anestezie cezariana sau epizotomie

30-03-2010
stefanca
Nu este medic/terapeut
stefanca
buna am si eu o intrebare fiind alergica la penicilina din nastere, mi-am facut un test la xilina si a rezultat ca nu o suport, imi doresc enorm sa fac un copil dar imi este frica ca nu imi va putea face anestezie pt epizotomie sau daca vor fi probleme pt cezariana, stiind ca se foloseste xilina la noi in spitale, as dori daca imi puteti spune ce variante de anestezie as avea, va multumesc
6 comentarii
0
30-03-2010, ora 21:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu inteleg de ce va ganditi deja la cezariana, cand de fapt cezariana este ceva nenatural si daunator mamei si copilului si de ce credeti ca trebuie neaparat anestezii pt. a naste ?
Numai oamenii bolnavi nasc asa sau cei care au prea mare frica de durere sau se lasa pacaliti de doctori.
Cunosc femei care au facut anestezie si tot cu dureri au nascut caci efectul s-a dus pana a iesit copilul.
Cunosc femei care din cauza anesteziei nu au mai avut contractii.
Cunosc femei care de la anestezii nu au mai avut destule putere de a naste normal
Anestezia este daunatoare la nastere atat pt. mama cat si pt. copil si deregleaza procesul de nastere.

Daca va doriti un copil si nu puteti fi anesteziata bucurati-va ! Anestezia dauneaza oricum copilului si este bine ca trebuie sa o evitati si atunci vi se evita si cezariana, care in 90% din cazuri se face in mod inutil. Nu aveti nevoie la anestezie la nastere si Dzeu nu a prevazut-o pt. mame.
Faptul ca se face acum este altceva. Azi se face totul pe dos.
0
31-03-2010, ora 10:18
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
doamna ati intrebat de anestezia pt epiziotomie- care este cea locala, nu neaparat anestezie epidurala care se face sa nu mai simti durerile nasterii- care intr-adevar nu mai permite muschilor abdominali sa faca efortul necesar. sa stiti ca puteti sa mentionati medicilor ca sunteti alergica si vor gasi cu siguranta alt anestezic pentru epiziotomie si oricum de cezariana nu este cazul sa va faceti griji, poate nu o sa aveti nevoie!
0
02-04-2010, ora 09:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
"sau daca vor fi probleme pt cezariana, "
Invata sa citesteti cu atentie mai intai...
0
02-04-2010, ora 10:08
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
pai sensul frazei era "sau daca vor fi probleme- pentru cezariana" cred ca doamna se referea ce se intampla daca sunt probleme cu sarcina si are nevoie de cezariana- putem sa o intrebam, sa ne explice, dar sunt convinsa ca acesta era sensul- nu cred ca sare nimeni cu gandul sa faca din prima cezariana, nu suntem inca americani sa ne progrramam la alegere
0
03-04-2010, ora 12:28
stefanca
Nu este medic/terapeut
stefanca
eu nu vreau doamne fereste cezariana, dar daca vor fi probleme si va fi absoluta nevoie, trebuie sa te gandesti si la asta, stiind ca ai niste probleme, eu imi doresc o nastere normala,
0
13-04-2010, ora 14:57
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
exact asa ziceam si eu, dar dnul scarface a inteles gresit nu stiu daca voit intentionat sau nu. Oricum sunte multe metode de anestezie, sa vorbesti cu medicul atunci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul