Anxietate sau boala de inima?

01-06-2022
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Acum un an de zile am avut niște probleme cu atacuri de panica de atunci, am probleme cu inima, adică puls crescut mereu palpitatii când dorm, palpitatii după masa, tot timpul… E din ce in ce mai rau. Fără metorpolol nu pot trai. Simt și o presiune in piept in jurul stomacului mai jos de inima puțin. Menționez ca am 20 de ani, fumez, nu beau alcool, nu consum droguri sau cafea. Iar TSH e cam mare in jur de 7. La cardiolog am fost in toamna si a zis ca e o tahicardie sinusală. Sa merg iar la cardiolog sau psihiatru/ psiholog?multumesc frumos pt orice răspuns.
14 comentarii
0
01-06-2022, ora 20:20
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi la un cardiolog, poate te trimite si la un studiu de electrofiziologie, ca sa vezi mai bine ce ai.
0
01-06-2022, ora 23:23
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Scuza ma dar exagerezi… nu am alte simptome nu am amețeli nici lipsa de aer. Plus ca mi e frica. Cât timp am luat antidepresive, euthyrox, metoprolol am fost ok.
0
01-06-2022, ora 23:51
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Pai si daca au mers de ce nu le mai iei?
0
02-06-2022, ora 00:18
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Pentru ca am fost in străinătate și numai aveam.
0
02-06-2022, ora 00:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu as merge la cardiolog si l-as intreba clar daca trebuie sa iau tratament de la cardiolog sau de la psihiatru,
0
02-06-2022, ora 10:19
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Doamna doctor îmi dăduse potasiu și magneziu, doctorul de familie mi a dat metoprolol
0
02-06-2022, ora 13:41
360
Nu este medic/terapeut
360
a uitat sa-ti zica de calciu (palpitatiile pot fi rezultatul unei deficiente in minerale, de aceea ti-a dat potasiu si magneziu. acestea restaureaza balanta electrolitica, care balanta stabileste modul de bataie al inimii. calciu are aceeasi importanta ca si potasiu si magneziu...)...

ca sa se absoarba calciu, ia vitamina d si suplimenteaza cu astea 2 dupa ce mananci. mancarea trebuie sa contina ceva grasimi. dupa cateva zile (3-4) ar trebui sa dispara palpitatiile sau sa se amelioreze. de suplimentat cu calciu poti sa suplimentezi cu 500mg, iar restul de 500mg de calciu il iei din:
- 50g branza/cascaval (250 mg calciu) si
- 1 iaurt de 130g [parca](250mg calciu)

peste cateva zile revii aici si ne spui cum te simti

LE: magneziul cumpara-l sub forma de citrat (citrat de magneziu), pt ca se absoarbe mai bine. potasiul, uita de el. nu esti deficient si oricum nu se absoarbe din suplimente decat in proportii f mici
0
02-06-2022, ora 22:38
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Multumesc frumos. O sa tin cont de sfaturile dvs.
0
17-06-2022, ora 20:37
Erica2018
Nu este medic/terapeut
Erica2018
Bună !
Cum te mai simți? Îți urmăresc postarea pt ca sunt intr-o situație asemănătoare.
0
18-06-2022, ora 00:21
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Buna. Am fost la cardiolog, mi a spus ca inima e ok, analizele de sânge ok doar o ușoară scădere de vitamina d și foarte crescut Anti-TPO. M-au diagnosticat cu tahicardie sinusală și aritmie extrasistolica supraventriculara pt ca mi au găsit 4 extrasistole.Ceea ce iau in momentul actual este Escitalopram, Calmogen, Metoprolol, euryrox, sedatif pc. Abia astăzi am început tratamentul. Vedem mâine cum ma simt pentru ca starea mi s a agravat. Dacă e de la tiroida asa cum mi s a spus doza de euthyrox ar trebui sa ma ajute. Multă sănătate și toate cele bune.
0
18-06-2022, ora 01:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca iei Escitalopram nu ar mai trebui sa iei Calmogen si Sedatif PC. Nu e bine sa combini naturiste cu alopate din cauza interferentelor.
Asteapta rezultat in 2-4, chiar 5 saptamani.
E posibil sa ai efecte secundare in prima luna dar se vor retrage.
Starile sunt somatizari de anxietate care vor disparea la tratamentul cu Escitalopram.
0
18-06-2022, ora 07:31
Erica2018
Nu este medic/terapeut
Erica2018
Camelia_21,
Multă sănătate!
Mulțumesc pentru răspuns!
0
18-06-2022, ora 14:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Camelia_21

S-ar putea ca Anti-TPO sa nu fie crescut. Unele laboratoare folosesc reactivi invechiti si mai dau rateuri.
Refa-ti analizele la alt laborator.
Am fost si eu in cazul asta, tot cu Anti-TPO.
0
18-06-2022, ora 23:57
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
clara_p medicamentele mi au fost prescrise de medicul de familie. Marți ma voi duce la endocrinolog sa vad dacă aceasta este cauza. Iau momentan 0, 25 euthyrox.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Măsurarea pulsului
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •