deviatie de sept f urata, mucoasa f uscata si ca sangele provine din nas. M-am gandit ca sangerarea poate fi data si de faptul ca am facut clexane toata sarcina (0. 4 apoi 0. 6) Momentan inca mai am zile in care apar usoare striuri de sange cand expectorez. Am tot citit ca e grav atunci cand una din amigdale este mai inflamata decat cealalta. Este adevarat? Dupa nastere am avut probleme si cu digestia. Sunt f speriata de toate aceste pb aparute in timpul sarcinii si dupa. Va multumesc inca odata pt ajutor!
0
25-06-2016, ora 23:31
Robert Moise
Nu este medic/terapeut
Robert Moise
Buna seara ! In urma cu 2 luni mi-au aparut mici bilute alb-galbui pe amigdale, le-am eliminat in repetate randuri dupa care nu au mai aparut dar am ramas cu o senzatie de inflamatie si gat uscat in special pe partea dreapta. Speriat am mers de urgenta la spital mi-am facut analizele la sange care mi-au iesit bine in afara de glicemie care era scazuta am facut o ecografie si mi-au spus ca am ganglionii inflamati si pe partea stanga si pe partea dreapta .M-am speriat si mai tare pentru ca tatal meu a decedat anul trecut din cauza la un cancer laterocervical dreapta. Am facut un Rmn unde la fel mi.au zis ca am ganglionii din zona gatului mariti de 1.1 cm dar nu e cazul sa ma sperii a trecut o luna de cand am facut Rmn si situatia nu se schimba deloc barbia a inceput sa ma intepe ma mananca pielea am o durere sub ambele brate, mana dreapta o simt cateodata greu de folosit capul ma doare cateodata pe partea dreapta piciorul drept ma doare cateodata si el, singurul moment in care nu ma doare aproape nimic inafara de barbie este dimineata cand ma trezesc timp de 1-2 ore. Eu sunt in Anglia acum si sistemul medical de aici este foarte incet. Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac si cum sa procedez sunt foarte speriat
0
26-06-2016, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa citesti ce am scris aici despre Amigdalita cronica cu cazeum
2 sa cauti un medic ORL..si sa rezolvi amigdalele..sau scoase clasic sau criptolisis..asta decide medicul ce este mai bine
3 medicina NU se face la Urgente.
se face la mediciii specilaisti..
0
05-07-2016, ora 18:39
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna seara.Am o amigdala marita in partea dreapta de 3 luni, plina de gauri, cu cazeum solid, uneori daca apas pe ea iese si lichid.In stanga, amigdala este mai mica, dar e tot asa, cu cripte, cu cazeum.Pe langa toiate aceastea, am permanenent secretii care curg din nas pe gat, dar nasul nu e infundat deloc.Am fost diagnosticata cu amigdalita cazeoasa, propusa pt operatie cu criptoliza in august.Pentru nas mi-a dat nazomer.De 2 luni am si ganglioni laterocervical, cel mai mare pe partea dreapta, de 1, 5 mm reactiv (am facut 2 eco la distanta de 3 saptamani).Analizele de sange bune, inclusiv pt toxo, mononucleoza negativ.Ce parere aveti?
1)Gaanglionii au vreo legatura cu amigdalele?
2)amigdalita cazeoasa inseamna infectie?
3)ganglionii pot avea legatura cu secretiile ce curg din nas in gat?
4)secretiile din gat care vin din nas pot mentine amigdalita cazeoasa?
Meentionez ca momentaan fac un tratament cu septilin pt ca observ ca la aproximativ o luna amigdala dreapta care e si hipertroficaa ma doare din senin, si ma tem sa nu imi faca probleme pt ca urmeaza sa merg in concediu.
0
05-07-2016, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 da
2 da
3 nu.
4...secretiiel sunt din cauza iritatiei din faringe care este de la un reflux gastro-esofagian avut de mult timp..anume asta e cauza de ce mai ai aceste amigdale cu cazeum..
5 in concediu renunti in totaitate la fructele citrice, acre, la sucuri, inghetata si tot ce contine Otet, lamai..s.a sosuri acre care rovoaca aciditate si reflux.
amigdala doare doar dupa ce faci refluxul in somn... dupa alimente consumate incorect prea tarziu
6 o sa fie cazul si de investiagtiila gastrologie
altfel degeaba scoti sau micosorezi amigdalele.. o sa te doara doar faringele dar tot o sa te doara..daca nu rezolvi cu refluxul gastro-esofagian
0
03-05-2018, ora 22:16
coralaz
Nu este medic/terapeut
coralaz
Buna seara.Dl doctor.Am o intrebare.De 1 luna am in gat o secreție mucoasa permanentă și foarte deranjanta.Dimineata e mai multa și pe timpul zilei nu așa multă dar în permanenta.Am tot făcut spălături cu ser fiziologic, apa de mare, am luat sinupret crezând că secrețiile mucoase sunt din sinusuri și degeaba.Am fost ieri la consult ORL la Cluj și mi a zis Dr că e o rinita cronica cu rinoree posterioară.Mi a recomandat sa fac o radiografie Saf.Am făcut o azi iar rezultatul este: sinusuri frontale pneumatizate bilateral, sinusuri maxilare pneumatizate bilateral, cu ușoară hipertrofie de mucoasa, minima deviație de sept nazal, hipertrofie de cornete nazale inferioare.Dr ORL mi a spus azi că aceasta secreție este de la rinita nicidecum de la sinusuri și că s ar putea să fie pe fond alergic.Mi a dat allergodil spray și tavipec capsule iar după 10 zile sa merg la control.M a întrebat dacă strănut mai mult și am răspuns că f rar strănut și nu mi curge nasul sa l suflu.Nu știu de unde chestia cu alergia.Am pus de 2 ori azi picuri și am luat 2 capsule și parcă s a mai retras secreția mucoasa.Dv ce părere aveți de simptomele pe care le am și de rez de la radiografie.E ok tratamentul.Putin sunt cu semnul întrebării referitor la alergie.Va mulțumesc f mult.
0
04-05-2018, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste pe Google Alimente producatoare de MUCUS
le excluzi complet pe toate din alimentatie.
dupa vindecare o sa mai gusti cate putin
0
04-08-2018, ora 23:40
Elecos
Nu este medic/terapeut
Elecos
Buna seara, Am citit raspusurile Dvs de pe forum, si va rog sa ma ajutati, cu un sfat. Am urmatoarele boli cronice : LMNH (tratat in anul 2013), gastrita, diverticuloza, sindromul colonului iritabil, si reflux esofagian ocazional, la consumul de apa minerala, vin, muraturi, alimente care produc aciditate, etc. Amigdalele si polipii mi-au fost extirpati la varsta de 3 ani.
In luna mai am baut apa minerala rece de la frigider, dupa care am inceput sa simt o jena in gat, iar pe semiamigdala din dreapta a aparut o pata alba de cca 5 mm. Amigdala nu este inflamata si nu are culoarea rosie. Dupa cateva zile a aparut o adenopatie laterocervicala anterioara dreapta, am luat Nurofen si Klacid, iar apoi, vazand ca nu au efect, m-am dus la spitalul care m-a tratat pentru LMNH, unde am fost internat, am facut 6 zile Ketoprofen perfuzabil, mi s-au facut analize de sange, ecografie abdominala, radiografie, control ORL, exudat faringian. Analizele nu au relevat o legatura intre ganglonul inflamat si LMNH, medicul ORL m-a consultat superficial, agitand un diapazon si spunand ca nu am nimic la cap, desi eu insistam sa se uite in gatul meu. La exudat nu au aparut streptococi si stafilococul auriu. La externare mi s-a dat sa iau 10 zile Levofloxacin 500mg, 1 cp/zi si 5 zile Vimovo, 1 cp/zi. Am facut tratamentul, ganglionul s-a mai micsorat, dar nu a disparut complet. In interior semiamigdala din dreapta e la fel. Am gasit un doctor ORL privat, care m-a investigat in gat cu niste tuburi, mi-a facut si o poza, a spus ceva despre o rinita alergica, sinuzita, reflux esofagian, cazeum pe amigdala si ca am hipertrofie baza limba (despre care am citit pe net ca se datoreaza refluxului esofagian si secretilor din faringe). Mi-a dat sa iau Seltraz, Borenar, Vimovo, Faringo-Spray, care nu au avut insa vreun efect. Fac, in continuare, zilnic, gargara cu bicarbonat de sodiu. Va rog, cu tot respectul, sa-mi spuneti ce mai pot sa fac, ca macar ganglionul ala sa dispara. Trebuie sa revin la control la spitalul la care am fost internat, si doctorii de acolo mi-au spus ca daca ma mai vad iar cu adenopatia aia, ma trimit direct la biopsie. Iar cum ganglionul este in zona venei jugulare, la biopsie s-ar putea sa se termine cu mine. Va multumesc pentru intelegere.
0
05-08-2018, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biopsia in unele cazuri e strct necesara
daca DVS stit ca avet probleme gastro-intestinale, faceti reflux in somn..acidul gastric vine in gat , irita permanent amigdala si acolo se poate forma orice formatiune.
asa ca e important sa fiti constient ca regimul alimentar este cel mai important lucru.. nin viata si dupa tratamentele
puteti trimte pe fvaleriu arond hotmail punct com
poze cu gatul si amigdala..sa vad despre ce vorbim
Adaugă un comentariu / răspuns
169 comentarii 1 2 ..... 5 6

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: