anxietate, depresie, glicemie

03-01-2018
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
LA MULTI ANI CU SANATATE !

Vreau sa intreb daca este si altcineva suferind de anxietate si depresie care a observat o legatura intre starile de rau ( greata, stari de voma, durere de cap, rau general.le stiti cu totii ) si variatiile mari ale valorilor glicemiei ?
Intimplator, cam de o luna, am masurat zilnic glicemia si am vazut ca atunci cind imi este mai rau am valori mari.intre 175 si 235.iar cind ma simt bine am valori normale.intre 100 si 125.
Mentionez ca fac tratament pt anxietate si depresie de mai multi ani si ma intreb daca acum fac si diabet sau din contra, din nu stiu ce motiv sa am variatii bruste de glicemie si de aici sa apara si starile de rau.
multumesc.
2 comentarii
0
03-01-2018, ora 16:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De obicei creșterea nivelului de stres duce la creșterea glicemiei. Modul de gândire și percepție disfuncțional duce la creșterea nivelului de stres prin interpretarea eronată a situațiilor întâlnite, ducând în același timp la depresie sau anxietate.
Încearcă să faci și psihoterapie pentru că în general psihoterapia împreună cu medicația duce la rezultate mai bune și mai rapide.
0
04-01-2018, ora 22:14
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Multumesc pt raspuns doamna Niculina.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.