Amigdalita cronica- analize si interpretare pt. dl. dr. Flueraru

06-12-2017
Alex1207
Nu este medic/terapeut
Alex1207
Buna ziua! Sufar de ceva timp cu amigdalele. Am inceput sa am dureri articulare si musculare difuze si amigdale inflamate. Dupa o saptamana am fost la medic pentru ca simptomele nu treceau. Am facut analize la care mi-a iesit leucocitoza cu neutrofilie, ASLO 13, proteina C reactiva 1, 43 si fibrinogenul 237. La exudatul faringian a iesit absent streptococul beta hemolitic, dar nici nu mi-a spus ce bacterie am. Sunt putin ingrijorat pentru ca am urmat tratament cu Augmentin 1000mg, simptomele s-au ameliorat dar nu au disparut. Intre timp mucusul s-a transformat in verde, semn ca neutrofilele sunt la datorie. Mentionez ca am avut probleme cu amigdalele in trecut si sunt criptice cu cazeum. Mi s-a recomandat sa ma consult cu un medic ORL-ist in legatura cu ele. Sunt speriat pentru ca desi nu am streptococ, mai simt niste dureri articulare difuze prin organism si gandul ma duce la alte probleme... Multumesc!
1 comentarii
1
06-12-2017, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
motiv de speriat NU este
schema de tratament in acest caz e sipla
1 consult gastrologie..fiindca ai probleme cu digestia, faci refolux gastro-esofagian..si asta e motivul de ce ai amigdalita cronica cu cazeum
2 schimbi radical regimul alimentar
3 consult ORL.. pentru a decide.. daca se pot doar trata
daca se pot micsora cu radiofrecventa( criptolisis)
sau trebui scoase clasic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: