De cativa ani ma confrunt cu o faringita care ma deranjeza

11-07-2012
dei dei
Nu este medic/terapeut
dei dei
buna ziua, sa spun pe scurt ce probleme am, de cativa ani ma confrunt cu o faringita care ma deranjeza, am si amigdalita cronica si peste doua sapt imi scot amigdalele la recomandarea medicului orl.
Prin ianuarie am avut amigdalele inflamate si am facut tratament cu antibiotic intre timp intr-o dimineata cand m-am trezit si mi-am curatat gatul am scuipat sange dar nu mult, dupa aceea am fost la raze la plamani care au iesit bune, gastroscopie din care reiese reflux biliar, inapoi la orl, exudat faringian din care reiese candida, analize de sange toate bune, dar gatul imi da batai de cap, acum cateva zile am fost la medicul orl sa ma programez pt operatie, m-iam facut a
nalizele de sange TOATE bune VSH 12 4-20 mm la ora, doar, ASLO 400, PROTEINA C reactiva pozitiv.
M-a consultat sa uitat si la laringe la insitentele mele pt ca ma sperie un cancer la gat, a spus ca nu e cazul, dar azi dimineata tot asa am tras din gat si din nas si am scuipat cu firicele de sange, din ianuarie nu am mai patit pana acum. Sunt speriata cancerul se vede la control cu oglinda ?, poate e mai adanc si nu se vede, am 28 de ani si am fost fumatoarea, le-am lasat pt ca ma ustura gatul de la ele.Va multumesc.
12 comentarii
0
11-07-2012, ora 15:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o formatiuene tumorala se vede la consultul cu oglinda ORL
trebuei foarte serios tratata problema gastrica.. fiindca poti sa ramai cu o faringita cronica si dureri in gat din cauza acestui reflux.. chear daca scoti amigdalele
0
12-07-2012, ora 11:52
marina04
Nu este medic/terapeut
marina04
buna ziua am o intrebare sotul meu are 33ani si are polipi vreau sa stiu daca se mai poate opera, nu poate respira pe nas sforaie foarte rau si raceste repede.
0
12-07-2012, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate opera. cu internare in clinica ORL
0
13-07-2012, ora 08:51
marina04
Nu este medic/terapeut
marina04
va multumesc pt raspunsul dumneavoastra
0
16-07-2012, ora 21:47
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Sa traiti, domnule doctor! Va deranjez cu un lucru care ma ia cu fiori. V-am povestit ca am avut trei ganglioni pe partea stanga si mi-au fost extirpati. Intre timp cat am stat in spital si dupa aia la 2-3 saptamani m-am trezit cu gastrita centrala cu reflux biliar. Am facut endoscopie si mi-a dat urmatorul rezultat: Gastrita antrala cronica moderata, non-atrofica, fara aspecte de metaplazie intestinala, Hp pozitiva. Pe sectiunile nu se observa aspecte evidente pentru diagnosticul unei gastropatii reactive asociate.
Intre timp a inceput sa ma deranjeze la gat, pe ambele parti simteam ca ma deranja in gat. Am facut in acesata seara o ecografie la gat de tesuturi moi si am descoperit ca am 2 ganglioni pe stanga de 0, 65 cm, respectiv 3 ganglioni pe partea stanga de 0, 77 cm. Eu am fost operat de aproximativ 2 luni, este normal sa apara din nou, acesti ganglioni? Recunosc ca dupa ce m-am operat mai simteam ca ma deranjeaza gatul, si i-am spus domnului doctor ca ceva ma deranjeaza si mi-a spus ca este glanda tiroida(Am fost la endocrinolog si mi-a spus ca sunt in regula, cu mentiunea ca am facut toate cele 3 teste pentru glanda tiroida si m-am incadrat in limite normale). ESte posibil ca acesti ganglioni sa se maresac si de la gastrita pe care inca o am. si de care ma tratez? Sa inteleg ca trebuie sa urmez pasii pe care i-am facut cand m-am operat si de ceilalti ganglioni? Adica, analize sange, tomografie, radiografie, operatie, biopsie. Si ce este mai grav ca trebuie sa ma operez pe amble parti, inclusiv pe partea stanga unde am mai fost operat. V-as ramane indatorat dac mi-ati putea spune o parere, referitor la ceea ce am scris mai sus. Sunt destul de speriat si nu stiu daca este normal sa ma trezesc cu alti ganglioni( Diagnosticul histopatologic care l-am avut la cei trei ganglioni extirpati: Micropoliadenopatie cu leziuni inflamatorii cronice granulomatoase nespecifice.) Este posibil sa fie o altceva mai grav?, sa ascunda un cancer?
Va rog respectuos, din suflet sa imi spuneti o parere la ceea ce am scris mai sus.
Cu aleasa consideratie!
0
16-07-2012, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ganglionii limfatici fac parte din sistemul limfatic a organismulii. Ei sunt normali si trebuie sa fie prezenti
Trebuie sa excludeti toatd focarele de infectie orl si stomatologice si sa consultati in medic hemaTolog
In rest nu vad motive de ingrijorare
0
16-07-2012, ora 23:36
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Dar ideea este ca ma deranjeaza pe ambele parti ale gatului, nu foarte tare si mi-a fost recomandat sa iau niste anti inflamatorii, pentru ca sunt inflamati.. As vrea sa va intreb daca imi permiteti ce analize trebuie sa fac la hematolog? La hematolog am fost si inainte de operatie si analizele mi-au iesit bine! Probabil ca m-am speriat ca mi s-au parut ca sunt prea multi si au recidivat destul de repede, la nici 2 luni de la operatie. Ideea este ca ii simt uneori chiar daca sunt de dimensiuni mici. Sa inteleg ca trebuie sa merg din nou la hematolog? Sa repet analizele, aceleasi pe care le-am facut atunci? Sanatate multa!
Cu deosebit respect!
0
17-07-2012, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu inteleg de ce esti asa de sigur ca senzatiile neplacute din gat.. sunt neaparat de la ganglioni?
poate ai o faringita iritativa care da aceleasi senzatii de disconfort in regiunea gatului.
daca ai facut analizele la hematolog..zic sa mai astepti cu alte analize.
faci consult stomatolog si ORL...si cauti focarele de infectie
0
17-07-2012, ora 21:31
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Sa traiti domnule doctor! Referitor la faptul ca ar putea fi faringita iritativa, nu stiu ca sa va spun, pentru ca aproape aceleasi semne le aveam cand aveam ceilalti 3 ganglioni care mi-au fost extirpati Asa cum mi-ati sfatuit o sa mai merg la un doctor hematolog vineri, cand am fost programat. Poate reuseste sa vada de unde poate fi infectia. Am fost la un medic orl-ist si mi-a spus ca am facut psihoza cu ganglionii. Dar eu ce pot sa fac cand acestia au aparut mai repede decat ma asteptam, chiar au inceput usor sa ma deranjeze, adica sa ii simt in gat? Am inteles ca este un foarte bun doctor hematolog, si mi-a cerut toata documentatia cu analizele pe care le-am facut, de cand s-a declansat problemele cu sanatatea, mai exact cand am fost suspect de tbc. Oricum presupun ca imi va mai recomanda niste analize. Multumesc din suflet pentru ajutorul acordat si bunatatea sufleteasca pe care o aveti de ajuta persoanele care va solicita ajutorul. Sunteti un om deosebit.
Cu aleasa consideratie!
0
08-08-2012, ora 12:22
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Sa traiti domnule doctor. Revin cu o parte din analizele care mi-au fost cerute, si anume: am fost la Institutul National de cercetare-dezvoltare in domeniul patologiei si stiintelor biomedicale Victor Babes. Mi s-a cerut sa fac testul Imunohistochimic, consult ORL cavuum si consult la plamani. Am fost la consult ORL la spitalul Coltea pentru ca mi s-a recomandat sa iau legatura cu o domna doctor. Am fost la doamna doctor si mi-a facut endoscopie, mi-a bagat pe nas un furtun cu o camera(pe ambele nari), si mi-a scris ca nu sunt leziuni, arata curat. Ieri am fost la institut si mi-am luat un rezultat partial la ganglionii care mi-au fost extirpati. si mi-au fost dat urmatoarele rezultate:
Histopatologic: Limfoganglion cu structura conservata, cu foliculi limfoizi si mici, unii prezentand centri germinativi polarizati si si histocitoza sinusala;
Imunohistochimic: 'CD30' pozitiv in rare limfocite activate;
Coloratii : Ziehl-Neelsen: Nu evidentiaza bacili acid alcoolo-rezistenti;
Concluzii: Aspectul hiostopatologic si testele imunohistochimice sunt compatibile cu diagnosticul de limfadenita cronica reactiva;
1. Testele IHC suplimentare in lucru.
2. In cazul persistentei suspiciunii clinice se recomanda repetarea biopsiei.

Exista posibilitatea sa imi spuneti o parere despre aceste rezultate, poate ceva care sa ma ajute. Reamintesc ca rezultatele testelor sunt partiale. Urmeaza ulteriore sa iau si rezultatele finale.
Multumesc, anticipat.
Cu aleasa consideratie!
0
08-08-2012, ora 13:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic grav.. doar urmele unui focar de infectie.
0
08-08-2012, ora 21:28
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va multumesc din tot sufletul pentru raspuns. Cu permisiunea dumneavoastra am sa va abordez pentru ca de fapt am o alta problema. Am constatat ca la 2-3 saptamani In urma operatiei am simtit din nou ceva in gat si mi-ati recomandat sa merg la un hematolog si la un stomatolog cu radiografie la toata dantura, in ideea ca poate sa fie o infectie dentara. Ideea este ca am inceput sa simt mai serios ganglionii(cred ca se inflameaza si cresc din nou) care sunt si pe partea stanga si pe partea dreapta( In urma unei alte ecografii pe care am facut-o la gat tesuturi moi am constatat ca mai am si alti ganglioni). Am facut aceste analize in plus sa aflu exact unde este infectia sau ce iese la testul Imunohistochimic ca sa vad daca pot sa remediez problema celorlalti ganglioni. Poate in urma testelor mi se poate recomnda un tratatment sa scap de ganglionii care ii mai simt inca in gat. Ma gandesc sa nu fie ceva serios, mai mult de un focar de infectie.
Cu aleasa consideratie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: