AMORTEALA MAINI, PICIOARE, CAP SI AMETELI

13-07-2014
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
Buna seara, ma numesc Andreia, am 33 ani
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat, in urma cu aproximativ 3 luni, am facut o baie, apoi m-am pus in pat, nu m-am uscat pe par, am simtit dintr-o data ca imi amorteste capul rau, apoi simteam partea amortita foarte rece cu usoare furnicaturi, o senzatie foarte ciudata, de dimineata era inca amortit, nu tot la fel de rau, am mers la dr de familie, mi-a dat calciu cu D3, a zis ca s-ar fi intins un nerv din cauza ca am dormit cu parul ud, am luat tratament timp de 10 zile, dar senzatia de amorteala nu a trecut definitiv, de atunci am avut stari de ameteala, ca atunci cand simti ca plutesti, am mers la un neurolog, s-a uitat la mine, m-a masat pe cap, m-a pus sa urmaresc degetul cu privirea, m-a pus sa deschid gura si in urma acestui consult mi-a spus ca am lipsa foarte mare de calciu si magneziu, sa iau betaserc de doua ori pe zi si calciu si milgama, am intrebat daca imi recomanda un rmn, a spus ca nu crede ca am nimic altceva.Am avut o perioada lunga in care mi-au amortit piciorul si mana dreapta, apoi am simtit furnicaturi, trebuia sa le misc mereu, mi s-a spus ca e tot de la calciu, la inceputul acestei luni mi-am facut si analizele, calciu seric este 7, 1 si calciu ionic seric este 3, 5, magneziemie-2, 1, singurul care a iesit mai mare este colesterolul 240, in rest au iesit ok, tin sa precizez ca tensiunea mea era mereu 12/7, 12/8, acum in ultimul timp e 10/6 chiar si 9/5 sau 6, nu mai sunt chiar asa ametita, probabil in urma la betaserc, dar senzatia de amorteala nu a disparut nici acum, uneori cand pun mana in cate o parte a capului am senzatia ca nu simt mai deloc partea aceea ca atunci cand pui mana cu o pereche de manusi groase.
va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat, tin sa mentionez ca nici rmn nu am facut, ce ar fi de facut?credeti ca ar fi ceva grav?nu am tulburari de memorie, nici de vedere, nici macar cand ameteam nu pot spune ca aveam senzatie de lesin sau sa merg rau, simteam doar ca plutesc, nu stiu daca m-am exprimat bine, sper ca m-am facut inteleasa, va multumesc si astept un raspuns cat mai rapid
stima Andreia
2 comentarii
0
16-07-2014, ora 14:57
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Nu cred ca e nimic grav din cate povestiti dar ca sa fiti mai sigura faceti un RMN.
0
05-03-2015, ora 18:46
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
buna seara
am facut RMN CEREBRAL CU CONTRAST IV:
CONCLUZIE:
Frontal stanga adiacent cornului ventricular frontal si subcorticular, frontal dreapta se evidentiaza leziuni demielinizante nespecifice.se recomanda urmarire imagistica si corelarea cu examen clinic.
mi s-a cerut sa il repet la 3 luni, mi s-a spus ca am 2 leziuni si sa vedem daca se inmultesc, nu mi s-a spus de la ce le-am facut, si nimic mai mult,
Acum va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat si pentru sotul meu:
de vreo luna de zile il tot doare ceafa in partea stanga, cel mai mult cand lasa capul pe spate, a facut si el un IRM COLOANA CERVICALA NATIV CU SUBSTANTA DE CONTRAST
Segvente utilizate:cor T2, Sag T2, sag T1, STIR sag, ax T2 GRE, sag T1 FS C+ cor, T1 FS C+, ax T1 C+
EVIDENTIAZA:
dezvoltare chistica de 1 cm, negadofila, in hipersemnal T2, hiposemnal T1 deceleta la nivelul cordonului medular C3-hidrosiringomielie
Concluzii:
hidrosiringomielie segmentara de 1 cm, negadofila, la nivelul cordonului medular C3, in restaspect normal disco-vertebro-ligamentar la examinarea nativa si cu substanta de contrast iv
si a facut si IRM CERVICAL NATIV CU SUBSTANTA DE CONTRAST
Secvente utilizate:sag T1, FLAIR cor, ax T2, DWI, ADC, cor T1, mpr 3D, ax T1 FS
Concluzii:
artefacte de miscare,
discreta protuzie a amigdalei cerebeloase drepte, la nivelul foramen magnum
Eu nu inteleg aproape nimic din toate acestea, este ceva grav?e vorba de operatie?as dorii un sfat cum si unde se poate rezolva problema, va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, ce inseamna rezultatul, si unde trebuie sa mergem, ce trebuie sa facem, va rog daca se poate un raspuns pe intelesul nostru, va multumesc
Stima Andreia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •