Anxietate sau ipohondrie?

20-11-2021
Livia Elena
Nu este medic/terapeut
Livia Elena
Buna seara. As dori sa va spun simptomele pe care le resimt si sa imi oferiti un sfat. Mentionez ca aceste stari au inceput inca de cand aveam 15-16 ani, in urma decesului tatalui meu, dar au revenit ulterior. In cazul in care am o durere sau orice altceva, imi fac scenarii in minte ca si cum un pericol iminent ar urma sa aiba loc, senzatie de sufocare, senzatia de nod in gat, batai accelerate ale inimii( uneori), ganduri ca as putea pati ceva rau, etc. Mentionez de altfel, ca am fost la medicul cardiolog, unde inima este in regula, am facut si electrocardiograma si chiar si ecografie. Mentionez ca am si toate analizele la zi si au iesit foarte bune, in afara de ceva valori mici la calciu, magneziu, etc. Ce m-ati sfatui sa fac pentru a reusi sa scap de aceasta senzatie?
2 comentarii
1
20-11-2021, ora 10:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Sunt somatizari si simptome de anxietate. Faceti tratament de la psihiatru si psihoterapie. Alte cai nu exista.
Analizele pentru tiroida au iesit bune?
1
20-11-2021, ora 11:05
Livia Elena
Nu este medic/terapeut
Livia Elena
Da, am uitat sa specific ca si cele de tiroida au iesit in parametri normali. Multumesc pentru sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul