Anxietate sau boala a inimii? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau boala a inimii?

04-12-2010
Clau Jc
Nu este medic/terapeut
Clau Jc
Va salut, numele meu este Claudiu si am 23 de ani.
Totul a inceput intr-o noapte, acum o saptamana in urma, cand statea in fata tvul.
Dureri in piept, bratul stang incepea sa amorteasca si brusc am inceput sa ametesc.
Am mers la urgente unde am asteptat cam jumatate de ora, timp in care imi amortisera ambele brate, tensiune 15/9 di puls 101, EKG normala. Mi s-a facut calciu si mi-am revenit instantaneu persistand durerea in piept.
Am mers acasa, am adormit, a doua zi simteam multa adrenalina prin corp, parca-mi era frica de ceva, era de fapt starea de anxietate.
Doctorul de familie nici nu mi-a prescris altceva decat sindrom astenic si distonie neurovegetativa. Mi-a dat tratament numai ca noaptea in jur de ora 1 acelasi lucru. Am mers din nou la urgente am facut din nou EKG si nimic schimbat.
M-au avertizat ca e pe fond nervos, o depresie si ca am nevoie de un doctor psihiatru. A doua zi am facut analizele sa vad daca am lipsa de calciu, analize care au iesit bune. Am consultat apoi un doctor psihiatru care mi-a spus ca am suferit o usoara depresie si ca ar trebui sa urmez un tratament cu alprazolam si cipralex in cantitati destul de mici pt ca nu e ceva sever.
Am mers acasa si am incercat sa ma gandesc daca chiar am suferit vreo depresie si nu am gasit un raspuns. Dupa o zi de tratament, mai exact aseara, am chemat ambulanta pentru ca aveam o ameteala prea puternica sa ma pot da jos din pat. In acelasi timp simteam ca-mi frige in cosul pieptului si toate venele mai ales cele din brate. Le-am spus celor de la ambulanta simptomele din trecut si mi-au spus sa ma linistesc ca e un simplu atac de panica.
Ce m-a speriat cel mai tare a fost ca simptomele atacului de cord sunt uneori aceleasi cu simptomele unui atac de panica.
Spre final as vrea sa adaug faptul ca de o saptamana ma doare in piept, prima durere fiind urmata cu amortirea mainii stangi, 3 EKG-uri facute in zile diferite au iesit normale si nici lipsa de calciu nu am. Durerea din piept se manifesta ca o apasare dar in acelasi timp ca niste gheare si este aproape permanenta. Multumesc frumos...
16 comentarii
1
04-12-2010, ora 22:46
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
In loc sa te trimita la psihiatru, cardiologul ar fi tb. sa-ti instaleze un holter+ABPM pt. 24 de ore.Eventual sa-ti recomande testul de efort si ecocord.Daca toate sint normale se pot gindi la psihiatru.Din pacate unii medici acorda prea putin timp pacientului.
Eu merg de citiva ani la inst. de cardiologie si abia de citeva luni in urma investigatiilor de mai sus sa descoperit ca sufar de o boala f grava.De aceea te sfatuiesc sa cauti un cardiolog bun care sa-ti acorde mai mult timp, sa caute cauza manifestarilor tale.Eu iti doresc multa sanatate !!

ps.ti-am lasat un mesaj privat
0
05-12-2010, ora 14:43
Clau Jc
Nu este medic/terapeut
Clau Jc
Inca nu am consultat un doctor cardiolog! Maine voi merge la cel mai bun cardiolog din oras si am sa-i spun despre toate cele mentionate. Multumesc frumos si astept din nou mesajul pv pt ca nu l-am primit. Am sa revin cu noi comentarii despre consult si diagnostic. Multa sanatate.
0
05-12-2010, ora 14:50
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Du-te pe profilul tau si citeste mesajul privat.
0
23-01-2011, ora 17:27
Clau Jc
Nu este medic/terapeut
Clau Jc
Dupa 2 luni aproape revin cu aceleasi intrebari in legatura cu simptomele mele pentru ca am facut diferite analize si sunt perfect sanatos. Acum o luna am facut o ecocardiograma si totul e perfect.

Doare mana stanga cam pana la cot, muschiul pectoral stang, omoplatul stang si cateodata ma inteapa inima si ma ia cu ameteli. Va rog sa-mi raspundeti!!!!
0
31-01-2011, ora 19:11
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Clau Jc: Din ceea ce imi descrieti este mai degraba o problema musculo-scheletica decat una cardiaca. Poate fii inclusiv o nevralgie intercostala sau o boala pulmonara. Daca inima dumneavoastra este, dupa concluzia ecografiei cardiace sanatoasa din punct de vedere morfologic cu siguranta aceste manifestari sunt de alta cauza.
0
25-02-2011, ora 18:57
nikoleb
Nu este medic/terapeut
nikoleb
Buna seara. Problema mea a inceput anul trecut in mai 2010 dupa ce am fost operata. La o zi dupa operatie ma simteam foarte agitata si inima a inceput sa imi bata foarte repede mi-au dat calciu. Cand am ajuns acasa tot asa aveam perioade cad inima imi batea cu repeziciune pulsul mi-a ajuns la 140. Am fost la medic si mi-a recomandat sa imi verific glanda tiroida.Mi-am facut analizele totul normal mi-au dat tratament cu calciu si magneziu timp de o luna nu mi-a trecut am fos si la un control cardiologic totul normal dar starea mea nu s-a inbunatatit. In noiembrie am facut alt control cardiologic in care mi-au pus holter am facut ecografie la inima la care mi-au scris ca am distonie neurovegetativa. Nu mai stiu ce sa mai fac. Se poate scapa de aceasta boala?????????? Cum se poate trata??? Multumesc
0
04-01-2012, ora 23:03
Clau Jc
Nu este medic/terapeut
Clau Jc
Si... iata... dupa aproape un an si cateva luni, revin cu aceleasi simptome dupa aceleasi controale medicale. Daca nu e nimic cardiovascular, atunci ce poate fi? Curios ca totul s-a declansat intr-o singura noapte a lui noiembrie 2010. Durerile din piept sunt cateodata arsuri sau intepaturi, deasupra sau sub stern si nodul in gat apar temporar... iar dureri in partea stanga a pieptului dar si a omoplatului stang, persista aproape mereu. Nu stiu cum se face dar mereu ECG-ul imi iese bine dar eu simt o aritmie. Tin mana apasata pe piept si simt batai cand mai puternice cand mai scazute ca intensitate, cand mai rapid cand mai incet ca ritm. Nu stiu ce sa mai cred, nu cred ca exista forum pe care sa nu-l fi citit pt a intelege ce se intampla. Curios e ca cel mai des ma apuca aceste stari in repaus si mai ales seara inainte de culcare. Poate ca ma gandesc eu prea mult ca as avea ceva cu ceasul si asta ma sperie destul de tare. Incerc sa-mi caut linistea de obicei langa cineva anume si coincidenta sau nu, uneori chiar reusesc, deci e si pe plan emotional (psihologic) dar poate doar o parte din simptome. Ajutati-ma cu o parere va rog, multumesc!
0
09-01-2012, ora 05:25
anabela1
Nu este medic/terapeut
anabela1
Clau Jc:Si eu ma confrunt cu aceiasi problema ca si tine.La mine a inceput acum 3 ani intr-o dupa masa cand mi s-a facut rau, aveam palpitatii, stare de lesin si imi amorteau mainile.am chemat ambulanta si mi-au spus ca am facut colica biliara pe baza nervoasa mi-au dat calmante si au plecat.Totul a fost ok cateva ore dupa care iara a inceput sa-mi amorteasca mana(am uitat sa mentionez ca tatal meu a facut semipareza pe baza nervoasa)m-am speriat atat de tare incat sotul meu ma dus la spitalul de neurologie din oras acolo m-au consultat si mi-au dat calciu dupa care au zis sa ma duc acasa.Acasa am adormit intr-un final dar pe la 1 noaptea m-am trezit cu dureri in piept si nu am putut sa dorm.Dimineata la ora 7 mama mea a sunat la medicul cardiolog care se ocupa de familia mea, aceasta spunandu-i sa ma duca de urgenta la spital.Acolo au urmat ECG-uri, holter, ecocardiograma, analize la tiroida si multe altele.In concluzie mi-au zis ca nu am nimic la inima dar la mine durerile in piet nu incetau.Au depistat in urma analizelor de scaun chisturi de viermi in stomac si mi-au zis ca alea ar fi cauza durerilor in piept.m-am dus acasa dar din pacate au inceput atacurile de panica nu mai reuseam sa stau acasa singura, nu puteam pleca nicaieri din afara orasului de frica sa nu mi se faca rau.Am fost la psiholog, dar tot asa o duc de 3ani cu dureri inpartea stanga a pieptului si in bratul stang cateodata am impresia ca mor, nu dorm cu noptile si nu mai am chef de nimic, sper ca o sa gasim solutia in final.
0
16-01-2012, ora 23:27
robert alexandru
Nu este medic/terapeut
robert alexandru
Salut si eu am inceput sa citesc pe acest forum de ceva timp dar nu am zis nimic pana acuma nu am postat.Am citit probleme voastre de mai sus si vreau sa spun ca si eu la fel sunt poate chiar mai rau am crezut un timp ca sunt singuru care au problemele astea sunt speriat foarte rau...am atacuri de panica foarte des si seara mai ales exact cum spuneai si tu anabela sau clau cj.atacurile vin tot mai des si imi vine in minte tot felu de ganduri urate ma sperii foarte rau tremur tot ma iau transpiratiile si mi se pune un nod in gat, inima imi bate foarte tare zici ca imi iese din piept chiar si acuma cand scriu mesaju asta am simtomele astea ma lasa uneori dupaia ma ia dinou...am fost la doctor o data si am spus problema mea mi-a dat atunci sa iau un tratament nu mai stiu exact ce...era TONOTIL-N erau niste fiole si niste vitamine din cate tin eu minte...nu m-am mai dus la doctor din cauza ca doctoru meu de familie se poarta cam naspa mai sever si nu imi place comportamentul ei.da cum sa va spun.stateam asa cate o data de vorba cu cineva el vorbea cu mine si eu eram cu mintea in alta partea aveam starile alea ciudate de anexitate de panica de frica..doamne nu doresc nici la cel mai mare dusman al meu asa ceva credetima.nus ce sa zic acuma cand scriu mesaju asta am starea asta foarte nasoala ma tot concentrez sa ma gandesc la ceva bun sa imi treaca din minte.astept si eu sfat sau cu cineva care sa vorbesc lasatimi un mesaj ceva aici - Va multumesc si sper sa gasim o solutie sa scapam de aceasta boala foarte urata boala sau cum sa i zic nici eu nu stiu.
0
16-01-2012, ora 23:29
robert alexandru
Nu este medic/terapeut
robert alexandru
am uitat sa specific si eu am varsta de 22 de ani ii fac acuma pe 19 ianuarie
0
24-02-2012, ora 13:07
bladesand6
Nu este medic/terapeut
bladesand6
Si la mine a inceput totul intr-o noapte acum 16 ani...o palpitatie puternica, greata, ameteala, tensiune foarte scazuta, etc.. Au urmat: analize care au iesit perfect (minus calciu si magneziu care erau scazute), ekg-uri la efort si in stare de repaus, doppler, ecografie pe inima, medici internisti, cardiologi, psihiatrii...Cind imi aduc aminte chiar imi vine sa rid...:-) O data sau de doua ori pe saptamina, mai ales seara pe la orele 22-23 eram jos in intersectie si chemam taxiul sa merg la urgenta:-) Tensiune 160 cu 100 (de regula aveam 120-80), tahicardie, puls 140, etc...si ce era cel mai stresant si ma speria cumplit...o bataie a inimii ca un tremur pe care o simteam in piept deobicei zilnic...au urmat in mod normal medicamente cu pumnul..:-) Aveam doua sertare pline cu retete, ekg-uri si medicamente..:-) Dp dv psihic?:-) Eram la pamint...ginduri negre: ce sens mai are sa traiesc, oricum o sa mor curind, nu pot pleca in delegatii ca mor, etc...Si ca sa nu mai vorbesc de faptul ca-mi era frica sa fac sex cu sotia pentru ca s-ar putea sa mor in timpul actului sexual:-)) Uite ca traiesc si azi dupa 16 ani..De 16 ani nu am mai fost la medic...De 16 ani nu am mai luat niciun medicament.deci n-o sa muriti:-)...bataia in piept o simt si azi dar parca nu ar exista...insa nu o mai astept sa vina...incercati sa intelegeti ce spun acum...ea vine si trece ca si cum ar face parte din viata mea...trebuie sa va obisnuiti cu asta...
Nu sint medic dar am sa va explic...lipsa de Ca si Mg care are o strinsa legatura cu distonia neurovegetativa si se manifesta inclusiv prin spasmele musculare...Ce e inima? Un muschi...Deci ceea ce simtiti nu este altceva decit un spasm muscular daca dp dv organic ea este buna deci daca nu exista un defect organic (o valva care nu funct, etc.)...e simplu...Deasemenea nervii care controleaza funct organelor interne inclusiv a muschiilor sint bulversati:-) Adica nu mai stiu ce sa faca:-)) Nu-i puteti controla pentru ca nu aveti cum...asa ca trebuie sa va obisnuiti cu surpizele:-) Dar nimeni nu moare din asta...continuati-va viata pt ca e pacat...mai ales ca sinteti tineri...Infarctul presupune niste vase sanguine sclerozate, pline de colesterol, o inima obosita sa pompeze prin niste vase sanguine obturate, etc...la virsta voastra nu e cazul:-) Dar...sfatul meu e sa nu fumati si pe cit posibil sa beti o singura cafea pe zi, naturala si cu mult lapte:-)
Si cred eu cel mai important lucru...incercati seara sa fiti obositi fizic si sa va uitati la un film bun:-)
0
24-02-2012, ora 13:30
nikoleb
Nu este medic/terapeut
nikoleb
Stimate Domn! Multumim de incurajari. Si astazi dupa 2 ani am aceleasi simptome... numai ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ele (le-am acceptat pe cat posibil), dar cate odata imi vin ganduri negre si... teama cel mai rau lucru, teama de a iesi din casa singura, de a sta singura, cate odata ametesc dar sper ca sa imi fie mai bine intr-o zi. Am inceput sa beau multe ceaiuri, sper sa fie de folos. Multa sanatate tuturor!!!
0
05-03-2012, ora 14:55
ciceu andrei
Nu este medic/terapeut
ciceu andrei
si eu am atacuri de panica de aproape 2 ani, doar k am reusit sa o controlez.am facut tratament cu zoloft si alprazolam, dar le-am lasat dupa un an chiar daca nu eram prea bine.mananc multe fructe si inerc sa iubesc tot ce ma inconjoara, chiar daca cateodata e mai greu.sunt persoane cu boli foarte grave si nu se streseaza asa ca noi.cand va simtiti rau nu va mai ganditi la bataile inimii, mancati un fruct, ganditiva la ceva frumos, nu va stresati.va doresc sanatate la toti.
0
27-06-2012, ora 18:34
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
pentru Anabela Clau eu sunt Veronica AM 34 ANI SI EU SUNT TOT CA VOI MA SIMT UN NIMIC AM 2 FETE PENTRIU CARE CRED CA MAI STAU PE PICIORE DE MULTA VREME SUNT IN SITUATI ASTA CAN DE 5, 6 ANI CRED CA MAI MULT DAR NU AM CREZUT VREODATA SAMI DORESC SA NU MAI FIU PENTRU CA MAM SATURAT DE MINE DACA VRETI SA VB CAUTATIMA PE FACEBOOK VERONICA ALINA BADEA O SA VEDETI O POZA DE PROFIL CU MINE SI SOTU MEU MA SIMT F. SINGURA O SA VB MAI MULTE DACA VRETI DUPA CE MA VETI GASI, O SA VA DAU ID MEU SA VB PE MES PWP
0
03-02-2013, ora 22:15
danaB73
Nu este medic/terapeut
danaB73
Buna seara tuturor, am avut astfel de probleme si eu respectiv sindrom anxios si distonie neuro-vegetativa cu atacuri de panica.Se manifestau prin apasare in piept, respiratie f greoaie uneori simteam ca ma sufoc, puls marit, tensiune marita, amorteli de brate, cap, usor lesin, cascat excesiv...am tinut tratament de psihiatrie pentru ca cu inima toate au iesit ok, zoloft, egilok, ansilan, lexotan, bilobil, magneB6, timp de 2 ani.Simptomele au disparut la scurt timp de la inceperea tratamentului, ma simteam ok si m-am simtit bine 3 ani dupa care au reaparut.in prezent !
Acum am inceput din nou investigatiile care mi-au iesit ok cardiologic si am un tratament cu egilok, preductal.vagostabil, panangin, sedivitax, rivotril si xanax.Acum nu se manifesta la fel ca data trecuta ci doar prin cresterea brusca a pulsului, cascat excesiv si apasare in piept cu respiratie greoaie.Medicul mi-a spus sa mai astept un pic sa vad daca vor trece asa daca nu vom schimba tratamentul (astea sunt ceva mai usoare).va trebui probabil din nou serotonina...practic lipsa serotoninei duce la aceste distonii neuro-vegetative...serotonina este de fapt un hormon produs de organism intre anumite ore in timpul somnului, atunci cand suntem fericiti, sau cand avem o stare de bine...atunci cand organismul nu este capabil sa o produca in cantitatea necesara trebuie sa o luam chimic.
Sper sa scap cat mai curand de aceste probleme, va doresc si voua acelasi lucru, multa rabdare, si nu uitati sa folositi si medicatia naturista in paralel cu cea alopata(puteti incerca remediile homeopate sau naturiste gen passiflora, roinita, valeriana, tinctura de talpa gastii)care va ajuta f mult sa scapati mai repede...eu asa le-am folosit si prima data si acum !
Va doresc tuturor numai bine si astept sa-mi mai impartasiti din experientele voastre (din pacate nu tocmai placute ) !
Inca ceva...nu uitati sa va rugati !Dumnezeu ne vindeca pe toti !
0
06-02-2013, ora 23:44
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
De mai bine de 2 ani ma confrunt exact cu aceleasi probleme, palpitatii, mana amortita, nod in gat, amorteala in corp, ameteala..am fost la en medici, en analize totu e ok am fost si la psihiatru degeaba cand ma ia aceasta senzatie ma gandesc numai la tampenii mai ales ca am un copilas de 2 ani si stam mai tot timpul singuri acasa.chiar nu mai stiu incotro sa o iau ca sa fie bine, mentionez ca am 25 ani nu fumez nu beau cafea, alcool si sunt operata si de colica biliara ca am citit un comm mai sus cum ca ar avea o treaba cu aceste simptome, eu nu cred Chiar si azi vb la tel.linistita cand deodata am simtit un gol in stomac amorteala in corp si ameteala si 3 bataii ft tari de inima, m.am cam speriat am aparat in casa cand mi.am luat pulsu era 108, tensiunea15, 9.la dr daca, ma duc ma te iar la psihiatru, rog cine ma poate sfatuii sa nu evite. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •