efectul Mercilon

02-06-2009
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
Buna!eu si prietena mea folosim Mercilon de 3 zile si am dori sa stim cand isi face efectul acest anticonceptional?, pastilele au fost administrate in urma consultului de catre un medic ginecolog.
14 comentarii
0
02-06-2009, ora 20:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca te referi la efectul contraceptiv , acesta este deja instalat. Puteti sa aveti relatii fara probleme, ea nu va ramane insarcinata atata timp cat le ia corect, zilnic, cam la aceeasi ora.
0
02-06-2009, ora 23:00
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
Va multumesc pt raspuns si pt promtitudine
0
03-06-2009, ora 22:08
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Cristi, v-as recomanda sa cititi cu multa atentie prospectul, acolo gaseati informatia aceasta si in plus, sunt o gramada de informatii despre ce trebuie sa faceti in diverse cazuri (a uitat o pastila, vrea sa intarzie menstruatia etc). E ok sa va informati si de pe net, dar cel mai sigur e sa cunoasteti si informatiile direct de la producator.
0
03-06-2009, ora 23:38
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
L-am citit dar mai voiam o parere, chiar daca nu e foarte ok sa cauti pe net diverse pareri(site asta mi sa parut destul de ok), ca m-au speriat parerile unor fete de pe niste forumuri, intotdeauna o parere in plus nu cred ca strica ;)
0
04-06-2009, ora 11:26
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
daca vrei sa fii sigur, asteapta sa se faca 7 zile de la inceperea foliei. Ai vazut ce scrie si in prospect, 7 zile protectie suplimentara daca e luat dupa inceperea mentruatiei.

Eu nu am avut curaj sa fac ceva pana nu am inghitit o luna de pastile. Dar am tendinta sa exagerez, sunt cam paranoica in legatura cu sarcina.
0
04-06-2009, ora 11:35
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
noi am inceput folia in prima zi de menstruatie si in a 3a zi sa lasat cu "scantei".Pastilele sunt luate exact cum scrie pe prospect deci nu cred ca va fi vreo problema in legatura cu aparitia unei sarcini nedorite.
0
29-06-2009, ora 17:55
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
este posibil ca in urma folosirii mercilonului libidoul femei sa scada
0
29-06-2009, ora 20:05
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Da. Cel putin la mine asa s-a intamplat si mai cunosc pe cineva care a avut aceeasi problema. Probabil se rezolva prin schimbarea anticonceptionalelor.
0
29-06-2009, ora 21:31
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
si daca totusi in urma schimbarii anticonceptionalelor nu se intampla nimic exista vreun fel de tratament
0
29-06-2009, ora 22:10
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
acum nu stiu exact cum se manifesta la ea scaderea libidoului. In general inseamna ca nu ai pofta de sex deci nici nu initiezi vreo partida dar in timpul partidei te comporti normal te exciti ai orgasm etc. Deci nu scade placerea pe care o ai din sex ci pofta de sex. Asta n-ar trebui sa fie o problema pentru voi decat daca ea incepe sa refuze actul sexual pe motiv ca nu are chef. Tratament nu stiu sa existe. Lucrurile vor reveni la normal daca inceteaza sa ia anticonceptionale dar nu stiu daca e cazul sa renuntati la aceasta forma de protectie doar pentru atat.
0
20-08-2009, ora 13:17
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
Buna ziua din nou, dupa ce am avut probleme in legatura cu libidoul ei si cu faptul ca ea a inceput sa nu ma mai simta inauntrul ei, am incetat folosirea mercilonului, am facut aceea pauza de 7 zile si dupa am facut un consult la medic unde i-am spus de problemele noastre ne-a recomandat un nou anticonceptional, tot combinat, Jasmine, dar nu sa schimbat nimic si intr-un final am renuntat si la el cu speranta ca problemele noastre vor disparea dar se pare ca si-au lasat amprenta, nici ea nu ma simte ca la inceput si si nici eu nu mai simt aceeasi placere.Dr. Balcan Anisoara daca aveti vreo parere sau sugestie legata de ceea ce n-i se intampla va rog sa imi raspundeti
0
21-08-2009, ora 11:43
Cristi87
Nu este medic/terapeut
Cristi87
la comentariul de mai sus poate sa se mai de-a si altcineva cu parerea, nu neaparat dna dr. Va astept...
0
21-08-2009, ora 12:03
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
sincer, pe tine nu are cum sa te afecteze in niciun caz lipsa de libido a partenerei. Cel mult anticonceptionalele pot sa micsoreze gradul de lubrifiere si poate asta simti, dar se rezolva cu ceva lubrifiant. In ceea ce o priveste pe ea, nu cred sincer ca problema tine de anticonceptionale, mai ales daca au fost intrerupte. Lipsa de libido inseamna lipsa dorintei sexuale, adica nu simte nevoia sa faca sex, dar in cadrul actului ar trebui sa se comporte normal, nu ar trebui sa fie afectata.

Nu stiu ce sa zic, mai asteapta si alte pareri.
0
11-08-2011, ora 11:38
adelina88
Nu este medic/terapeut
adelina88
Buna ziua am si eu o intrebare eu am luat mai bine de 2 ani la recomandarea medicului novynette dar luna trecuta nu am mai reusit sa mai gasesc in nici o farmacie, iar farmacista mi-a recomandat mercilon avand aceeasi complozitie eu le-am luat in continuarea novynette-lor adica dupa pauza aceea de 7 zile pe care o faci insa in loc de novynette am continuat cu mercilon as vrea sa stiu daca efectul este in continuare acelasi sau trebuie sa le administrez ca si cum nu as fi luat niciodata anticonceptionale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •