Pe masa de operație am avut convulsii

02-08-2023
Yony79
Nu este medic/terapeut
Yony79
Bună ziua
Mă numesc Radu, am 44 de ani, înălțime 1.80, 68 de kg, sunt Jandarm, am 23 de ani vechime în Ministerul de interne
În 23 de ani am avut 3 medicale, răceli, sincer să fiu mi-e îmi e frică de spitale, dar chiar îmi e frică, probleme de sănătate nu am avut mai ales amețeli etc, chiar așa ceva niciodată, sunt fumător, de băut doar ocazional, să zic la o nuntă, petrecere, etc.
De Paști mi-am rupt mâna la fotbal, am fost atunci la urgență, au spus că nu e nimic, nu se vedea nimic la film, apoi tot treceau săptămânile iar mie nu mai îmi trecea ba mai mult parcă se strâmbase puțin mâna de la încheietură, după 3 Luni am fost la alt spital unde am făcut din nou alt film unde sa văzut că e fractură și fragment osos deplasat sau distanțat, doctorul a luat decizia să mă opereze să îmi bage un șurub herbert, apoi a venit și ziua când trebuia să mă operez, era să nu mă duc că îmi era teamă dar soția a insistat, după tura de noapte am plecat la spital
Pe masa de operație a început totul ok până să îmi facă anestezia totală, doctorul a spus că o să îmi sară mâna dar să nu mă sperii, ok a sărit mana o dată, de două ori, apoi cred că au mai băgat anestezie și mai o dată de două ori, apoi dintr-o dată tot corpul și picioarele și dinții, eu prima dată am crezut că e ceva normal până am auzit unul din medici că e boala copilului, reacționam tot, le răspundeam la întrebări tot, după ce sa terminat acele convulsii au făcut locală deoarece nu a mers cu totală, știam tot ce se întâmplă simțeam nu durea, a ieșit anestezistul să îi spună soției să o întrebe dacă vreodată am căzut acasă dacă ma văzut să cad să amețesc, dacă consum droguri, bineînțeles că a spus că nu, era și ea șocată, deoarece niciodată dar niciodată nu am avut probleme, ei au scris acolo pe medical și convulsii, acuma să vedem, probabil o să mă afecteze la servici, oricum am de gând să merg să îmi fac niște analize, dar eu stau și mă gândesc deoarece nu mi sa întâmplat niciodată așa ceva, nu poate să fie și de la altceva, să zic, stres, frică etc, eu am probleme și la dantură am dantura praf, urmează să merg să mi-o fac, dar vă rog să mă credeți că ma îngrijorat ce a spus medicul, seara a venit asistenta cu tratament printre care și diazepam bineînțeles că am refuzat, niciodată nu am luat așa ceva, am avut probleme în viața și am avut probleme mari dar să amețesc vreodată nu, merg de 6 ani de zile în concediu cu mașina cu familia până în Antalya, noi ne-am învățat acolo, noi mergem cu mașina multă lume spune cum de pot conduce până acolo, înafara de oboseală nu am avut probleme.
Vă rog frumos daca pot primi câte un sfat, acuma îmi e teamă că rămân și fără serviciu după atâția ani și fără permis și eu totuși nu cred să fie acea boală, niciodată până la această vârstă nu am avut probleme, vă spun foarte sincer
4 comentarii
1
02-08-2023, ora 18:52
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Poate aveti aceste probleme de la anestezie, cine stie.

Mergeti si la un neurolog sa va faca un eeg ca sa stiti sigur daca aveti sau nu epilepsie.

Dar sa stiti ca un singur episod intr-o situatie izolata nu inseamna ca asa va fi mereu.
1
02-08-2023, ora 19:33
Yony79
Nu este medic/terapeut
Yony79
Vă mulțumesc frumos pt răspuns, o să merg la un neurolog să-mi facă niște controale, vă dați seama că îmi e teamă dc mi sa spus, acuma eu sper să nu mă afecteze la servici pt că a scris și crize convulsive, să nu pierd permisul auto, chiar niciodată nu am avut probleme de-astea, nici măcar o dată, și eu m-am gândit că o fi de la acea anestezie, a fost și frica mea foarte mare și am fost și obosit, m-am dus la spital după tura de noapte
1
02-08-2023, ora 21:12
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Domnule nu vreau sa te sperii, eu la 26 de ani am trecut prin asa crize care se numeau comitiale de Grand Mall. am fost la Bucuresti si la control a descoperit o tumora care apasa pe creier si-mi provoca acele crize.
Inca odata nu te speria ca nu la toata lumea se potriveste ce am avut eu, dar e un semnal f f serios sa mergi la un neurolog sa faci un RMN.
In legatura cu diagnosticul pus trebueluat luat in serios mai ales daca la RMN totul e bine, inseamna ca din cauza stresului si oboselii s-a declansat aceasta ceiza de epilepsie care daca se repeta inseamna ca o sa aveti restrictie la condus , nu neaparat la serviciu.
0
06-08-2023, ora 19:45
Yony79
Nu este medic/terapeut
Yony79
Mai pot primi câteva sfaturi/răspunsuri??
Vă rog frumos!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.