amigdalita de peste 1 an, fara simptome

16-11-2013
ciprian176
Nu este medic/terapeut
ciprian176
buna seara, ma numesc Rada Ciprian, si as avea nevoie de niste informatii in legatura cu niste probleme legate de amigdale
Cand eram mic mi se inflamau (+puroi) des amigdalele insa de la 14 ani pana la 19 ani, acum un an, nu am mai avut probleme cu amigdalele. Totul a inceput acum un an cand am stat in frig si dintr-odata a inceput sa ma doara in partea dreapta cand inghiteam, am fost la doctor orl si mi a recomandat KLACID antibiotic 7 zile + 3 zile de gentamicina injectabila, a spus ca nu este nimic grav dar cand e inflamata doar o singura amigdala e bine sa urmez acest tratament sa evit un eventual flegmon. Am urmat tratamentul totul a fost ok. De atunci pana in prezent timp de 1 an de zile cred ca am luat de vreo 7 ori antibiotice. Mi se inflamau amigdalele si faceau puroi, dar eu nu ma simteam slabit, ma simteam bine nici macar nu ma durea in gat, singurul lucru care ma deranja era ca atunci cand ma uitam in oglinda vedeam ca am puroi pe ele si erau inflamate, in schimb doar de 2 ori am patit sa am febra si sa ma simt rau. Si ce am observat este ca timp de un an aproape in permanenta vedeam in spatele amigdalelor ca este inflamat putin faringele si am un ganglion putin inflamat in partea dreapta a gatului. Recent am facut un exudat faringian si mi a iesit pozitiv Aureus, sensibil la augumentin si levofloxacina. Am luat 10 zile levofloxacina si am repetat exudatul faringian si iar a iesit pozitiv Aureus. Amigdalele numai erau decat foarte putin inflamate, problema este ca acum 2 saptamani, mi s au inflamat putin amigdalele si aveau puroi pe ele, din nou nici un simptom doar ca le vedeam in oglinda si simteam o jena cand puneam mana in jurul ganglionului la gat. Simeam oare cum o foarte stare generala putin mai proasta, am baut multe ceaiuri si am folosit un spray cu propolis cu care mi am dat in gat. In cateva zile numai aveam puroi pe ele, dupa 2 sapt iar m am uitat in gat si au aparut iar punctele acelea de puroi pe amigdale, fara simptome din nou.. medicul ORL a recomandat sa iau 10 zile augumentin de 3 ori pe zi pentru primele 3 zile dupa care 2 pe zi deoarece trebuie sa sterilizez staf. Aureus, intrebarea mea este, ar trebuii sa iau antibiotice daca nu am simptome sau mai bine folosesc in continuare sprayul cu propolis si sa beau ceaiuri ?i iar as dori sa va intreb despre aparatul Salin de camera, ajuta cu ceva daca il folosesc ? va multumesc pentru timpul acordat si va doresc toate cele bune !
11 comentarii
0
16-11-2013, ora 23:08
ciprian176
Nu este medic/terapeut
ciprian176
am uitat sa mentionez, am facut toate analizele, ASLO, hemoleucograma, proteina c reactiva etc, si toate au iesit bune :)
0
17-11-2013, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. citeste tot ce sa scris pe forum despre amigdaluta cronica cu cazeum si despre reflyxyl gadtric si cum alimentele acre, acide, acidulate inflyenteaza mucoasa faringiana
2. cauta un medic orl care lucreaza cu laser sau radiofrecventa si faci criptolizis
1
17-11-2013, ora 08:59
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua.
La sfarsitul lunii octombrie, baietelul meu (4ani) a fost ragusit si avea o tuse foarte groasa. Medicul i-a administrat(fara sa-mi spuna ce diagnostic i s-a pus) klacid 250 - 5ml la 8 ore, slabutamol 5 ml seara si ambroxol 5ml * 2. Atunci, dupa o saptamana de tratament s-a vindecat. De ieri iarasi avem probleme: stranuta, are vocea schimbata si amigdalitetele foarte mari, dar nu rosii. Am inceput de aseara sa-i fac aerosol cu dexa si acc, i-am dat si picaturi de propolis glicolic cate 10pic de 2 ori pe zi.
Ce-mi recomandati sa fac? Mi-e teama ca daca iar ajung la medic, ii va da antibiotic (pentru ca asa face mereu) si ii va distruge imunitatea de tot.
0
17-11-2013, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de nas gat, urechi, laringe.. se trateaza corect numai la orl
acolo aflati diagnosticul si ce e de facut
am mai scris ca 99 la suta din problemele de gat sunt legate de probleme gadtro intestinale si regim gresit alimentar
0
29-11-2013, ora 17:36
fanica 78
Nu este medic/terapeut
fanica 78
Buna seara, Am un baietel de 5 ani si 2 luni a facut acum o luna o amigdalita cu puncte albe am fost la dr.de fam si ne-a dat antibiotic claritromicina, tantum verde si eurespal ca si tusea.Am terminat antibioticul am fost iarasi la dr., tot mai avea puncte pe amigdala dreapta si am continuat cu lekoclar l-am terminat dar tot mai are 2-3 puncte albe.Ii dau eu acum albastru de metil si tantum verde dar amigdalele sunt la fel de mari (cand deschide gura aproape ca se ating).Precizez ca nu a facut deloc temperatura.Nu as vrea sa continui cu antibiotic.La varsta de 3 ani a fost operat de polipi.Pana anul asta nu am avut probleme(pana sa-i scoata polipii facea des amigdale purulente).Ce pot sa-i dau sa nu le mai aiba asa mari si respira greu, sforaie cred ca din cauza amigdalelor.Am terminat acum 5 zile Septilin pentru imunitate sa-i dau altceva?Va multumesc tare mult.As putea sa va trimit o poza cu amigdalele pe ce adresa?
0
29-11-2013, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poza pe adresa mea personala pe hotmail
o gasiti aici daca dati clic pe fvaleriu sau pe google
2 a fost o gresala ca odata cu polipii nu sa facut si rezectia partiala a amigdalelor
3 amigdalele marite in volum, cu cazeum si fara febra...Nu este amigdalita pultacee si nu se trateaza cu antibiotic
este vorba de Amigdalita Cronica Criptica cu Cazeum
tratamentul corect Numai la ORL
4 intrebarwa...ce tre sa.i dati este gresita
corect este Ce Nu trebuie sa.i dati ca sa se micsoreze amigdalele
Copilul nu are voie sucuri cu acid, fructe citrice, mere verzi, struguri, dulciuri cu euri si coloranti, mancare acra cu otet, s, a
ce poate sa irite mucoasa cand mananca sau sa.i provoacereflux gastric
5 in rest..ajuta toate tratamentele locale cum am mai scris pe forum
aerosoli, inhalatii, gargara, badijonajul amigdakelor, spreiuri pentru faringe, tab de supt., aromoterapie
0
30-11-2013, ora 11:33
fanica 78
Nu este medic/terapeut
fanica 78
Va multumesc tare mult pt raspuns
0
01-12-2013, ora 01:46
ciprian176
Nu este medic/terapeut
ciprian176
Multumim din suflet pentru raspunsuri domnu doctor ! Sunteti o persoana minunata ! mult respect si multa sanatate va doresc ! toate cele bune !
0
01-06-2014, ora 12:54
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. In urma tratamentului cu antibiotic baietelul meu(5 ani) a facut niste afte pe amigdalite si in gurita. Medicul mi-a recomandat tantum verde. Nu se mai plange de dureri dar tot nu i-au trecut in totalitate si amigdalitele i-au ramas marisoare.Aerosolul l-ar ajuta? Ce imi recomandati?
Astept raspunsul dumneavoastra.
O zi buna.
0
01-06-2014, ora 15:03
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Vroiam sa mai adaug ca acum am observat pe gat in dreptul urechii o umflatura'cred ca un ganglion'si totusi nu face febra'e vioi.
0
01-06-2014, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
migdalele pot ramane marite din cauza infectiei micotice dupa antibiotic
sau pot ramane marite daca copilul face reflux gastric de la anumite alimente
facei consult la ORL.. la gastrologie si alimentati corect copilul
local se poate face orice tratament local cum am mai scris pe forum
inhalatii, aerosoli, gargara, aromoterapie, salinoterapie..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.