Anevrism aortic abdominal?

06-01-2024
GeedOk
Nu este medic/terapeut
GeedOk
Bună ziua
Am o nelămurire
AM 27 Ani și între abdomen și piept in mijloc spre stomac am o senzație ca și o fluturare ca și o bătaie a inimi mai puternică care o simt destul de des de câteva zile dar nu mă doare deloc.Simt ca o apăsare care nu doare ca o crampa care vine pleacă pot într-un minut să o resimt și 4-5 ori.
Am impresia că am mai avut senzația asta și în trecut dar nu am băgat de seamă.
Am căutat și am citit despre anevrism aortic abdominal.
Este posibil să am așa ceva?
Ultima oară am fost la un cardiolog acum 3 luni și mi-a zis că sunt bine.
Vă rog un răspuns sunt panicat.
2 comentarii
0
06-01-2024, ora 12:56
GeedOk
Nu este medic/terapeut
GeedOk
Și dacă mă gândesc mai bine cred că am problema asta mai mult că sigur pentru că de multe ori la sală simțeam aceași chestie când ridicăm greutăți dar credeam că e de la postură greșită de la esofag de la stomac si că e ceva ce nu are importanță, dar cred că toate acum se leagă și sar putea să sufăr de chestia asta.
Întrebare este ce pot face acum? Unde să merg?
0
09-01-2024, ora 16:42
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua.

Anevrismul de aortă toracică se vede la ecografie de cord. Dacă medicul cardiolog v-a făcut eco de cord și nu a văzut nimic anormal, puteți fi practic sigur că NU este anevrism de aortă toracică. Există anevrism de aortă abdominală (este mai jos, sub stomac). Apare de obicei la bătrâni, este foarte puțin probabil să aveți așa ceva dar, oricum, se vede la ecografia abdominală (NU eco de cord).

Simptomele dumneavoastră sunt mai curând palpitații. Se poate face ECG, dar probabil că ați făcut deja.
Totuși, dacă simptomele sunt mai curând în abdomen, lângă stomac, dacă au legătură cu mâncarea, puteți face un consult de gastroenterologie. Cu ocazia aceea puteți face și o ecografie de abdomen.

Luați un supliment cu magneziu.

Sunteți tânăr și, probabil, în formă bună. Aveți un examen cardiologic care a ieșit normal. Nu trebuie să vă imaginați că aveți toate bolile despre care scrie pe internet.


Multă sănătate!
Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •