anticonceptionale - am luat 16. Mai trebuie sa iau?

17-06-2010
ana_ursuletz
Nu este medic/terapeut
ana_ursuletz
buna ziua!iau anticonceptionale marvelon 21 prescrise de medicul ginecolog.am inceput sa le iau in a 5-a zi din ciclul menstrul.asta inseamna ca ar trebui sa iau dor 16 din pastile?va rog sa mi da ti un raspuns cat de rapid, pentru ca am luat deja 16 din pastile.
6 comentarii
0
19-06-2010, ora 18:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai inteles gresit administrarea.Dintr-a 5-a zi a ciclului trebuia sa iei prima pilula, nu a 5-a...nu mai lua nimic.asteapta urmatoarea menstruatie si incepe din prima zi de sangerare cu prima pilula dintr-o folie noua.
0
19-06-2010, ora 18:50
ana_ursuletz
Nu este medic/terapeut
ana_ursuletz
pai am luat prima pilula, doar ca nu in prima zi de sangerare, ci in a cincea.
0
19-06-2010, ora 19:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Atunci de ce spui ca trebuie sa iei numai 16 pilule ? indiferent cand iti vine ciclul, tu termina folia de 21 pilule, faci pauza 7 zile si incepi o folie noua.
0
08-07-2010, ora 23:36
aalliinnaa07
Nu este medic/terapeut
aalliinnaa07
buna...am si eu o intrebare...D-na doctor va rog sa-mi raspundeti si mie...eu iau krissa de 10 luni si mie mi s-a spus sa le iau in prima zi dupa ce imi trece menstruatia:(si dn cate am citit pe aici nu e corect:(( pastilele se iau in fiekre luna in prima zi de menstruatie?acum fac pauza si va intreb k sa stiu sa le iau corect cand incep o noua folie...si dak am luat timp de 10 luni, in ficare luna pastila dupa menstruatie o sa-mi fie rau dak le iau in prima zi de menstruatie?va rog sa ma ajutati
va multumesc mult!!!
0
11-07-2010, ora 22:37
pufik_pufiku
Nu este medic/terapeut
pufik_pufiku
Trebuie sa iei pastilele in prima zi de menstruatie doar prima luna in care incepi sa iei anticonceptionale, cand s-a terminat folia de 21 de pastile faci o pauza de 7-8 zile timp in care trebuie sa apara o noua menstruatie. dupa aceasta saptamana de pauza incepi o noua folie apoi iar pauza de 1 sapt si tot asa.le-ai luat bine continua tot asa.
0
12-12-2010, ora 15:33
delia mit
Nu este medic/terapeut
delia mit
buna ziua.am si eu o mik intrebare despre antic krissa.prima pastiluta se ia in functie de ziua cand incepe ciclu.stiti ele sunt numerotate cu lu ma mi jo vi sa du.d exemplu daca menstruatia vine martea le incep de atunci.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •