Extractia amigdalelor

08-09-2012
Emmanuel95
Nu este medic/terapeut
Emmanuel95
Buna ziua, domnule doctor. Am o intrebare. In cazul unui cantaret, extractia amigdalelor afecteaza vocea sau calitatea timbrului vocal? Mentionez ca amigdalele nu mai puteau fi salvate, in ultimele 6 luni au fost afectate de niste secretii ce se scurgeau din niste vegetatii adenoide, durerile in gat fiind permanenete.
Multumesc pentru atentie.
8 comentarii
0
08-09-2012, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Scoaterea clasica a amigdalelor poate schimba trmbrul vocii. Se modifica anatomia locala.
Este mai indicata micsoraea amigdalelor in volum cu radiofrecventa sau laser
0
13-09-2012, ora 21:58
Emmanuel95
Nu este medic/terapeut
Emmanuel95
In urma cu 6 zile am facut amigdalectomie si adenoidectomie. Recuperarea in zona amigdalelor este favorabila, dar zona in care au fost vegetatiile este extrem de deranjanta, facandu'se simtita durerea si ceea ce ma deranjaza cel mai tare este o substanta mucoasa, vascoasa, (ca flegma) de un galben-ruginiu care sta permanent lipita pe spatele gatului si vine din nas (din locul unde au fost operate vegetatiile). Am incercat sa o inghit, sa o elimin prin diverse metode, fara sa obtin un rezultat satisfacator. Sunt ingrijorat pentru ca stiam ca dupa o astfel de operatie recuperarea e rapida si nu prezinta dificultati. Cand inghit ma doare mai tare zona de sus decat unde au fost amigdalele. Si la fiecare inghititura simt o durere acuta de cap. Tratamentul prescris de medic este Zinnat 500 mg, Ketorol 10 mg si Zaldiar. Sunt normale toate aceste simptome in perioada post-operatorie? Cat timp o sa mai dureze?
Multumesc pt. atentie.

Am 17 ani, daca are vreo importanta...
0
13-09-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recuperarea dupa operatii de vegetatii adenoide este rapida si nedureroasa daca e facuta la timp...
la varsta de 5.7 ani...
daca e neglijat momentul favorabil... costa mai multa suferinta
0
13-09-2012, ora 22:19
Emmanuel95
Nu este medic/terapeut
Emmanuel95
Deci, mucoasa aceea este o reactie normala, si doar o chestiune de timp? :-)
0
15-10-2012, ora 00:08
Emmanuel95
Nu este medic/terapeut
Emmanuel95
Domnule doctor, revin cu o alta problema.. Am mers la controlul de o luna dupa operatia de amigdale cu o durere de cap insuportabila si dureri in gat.. Dupa control am fost diagnosticat cu o rino sinuzita cronica acutizata.. Explicatie: deviatie de sept si hipertrofia cornetelor nazale. Am urmat o reteta cu Zinnat, Sinupret, Ketonal, nasic spray intranazal, sterimar si strepsils intensiv.. Capul nu ma mai doare dar gatul ma doare la fel de tare ca inainte de operatie, e aproape un an de cand au inceput problemele. Eu imi folosesc vocea frecvent, in muzica si ma doare gatul asa de tare... imi vin niste secretii in gat, pe corzile vocale si simt nevoia sa imi curat gatul foarte des, ceea ce e extrem de deranjant.. va rog sa m-ajutati caci, sincer nu stiu incotro s-o mai iau. Ce ar trebui sa fac mai departe?
P.S: am si o rinita cronica (alergie la acarieni).
0
15-10-2012, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai si probleme gastrice ( reflux gastric, probleme intestinale )
am scris multe mesaje p[e forum..despre ce regim alimnetar si ce tratament local trebuei sa tina persoanele care au probleme ncu faringele sau cu corzile vocale din cauza refluxuli gastric
0
14-03-2013, ora 16:40
Emmanuel95
Nu este medic/terapeut
Emmanuel95
Domnule doctor, am făcut acum 11 zile rezectia septului nazal şi turbinectomie. Vechea problema, dregerea glasului nu a trecut. Asta a fost şi motivul pentru care m-am operat. Simt salivă între corzi şi trebuie să-mi dreg glasul foarte des, în special când cânt. Credeţi că din această cauza răguşesc foarte repede? Ar putea fi o afecţiune la corzile vocale? Ce credeţi că ar trebui să fac?
0
15-03-2013, ora 11:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema gastrica este cauza..si regimul incorect alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: