anxietate, depresie, glicemie

03-01-2018
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
LA MULTI ANI CU SANATATE !

Vreau sa intreb daca este si altcineva suferind de anxietate si depresie care a observat o legatura intre starile de rau ( greata, stari de voma, durere de cap, rau general.le stiti cu totii ) si variatiile mari ale valorilor glicemiei ?
Intimplator, cam de o luna, am masurat zilnic glicemia si am vazut ca atunci cind imi este mai rau am valori mari.intre 175 si 235.iar cind ma simt bine am valori normale.intre 100 si 125.
Mentionez ca fac tratament pt anxietate si depresie de mai multi ani si ma intreb daca acum fac si diabet sau din contra, din nu stiu ce motiv sa am variatii bruste de glicemie si de aici sa apara si starile de rau.
multumesc.
9 comentarii
0
03-01-2018, ora 16:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De obicei creșterea nivelului de stres duce la creșterea glicemiei. Modul de gândire și percepție disfuncțional duce la creșterea nivelului de stres prin interpretarea eronată a situațiilor întâlnite, ducând în același timp la depresie sau anxietate.
Încearcă să faci și psihoterapie pentru că în general psihoterapia împreună cu medicația duce la rezultate mai bune și mai rapide.
0
04-01-2018, ora 22:14
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Multumesc pt raspuns doamna Niculina.
0
13-12-2020, ora 11:49
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Sunt purtator de virus B de 10 ani.
Mi-am facut testul de 5 ore pentru a se verifica daca am hipoglicemie, insa totul a iesit f bine.
Astazi dimineata era 76 la trezire.
Am mancat o felie de paine si a crescut la 84.
Am aproape un an de cand am niste stari de amețeală f ciudate( parca simt stare de lesin, nod in gat, stare de frica de rau) de aceea am mers sa imi fac investigatii si la diabet.
Medicul mi-a dat aparat sa imi masor glicemia.
Mi-am tot luat insa e peste 80 aproape in fiecare dimineata.
Astazi era 76.
Sa fie oare o problema?
Mi-a mai notat si anxietate in diagnostic.
Sa aiba legatura anxietatea cu glicemia?
0
15-12-2020, ora 07:10
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Variatiile alea apar de la stres, de la schimbarile alimentare pe timp de zi. Daca ti e frica de diabet, fa glicemia glicolizata. E o analiza ce o faci la 3 luni sa vezi daca faci sau nu diabet
0
15-12-2020, ora 10:19
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi și la o evaluare psihologică să vezi și nivelul anxietății și factorii care o determină. Pentru că anxietatea influențează și modul de funcționare.
0
16-12-2020, ora 13:46
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Poate Glicemia sa scada din cauza Anxietatii?
0
28-12-2020, ora 12:13
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Gândurile, sentimentele, credințele și atitudinea pot afecta sănătatea organismului. Problemele de sănătate mentală netratate pot mări glicemia, iar la cei cu diabet îl pot agrava. Deci glicemia poate crește, dacă anxietatea crește.
0
31-01-2021, ora 11:41
Ciotlos Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Ciotlos Ovidiu
Buna ziua. Scriu și eu astăzi aici în ideea că poate mă ajuta cineva cu un sfat. Mi-am făcut recent niste analize de sânge, la care mi-a ieșit glicemia 112. Deci peste maximul de 110. Sufăr de anxietate și tac tratament cu Xanax și Asentra. Sunt și f stresat. Mi-am cumpărat și un glucometru, cu care mi-am făcut acasă teste. Dimineață pe nemâncate 104-108. După mâncare cam la o ora jumate am 146-150. Sunt deja cam panicat sa nu am acum și diabet.
1
31-01-2021, ora 12:39
Ciotlos Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Ciotlos Ovidiu
Revin din nou cu niste valori interesante ale glicemiei. După cum am.scris mai sus, dimineață am între 100 și 108. După mâncare cam la o ora am cam 140-150. Iar după încă o ora jumate am avut 90. Cum se face că dimineață e mai mare decât în timpul zilei la câteva ore după mâncare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •