Baietel 4 anisori febra, amigdalita, conjunctivita

27-03-2010
tina_welsh
Nu este medic/terapeut
tina_welsh
Buna ziua tuturor. Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi si poate daca acest mesaj va fi citit de un cadru medical voi putea primi o clarificare! Sunt disperata!
Baietelul meu face 4 anisori in aprilie. Joi pe data de 18/03/2010 ochiul drept a inceput sa adune o secretie galbena. Vineri deja era la ochisorul stang. Mi-am dat seama ca e conjuctivita si am fost la farmacie unde mi s-au dat picaturi de ochi cu antibiotic. Duminica apetitul i-a scazut si a refuzat categoric sa manance. Cand am incercat sa ii ofer ceva de mancare din ceea ce ceruse a vomitat. Duminica seara a facut febra si a inceput sa curga nasul. Luni a inceput cu diaree si din nou refuz catergoric de mancare. Febra a continuat. Am reusit sa facem o programare la medicul de familie si a fost diagnosticat cu amigdalita. I s-a prescris antibiotic penicilina v, nurofen si paracetamol. Luni seara a facut temperatura 41 C si a inceput o tuse excrucianta. Am mers la urgenta. La urgenta l-au tinut pana i-a scazut temperatura dupa care am fost trimisa acasa. Marti temperatura a mai scazut dar tot nu a mancat nimic si tot a tusit foarte rau. Miercuri, Joi lucrurile au mers mai bine. A reusit sa manance foarte putin, temperatura nu a mai facut. Vineri i-a mers foarte foarte bine. S-a jucat pentru prima data intr-o saptamana, a mancat mai bine si totul parea ca merge spre bine. Astazi (Sambata 27/03/2010) febra i-a urcat la 38.8 si nasucul ii curge in continuare. Tin sa mentionez ca de aseara nu i-am mai dat nurofen sau paracetamol cu gandul ca incepand antibioticele de 4 zile aceasta nu ar mai fi necesare insa se pare ca imediat ce am oprit tratamentul febra urca! Este normal? Si imediat cum ii urca febra pofta de mancare dispare, devine somnoros, plangagios si nu stie ce sa mai faca! Tin sa mentionez ca baietelul meu a facut otita de 3 ori si raceste in fiecare luna. Noi locuim in UK si medicii sunt foarte pasivi si delasatori!
2 comentarii
0
27-03-2010, ora 21:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu este de mirare ce se intampla la baiat. Daca cititi aici orin forum o sa vedeti ca este de fapt regula.
Greseala nr. 1 este sa credeti ca nurofenul, paracetamolulsi antibiotice se vindeca ceva.
Dupa cum vedeti nu este cazul deloc.
Atat nurofenul cat si paracetamolul sunt FOARTE toxice pt. organism si exista decese la copuu cauzate numai de paracetamol care in multe tari este interzis !

"· 1500 de pacienti au fost internaţi în spital în Anglia 1971 după ce au luat Paracetamol. Cei mai multi au avut daune şi mai mari în spital din cauta tratamentului ulterior."

Ce se intampla cand administrati astfel de toxine puternice este sa blocati toate mecanismele de aparare ale corpului si sa suprimati simptomele. Acest lucru dureaza putin, pt. cei mai multi pare chiar vindecare, insa dupa scurt timp primiti rasplata pt. greselile facute caci toate aceste 3 medicamente (ca orice altul de fapt) sunt otravuri chimice puternice care au strica sangee, flora bacteriala necesara sistemului imunitar si intoxica organismului pt. luni si ani de zile daunand chiar organelor.

De fapt corpul incearca acum sa se refaca dupa tratamentul dat. Cu un nou tratament ajungeti si mai rau decat de unde ati plecat. Este timpul sa realizatei greselile pe care le faceti.

Nu conteaza in ce tara sunteti, tratamentele sunt la fel. Nu este vina doctorilor ci a intregii stiintei medicale si mai ales vina parintililor care cred, in ciuda reactiilor evidente, ca a indopa copilul cu medicamente toxice il va ajuta cu ceva.

Atata vreme cat nu apelati la remedii naturiste sau homeopate si otraviti copilul cu astfel de medicamente natura o sa va arate unde gresiti. Atata timp pana va treziti la realitate.

Inainte sa ajungeti la urgenta din nou cu el incepeti sa-i dati ceai de salvie si galbenele si sa evitati cat puteti medicamentele.
Febra este pana la un anumit punct necesara si nepericuloasa.
Puteti face spalaturi cu otet diluat in apa in caz de febra prea mare. Si ceaiul de zmeura scade febra, dar depinde si de natura ei si de la ce a aparut.
Cei mai multi oameni au frica de febra fara a intelege ca febra este un mecanism de vindecare si nu trebuie oprita decat cand devine prea inalta. A opri febra din start si a considera-o ca ceva rau inseamna a opri vindecarea.

La boala corpul opreste mai intai apetitul pt. ca nu poate digera si elimina toxine in mod ideal in acelasi timp, deci este f. bine si important sa nu fortati copilul sa manance si trebuie date numai mancaruri usoare.
Tot ce face corpul este bine si intelept, insa cam tot ce faceti dumneavoastra sau doctorii in astfel de cazuri este in general total gresit.

Exista remedii homeopate pe care le puteti cumpara de orice farmacie in UK cu care il puteti detoxifia si unele cu care puteti si controla febra in caz ca devine prea mare fara a intoxica corpul.
Pt. vindecarea copilului si indepartarea slabiciunii care duce la aceste raceli dese nu aveti alta sansa decaz sa mergeti la un medic homeopat bun, sa spuneti adio la alopatie si medicamente chimice si sa incercati sa vindecati copilul cu ceva care functioneaza si nu cu ceva care dupa cum vedeti nu face decat rau.
0
28-03-2010, ora 19:02
tina_welsh
Nu este medic/terapeut
tina_welsh
Scarface iti multumesc pentru raspuns. Eu sunt adepta medicinei naturiste dar de 2 ani de zile ma tot chinui cu baietelul meu. Am incercat homeopatia cat am putut. Mama mea a venit din romania cu 2 plase de tot felul de tincturi, propolis, vitamine etc. Este un baietel sensibil care raceste foarte repede si cand raceste creaza afectiuni ORL gen otitia si mai nou conjuctivita. Pana acum nu a fost asa de rau. Si sa stii, conteaza in ce tara esti pentru ca si aceste medicamente chimice chiar daca unele dintre ele sunt clasate ca otravuri au efectele lor daca sunt prescrise cum trebuie.Pun pariu ca daca eram acasa cu el ar fi fost tratat si nu ar mai fi facut aceste complicatii. Aici nici macar nu poti merge la ORL fara trimitere si asta daca considera medicul de familie ca e nevoie de ea. Aceste afectiuni pe care baietelul meu le are din cauza unei raceli netratate in care s-a refuzat categoric prescrierea de antibiotice. De atunci o tin tot asa cu el. Cand am mers cu el la urgenta avea sosete imbibate cu otet in picioare.
Eu iti multumesc din tot sufletul pentru raspuns! Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.