amigdalita cronica care nu se vede la analize

13-09-2009
timelessangel
Nu este medic/terapeut
timelessangel
buna ziua! am si eu o problema o sa incerc sa va dau cat mai multe detalii sperand ca aveti o explicatie ptr afectiunea mea.
din copilarie de pe la 16 ani am observat ca imi apar brobonele albe...galbui pe amigdale, atunci nu le am luat in seama nu ma dureau dar daca apasam usor amigdalele acestea ieseau afara si aveau un miros urat de puroi. dupa ceva ani am fost la medic ( asta in momentul in care mi am dat seama ca poate fi o amigdalita cronica care sa faca ravagii si prin alte parti ) medicul mi a spus ca am amigdalele inflamate si mi a dat analize, eu am facut analizele la un cabinet particular si am cerut mai multe decat mi a dat el ca sa verific sa nu ma fi ales cu vre un reumatism astfel am facut urmatoarele: aslo, fibrinogen, vsh, proteina c reactiva exudat faringian, exudat nazal, test de urina ( cred ca mai erau dar nu le mai tin minte ) oricum si ceea ce mi a dat medicul si ceea ce am cerut eu au iesit perfect. totusi in continuare am aceasta problema, acum mi s a acutizat amigdalita ( probabil am racit ) fiindca amigdala dreapta are mult puroi ( sau ceva alb galbui )
ideea este ca ma dor si oasele ( articulatiile ) cand se schimba vremea, si in acest sens am facut si radiografie la genunchi si alt set de analize care la fel au iesit bune. si tot in perioada in care am dezvoltat aceasta problema mi a aparut si o otita micotica care am tratat o cu antibiotic si 2 feluri de picaturi ( nu le mai tin minte denumirea ) dar a revenit ulterior ( ma gandesc ca se intinde infectia din gat si spre urechi )
am inteles ca astfel de probleme pot fi tratate cu moldamin ( nu ca m ar incanta ideea dar nu vreau sa imi scot amigdalele ) ce parere aveti, ce analize ar trebui sa fac ca sa mi se puna un diagnostic?... nu sa mi l pun singura si pe hartie sa fiu perfect sanatoasa
va multumesc pentru timpul acordat si va doresc o zi buna in continuare!
6 comentarii
0
14-09-2009, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diaqgnosticul de amigdalita cronica se pune de catre medicul ORL.. dupa examenul local.
0
14-09-2009, ora 12:59
timelessangel
Nu este medic/terapeut
timelessangel
puteti sa mi recomandati un medic o.r.l bun in Constanta? mie medicul de famile nu mi a dat trimitere la orl, si mi a spus ca daca am rosu in gat sigur nu e infectie e viroza... deci de la dansa nu ma pot astepta la prea multe, mai curand un cabinet particular dar mi e teama ca daca medicul nu este tocmai bun, arunc banii degeaba
0
14-09-2009, ora 14:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In tinerete m-am confruntat cu aceeasi probleme, amigdalita cronica nedepistata de 3 orl-isti diferiti din cauza analizelro bune si care dupa indepartearea amigdalelor de catre al 4-lea doctor dupa 4 luni lungi si cu dureri in articulatii au disparut ca prin minune. Eram singurul care stiam ca aveam amigdalita, doctorii
nu credeau si nu vedeau nimic desi era evident atat cu ochiul liber cat si din afirmatiile personale.

Insa daca as fi stiut ca este vindecabila cu homeopatia nu le-as fi scos, dar atunci nu exista hoemopatie in tara. Moldaminul si toate antibioticele nu AJUTA ABSOLUT DELOC, mascheaza boala si mai mult agravand toate simptomele si schimband patogenii in unii si mai feroce caci strica sangele. Risti sa faci afectiuni si la inima.

Ori alegi operatia ori homeopatia si urmezi tratamentul pana la vindecare, orice altceva la ORL-ist este MARE pierdere de timp, cunosc f. multe cazuri ca al tau si aici intra zilnic mai multe.

Iti recomand pe Dr. Sorina Soescu in Constanta, medic primar sănătate publică si management, medic medicină generală cu competente în homeopatie, fitoterapie, acupunctură si abilităti de psihologie pentru medici, cu specializări în Anglia, India, Elvetia si Statele Unite.
Adresa Fundatiei:
Str. Fulgerului 79 Constanta,
tel/fax: 0241 54 33 58

Evita insa homeopatii amatori si cei care te consulta scurt si iti dau mai mult de 2 remedii deodata, incearca sa obti programare la Soescu, (e coada mare) caci mai stiu pe cineva in Cta care a ajuns la un homeopat amator si nu a facut nimic.
In 3 -4 zile sunt in Cta...daca nu gasesti pe nimeni sa te ajute lasa-mi un mesaj aici si un nr de telefon si te ajut eu pe gratis pana ajungi la Soescu, caci sunt homeopat.
0
12-04-2010, ora 11:21
balan_nela
Nu este medic/terapeut
balan_nela
Si eu imi doresc sa ajung la Dr Soescu.sunt din Braila, si ma confrunt cu o boala destul de grava.urticarie afrigore, din 2005.pana acum nu a fost atat de grav.peste 10 grade eram un om normal.intre 0 si 10 nu stateam decat 1-2 minute.dar anu acesta a fost groaznic!am stat in casa don decembrie si inca mai stau si acum la 24 de grade.nu pot sta la mai putine grade..imi e frig..totul in jur e rece ca gheata.si transpir continuu...din ora in ora cantitati mari de lichid elimina glandele mele sudoripare.si am mai devenit si hipertensiva, probabil din cauza statului in casa si a gandurilor la boala mea care nu se poate trata.la 24-25 de grade ma simt binisor.dar afara nu sunt inca atatea grade sa pot iesi.poate Doamna Dr Soescu ma poate ajuta, asta in iunie sa pot iesi din casa.cei de la malaxa alergologie Bucuresti nu au putut face nimic.iau antialergice dimineata si seara fara rezultat.
0
12-04-2010, ora 18:45
timelessangel
Nu este medic/terapeut
timelessangel
daca dvs va inchideti in casa o sa va fie si mai rau... pentru ca organizmul se dezobisnuieste...de tot de conditiile nefavorabile lui... ca sa va dau un exemplu.. un om care sta intr o bila de sticla toata viata, cand va iesi de acolo, cel mai probabil va fi rapus de niste elemente care ptr oamenii normali sunt inofensive.
parerea mea e ca ar trebui sa incercati o expunere graduala la acest alergen... de tipul calirii adik intai sa faceti dusuri calde apoi din ce in ce mai reci (.. nu inghetate evident ) si la fel si cu aeru rece... e un proces care dureaza destul de mult, dar organismul trebuie sa reinvete sa functioneze normal, sa stie ca frigul nu e un lucru rau pentru el. Asta nu inseamna in nici un caz sa nu cautati ajutor specializat, ar fi un plus care, zic eu ar da roade in cazul acesta.
0
13-04-2010, ora 19:47
balan_nela
Nu este medic/terapeut
balan_nela
Multumesc pentru raspuns.Asa ar trebui sa fie..dar eu m-am comportat ca un om normal, ieseam normal din casa..dar anul acesta fara sa ma gendesc la boala mea...uitasem de ea.pentru ca am spus vara sunt un om normal iar primavara si toamna eram un pic mai atenta.asa ca pe la sfrsitul lui noiembrie erau cam 7 grade afara, m-am imbracat putin mai bine si am incercat sa ies.dar, dupa cateva minute...sa zic 5-8...cam asa..a inceput inima rapid, am obosit...transpiratii si am simtit ca nu mai am putere si am intrat imediat la cald intr-o farmacie ca eram chiar in fata ei.la cad mi-am revenit.farmacista m-a certat ca s-a lasat rece afara si de ce am iesit daca stiu ca sunt alergica la frig.nu mai pot incerca fara supraveghere medicala nimic.tot ce atingeam mi se parea gheata.acum sunt un pic mai binisor.ma misc prin casa, nu mai stau cu pernele de cauciuc cu apap fiarta.stau la 23 de grade chiar.dar trebuoie sa merg la doctor ca nu mai pot trece prin alta iarna asa cum a fost cea trecuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •