otita seroasa bilaterala acuta

11-12-2007
Emma26
Nu este medic/terapeut
Emma26
am fost diagnosticata cu otita bilaterala acuta acum o saptamana. de atunci urmez tratament cu antibiotic - eritromicina pentru ca sunt alergica la penicilina. insa ma simt foarte rau - am stare febrila, urechile imi sunt foarte infundate, si urechea dreapta imi tiuie puternic. e normal pt acest diagnostic?
in plus, am facut tot atunci o audiograma care nu a iesit bine deloc si impedansmetrie care de asemenea nu a iesit f bine. e tot din cauza otitei? multumesc!
236 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu e normal sa dureze o saptamana tratamentul, fara efect.
In afara de antibiotic era necesar si tratament local. Picaturi nazale si otice, antiinflamatoare si antihistaminice.
Daca e posibil sa.mi trimite.ti pe fax 0232.719020 sau mail. Audiograma si impedansmetria. o sa pot sa va dau un raspuns mai complet.
0
12-12-2007, ora 00:00
Emma26
Nu este medic/terapeut
Emma26
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. din pacate nu am scanner dar incerc sa va transmit pe fax.

nu stiu dc ajuta dar ref. la audiograma pot sa va spun ca pt urechea dreapta este o linie orizontata de la 50 (cu exceptia zonei de 2000-4000Hz unde urca la 30). pentru urechea stanga e liniar in dreptul lui 40 pentru 125-1000 HZ, urcand apoi la 30 de la 1000 la 8000 Hz.
intre timp nu mai am febra, dar continui sa aud acel tiuit in urechea dreapta. pentru impendasmetrie nu am nici o hartie.
e drept ca am neglijat mai mult timp - saptamani simptomele de raceala, inclusiv dureri in gat, stari febrile, urechi infundate. de fapt, mi s-a spus ca problemele cu amigdalele - probleme destul de serioase pe care le am din copilarie - ar putea fi o cauza, asa este? Multumesc mult inca o data
0
12-12-2007, ora 00:00
Emma26
Nu este medic/terapeut
Emma26
am uitat sa mentionez anterior ca intai mi s-a prescris biseptol, pe care l-am luat 5 zile si abia apoi eritromicina, pentru care azi e a 3 a zi de tratament.
de asemenea, ref la impedansmetrie, mi s-a spus ca a aparut deflexiune in sens opus bilateral.
0
16-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da amigdalita cronica..daca este hipertrofica..adica cu amigdale foarte mari, poate fi cauza. Faceti tratamentul complet cum am recomandat si ne mai auzim.
0
17-12-2007, ora 00:00
Emma26
Nu este medic/terapeut
Emma26
multumesc. o sa urmez tratamentul dat de dvs. pentru cate zile trebuie sa il urmez, avand in vedere ca deja am luat 5 zile eritromicina?
in ce priveste amigdalele, nu stiu dc acesta este diagnosticul dar mi s-a zis de mica ca nu pot fi operata pentru ca sunt "ascunse" si mari si as raci foarte repede la plamani dc ma operez asa ca la doua saptamani cel mult mi se inflamau (cu puroi, etc) si trebuia sa fac tratament cu antibiotice. asa a aparut si alergia mea la penicilina.

numai bine, multa sanatate si SARBATORI FERICITE!
0
17-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu eritromicina se poate continua pana la 10 zile. cum si restul tratamentului. E bine sa mai adaugam la tratament si un vazodilatator cum ar fi tanacan(bilobil) 3 pe zi..o sa amelioreze sunetul. si vorbim saptamana viitore. succes
0
17-12-2007, ora 00:00
Emma26
Nu este medic/terapeut
Emma26
In cazul acesta voi continua tratamentul conform celor recomandate de dumneavoastra si vorbim saptamana viitoare.
Va multumesc din suflet!
0
18-05-2008, ora 00:00
Comsa Anda
Nu este medic/terapeut
Comsa Anda
Buna ziua. Din iarna am facut sinuzita, si implictit otita seroasa. Am fost la Panduri si mi s-a dat un tratament cu antibiotice: Augumentin sau Amoxicilina, antiinflamator Clarinase, picauri de nas Biorinil, tratement pe care l-am facut timp de 5-7 zile. De atunci acesrea se tot repeta, la un interval de 2-3 luni. Auzul la urechea stanga este scazut, iar dupa tratament isi mai revine, dar nu complet. Mereu care fac acelasi tratament. Dna doctor mi-a zis ca fac atat de des otitele seroase pentru ca am deviatie de sept. Astept cu nerabdare sfatul dvs. Va multumesc (varsta 21 ani)
0
18-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ANDA!
Intradevar, o deviatie de sept poate fi cauza respiratiei nazale proaste care implicit duce la o aerisire proasta a sinusurilor si o proasta cominicare cu urechea medie..
Ca sa pot sa te ajut. Am sa te rog sa faci o radiografie SAF, sa o scanezi si sa o trimiti pe adresa mea de hotmail.
Poti face si o secretie nazala + antibiograma !
Deasemenea...o sinuzita poate sa fie provocata si mentinuta de o problema dentara..maxilara !
Faci si un consult stomatologic !
Pana rezolvi toate aceste problme...iti recomand sa faci in fiecare seara inhaltii cu ceai de musetel in care adaugi 4-5- pic,. de INHALANT. Cu acelas ceai..cand se mai raceste faci spalaturi nazle.!
Urechile.le incalzesti(inainte de culcare... cu uscatorul de par)..
Cauta o farmacie care poate sa prepare COLARGOL...1%... trateaza f.bine rinita cronica!
casi tratament contra secretiilor abundente..iti recomant ACC 200.
Astept vesti si rezultate!
0
15-08-2008, ora 00:00
adnana_gold
Nu este medic/terapeut
adnana_gold
Ptr. d-nul dr.Fluieraru Valeriu
Am un baietel de 1 an si 2 luni si de cca 3 luni ii curge nasucul.Singurul tratament recomandat la vremea respectiva a fost picaturi cu Nazomer si aspiratia mucozitatilor.Acum 2 saptamani a facut enteroviroza iar d-na dr.pediatru ne-a trimis la un consult la O.R.L.de unde am plecat cu diagnosticul de rinita iar la urechea stanga a avut un dop de ceara pe care la indepartat.Tratamentul ptr. rinita este cu Symphoral 2, 5 ml in doza unica seara si sa continuam cu Nazomer.astazi am fost la control si am fost diagnosticati cu Otita seroasa bilaterala iar tratamentul a ramas acelasi in afara de Nazomer care a fost inlocuit cu Vibroci(picaturi)-5 zile dupa care Pivalone-10 zile, apoi din nou la control.Am uitat sa va spun ca de data aceasta mi s-a spus ca are alergie, iar cand am vrut sa o rog pe d-na dr.ptr.niste analize de sange (din care se poate vedea clar daca e vorba de alergie sau nu)m-a repezit spunandu-mi ca sa ma hotarasc ce e mai important copilul sau animalul si asta a fost tot.Vreau sa va mai spun ca ptr.tratamentul recomandat nu mi-a dat nici macar o reteta sau o hartie din care sa reiese diagnosticul pus copilului.De la dansa am plecat la doctorita noastra de familie care a tratat baietelul de cand s-a nascut si care e foarte interesata de tot ce se intampla cu el, sa-i spunem rezultatul de la O.R.L.(am uitat sa va spun ca avem un pisic de 4 ani-cu toate analizele si vaccinurile la zi si care de fapt nu are acces in camera copilului), iar d-na dr. ne-a spus sa urmam tratamentul inca o saptamana dupa care sa mergem din nou la control dar deocamdata sa lasam pisicul in pace(tin foarte mult la el dar daca se adevereste ca baietelul e alergic la par de animale ii caut alt stapan);iar daca baietelul nu se simte mai bine atunci imi va da dansa un bilet de trimitere ptr a-i face analizele necesare ptr alergii.Am omis sa va spun ca si eu sunt diagnosticata cu rinita alergica (la praf menajer si mucegai) si din cate am citit despre alergii acestea sunt ereditare in proportie de 50%.
V-am scris ptr. ca nu sunt convinsa de diagnosticul de otita seroas bilaterala(in afara faptului ca-i curge nasul nu vomita, nu are febra, nu cred ca are ameteli deoarece alearga de de-abia ne tinem dupa el, nu plange decat de foame sau somn...);iar daca totusi o are nu era indicat un antibiotic?
Astept raspunsul dumneavoastra.
P.S. Va rog sa-mi spuneti si ce urmari poate avea otita seroasa la un copil de un an (daca nu va deranjez prea mult)
Va multumesc anticipat!
0
17-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Otita seroasa este termenul medical a unui lichid in spatele tipanului( asa otita nu doare si nu face febra, nu este cazul nici de antibiotic).
pentru diagnosticul corect trebue facuta o Timpanograma.
cat despre rinita..da poate fi alergica si in acest caz trebue sa va vada un alergolog..care o sa faca niste teste specifice si o sa va spuna la ce este alergic copilul.
Sper ca aveti un aspirator nazal cu care sa.i curatati nasul in fiecare zi.
0
06-12-2008, ora 14:22
diana.gabrea
Nu este medic/terapeut
diana.gabrea
Buna ziua.Baiatul meu in varsta de 3 ani a fast diagnostica acum 2 zile cu otita bilaterala.Precizez ca in urma cu o luna a avut otita la urechea stanga si am urmat tratament cu otipax, colargol, picaturi cu apa de maresi nurofen.Acum ne-a dat eurespal 10 ml timp de 10 zile, biorinil0, 1%spray 1 puf de 3 ori pe zi timp de 7 zile, nurofen la 8 ore, sup. cu algocalmin seara si flonidan 5 ml seara timp de zece zile.Am inceput tratamentul si o zi si jmatate a fost bine iar acum iau reaparut durerile de ureche ( in special ceea stanga), temperatura nu face.Nu ii curge nasul, nu teseste si nu are mucozitati in gat.Va rog sa imi spune-ti si mie parerea dumneavoastra.VA MULTUMESC DIN SUFLET
0
07-12-2008, ora 01:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerea mea este ca un copil fara febra si fara secretii nazale... nu ar trebui sa aiba dureri de urechi dcat inn 2 cazuri.
1. expus la vant si curent din ace aparte.
2. dureri iradiante in ureche.. care pot proveni de la dantura sau infamatie faringiana( dureri de gat care iradiaza in ureche)
0
20-06-2009, ora 10:30
ciobu cosmin
Nu este medic/terapeut
ciobu cosmin
buna ziua...numele meu este ciobu cosmin si lucrez ca dj intr-un club de la campina.de la o vreeme, cand stau in sunet puternic, mi se infunda urechile, iar apoi am un tiuit contnuu care persista,.am fost la un control orl, si medicul mi-a spus k am deviatie de sept p ambele nari,.acea infundare a urekilor si tiuitul acela...este din cauza deviatiei sau din cauza sunetului puternic?va rog raspundeti.multumesc...
0
20-06-2009, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca mai mult de loa sunet puternic.. si e grav.
dac continui sa lucrezi acolo.. o sa pierzi auzul si in 5-7 ani ajungi la aparat auditiv.
Trebue sa faci Audiograma + timpanograma ! si trimitele pe mail
0
19-07-2009, ora 14:29
andreeasimona
Nu este medic/terapeut
andreeasimona
Buna ziua Domnul Doctor, am si eu o problema care in momentul acesta imi afecteaza existenta.Am un deficit de pronuntie de cand eram mica, am fost diagnosicata cu deviatie de sept(capatata cand eram mica, se pare ca am cazut dupa spesele mamei, specific ca am 24 de ani), am sinizita cronica, rinita alergica si un deficit de auz la urechea stanga care nu mi-a facut probleme mari, adica am putut termina si trece cu bine prin scoala si prin viata.Specific faptul ca nu pot respira bine si din cand in cand am niste mari dureri de cap, migrene.Intrebarea mea este daca o operatie de deviatie de sept poate rezolva macar o parte din aceste probleme?
0
20-07-2009, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. sigur.
deviatia de sepr rezolvata.. o sa imbunatateasca respiratia nazala... n.o sa mai stagneze secretiile in nas si in sinus...
trebue sa faci aceasta interventie.
0
20-07-2009, ora 10:59
andreeasimona
Nu este medic/terapeut
andreeasimona
Dar auzul poate fi imbunatatit in urma cestei operatii?am facut o audiograma in urma careia mi s-a spus ca am probleme la urechea stanga si ca din aceasta cauza a intervenit defectul de vorbire.Precizez ca parerile medicilor la care am fost au fost diferite, de exemplu mi s-a pus si diagnosticul trompei lui eustachio infundata(parerea unuia dintre ei).Imi puteti recomanda un medic pentru a face aceasta operatie.Eu sunt din Pitesti.va multumesc mult si va urez o zi cat mai buna
0
16-09-2009, ora 22:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum.. a trecut vara si nu te.ai operat?
si cum ai de gand sa treci peste racelile din toamna si iarna?
0
08-11-2009, ora 22:23
inuka
Nu este medic/terapeut
inuka
am si eu o intrebare.poti trata otita seroasa cu antibiotice sau antiinflamatorii, iar daca nu dupa operatie aceasta poate reveni?se poate forma iar acel lichid?
va multumesc anticipat si sper sa imi pueti raspunde la intrebare.
0
08-11-2009, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita seroasa.. se formeaza ca rezultat a infundarii trompei lui Eustachii care duce aer din rinofaringe spre ureche.
un nas infundat este cauza de baza.
ca urmare.. un tratament corect cu desfundarea nasului.. sigur duce la vindecare.
o operatie de scoaterea lichidului( punctiea transtimpanica).. rezolva problema pe moment. dar daca nu e rezolvata problema din nas.. atunci otita seroasa revine!
deci o operatie( daca se impune..) este o operatie pentru a restabili respiratia nazala.
0
09-11-2009, ora 11:03
inuka
Nu este medic/terapeut
inuka
Verisorul meu s-a nascut cu palatoschizis si a fost operat la 7 luni dar dupa o luna i s-a descusut operatia intr-un singur loc.Mi s-a sugerat sa fie cusut dupa 6 luni dar acum i s-a descoperit otita seroasa pentru care nu i s-a dat niciun tratament.Ma ingrijoreaza faptul de a nu fi afectat auzul in aceste 6 luni neurmand niciun tratament, decat nurofen sau panadol.I s-a dat zinat (pentru copil)dar deocamdata mi s-a spus sa nu ii dau.Mentionez ca, copilu are acum un an si trei luni.
0
09-11-2009, ora 11:07
inuka
Nu este medic/terapeut
inuka
Am omis sa va spun ca a fost consultat de 2 doctori, uni au sugerat sa i se faca audiograma iar altii sa faca operatie in urma careia otita seroasa va disparea dupa ce timpanul i se va vindeca.
0
09-11-2009, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
audiograma.este o investigatie.. la care pacientul trebue sa raspunda la intrebari( daca aude sau nu !)
laq asa varsta nu se face!!!1
se poate de facut o impedansmetrie( timpanograma)care o sa arate daca este lichid in spatele timpanului.. sau nu e!
0
10-11-2009, ora 22:59
inuka
Nu este medic/terapeut
inuka
As vrea sa stiu daca imi puteti recomanda un medic orl-ist din bucuresti, deaorece cei din consatanta nu prea mi-au dat mari sanse, cu privire la otita, cu vindecarea prin tratament, numai prin operatie, si nu as vrea sa se ajunga acolo deaorece bebele este cam mic si deja a trecut printr-o operatie.Imi pare rau ca deocamdata nu pot ajunge la Iasi, pentru a va cunoaste in persoana si de a-l consult pe cel mic si sper sa imi puteti recomanda un alt medic din bucuresti, eu fiind din constanta.Va multumes si o seara buna.
0
11-12-2009, ora 13:16
Stanciu bogdan
Nu este medic/terapeut
Stanciu bogdan
Buna Ziua domnule doctor am si eu o problema cu urechea dreapta imi curge un lichid urat mirositor am fost operat la domnul doctor chioasca din buzau de otita si sinuzita cronica spunetimi va rog ce e de facut va rog mult domnule doctor
0
11-12-2009, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e bine la ureche!
trebue sa mergi la un cab. ORL.. aproape de casa TA.. unde trebue sa.ti aspire secretiile din ureche si sa.ti administreze tratament local.
fara asta..e mai greu sa curati urechea!
corect ar fi sa mergi is la laborator.. de unde sa.ti recolteze o SECRETIE OTICA.. si sa faca ANTIBIOGRAMA...
o sa sti cu ce antibiotic sa trateaza infectia din ureche!
0
11-12-2009, ora 17:43
Stanciu bogdan
Nu este medic/terapeut
Stanciu bogdan
da domnule doctor am fost mam operat si degeaba acum trebuie sa merg iar dupa sarbatori ma duc iar am stat internat 2 luni si am vzt k nu prea are aparatura spunetimi ce sa fac dumneavoastra ma puteti ajuta sa ma fac bine sa nu fac alta boala sufer de asha ceva de knd eram mik deci miroase foarte urat deci de vreo 4 5 ani . am fost la 2 cabinete. nush ce sa mai zic :((
0
11-12-2009, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa mergi sa te internezi acum.. la Iasi la Spitalul de recuperare. inclinica ORL.
acolo o sa vada daca este de tratament o sa faca tratament

daca e de reoperatie.. o sa te reopereze.. si pana in sarbatori o sa fii acasa !
0
18-12-2009, ora 17:04
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Buna ziua Domnule Doctor,

va rog sa ma sfatuiti in legatura cu fetita mea de 2 ani. am fost la ORL acum 3 zile (miercuri) si mi s-a zis ca are otita seroasa, polipii mari si inflamati, pe langa problema de baza tusea de noapte. Ne-a recomandat Sinupret 12 pic x 3/zi - 30 de zile, aerosolii cu flexotide 1/3 fl + 3 ml ser fiziologic x 2 / zi si pentru nas un preparat cu - sper ca descifrez corect - gentomina 40, dexametep 8, ser fiziologic 10 (dupa cantitate mai scrie ceva dar nu inteleg ), pentru urechi nu ne-a dat nimic si pentru ca fetita imi plange de durere de ureche i-am pus otocalm 2 pic. dupa 3 zile tot o doare urechea - deocamdata n-am facut aerosoliile, n-am cumparat inca. pentru tusea nocturna face tratament cu singulair

ce ma sfatuiti sa fac?
cu respect andreea peter
Adaugă un comentariu / răspuns
236 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •