Anxietate sau probleme cardiace ?

13-06-2021
strumfii
Nu este medic/terapeut
strumfii
Buna ziua. Am 34 ani, si in urma cu 2 ani in urma consumului unui expresso am suferit o cadere de calciu cu maini de mamos, destul de urata. Dupa cateva ore petrecute in urgenta, am plecat acasa pe picioare, simtindu-ma ok, dar incepand cu urmatoarea zi a inceput un episod care ruleaza si in ziua de azi si anume gandul ca am ceva organic. Efectiv dupa acea cadere de calciu gandul meu a fost doar la boli grave, probleme cu ficatul, inima, tumori, cancere, orice auzeam asociam cu starea mea care consta pe acea vreme in ameteli usoare, dureri musculare care acum imi par logice in urma hipocalcemiei de atunci. Bun, timpul a trecut, am renuntat la fumat, cafea, cola, am inceput sa iau cele trei mese pe zi, si probabil in urma tigarilor a aparut un sevraj nicotinic incat uneori aveam niste ameteli si niste greturi de ma facea sa ma gandesc la tot ce era mai rau, iar eu avand ocazia sa lucrez in spital (nu sunt cadru medical), am inceput sa ma controlez peste tot, insemnand ekg-uri, rmn-uri la cap, coloana, endoscopie, analize hepatita, helycobacter, control orl, tomograf abdominal, tot ce se poate in afara colonscopiei unde cand am aflat ce implica m-am vindecat instant. Intre timp au trecut ametelile, doar ca acum pe langa faptul ca am senzatia des ca am ceva organic, mi se intampla uneori sa tremure cateva secunde buzele, uneori simptoma intre piept si buric ca si cum ceva s-ar strange in stomac, iar in general simt in piept in partea de sus o apasare usoara, ca si cum se plimba ceva, chiar si un nod in gat ocazional. Totodata mai am senzatia ca respir greu si pare ca se agraveaza incat imi sta gandul doar ca urmeaza sa ma sufoc, si dintr-o data dispare. In tot acest timp, diagnosticele gasite au fost o gastrtita, un reflux, si o hernie hiatala mica, neoperabila dupa cum a spus dna doctor. Pe parte de cardio, am avut holter de tensiune de vreo 7 ori, iar in vreo 2 situatii am avut cateva tensiuni constante de 14 si 15, incat mi s-a instalat in cap ideea ca am hipertensiune si voi face avc...acum de cate ori am luat tensiunea ocazional am avut 12 cu 8. Si bomboana de pe tort a fost un holter ekg la care diagnosticul a fost tahicardie paroxistică supraventriculară, desi din ce am citit pe internet in legatura cu simptomele, eu nu simt nimic, sau poate nu sesizez eu. Greseala sau ghinionul meu a fost ca am mers la un medic, dupa care am revenit cand m-am simtit rau si am nimerit la alt medic, dupa care am revenit din nou la alt medic si tot asa pana am ajuns sa imi fie rusine sa mai revin dar totodata ma gandesc ca poate la un moment dat va fi ceva serios si eu nu voi reveni de rusine, fiindu-mi fatal sau stiu eu... Vreau sa va cer parerea, stiu ca undeva este si atac de panica, dar eu simt in fiecare zi o jena in piept, imi este ffff greu sa cred ca acea tahicardie sau acel atac de panica persista de dimineata pana noaptea, mananc bine, am pofta de mancare, dorm desi uneori ma trezesc la 6 dimimeata si ma uit pe pereti, dar totusi ma simt odihnit. Pe de alta parte nu imi mai arde de nimic, nu ma mai pot concentra la nimic...am modificari de gandire in sensul ca acum ma simt perfect si imi impun sa gandesc pozitiv iar cand apare simptoma efectiv ma schimb total in rau, tristete, panica, ganduri! Am fost trimis si la psihiatrie unde mi s-a dat xanax dar nu are nici un efect...simptoma este aceeasi.
Atat mi-a ramas din povestea mea, tahicardia care habar nu am ce inseamna in viata mea, iau propanorol dimineata si seara si evident ca nu se schimba nimic. Tiroida este ok, pe partea de gastro cica nu ar fi de acolo, medicul se uita la mine ca la ursul panda, sau pe scurt ca la un nebun cand ii povesteam starile pe care le am.
Idei sau...anul acesta primesc internare la Socola? Multumesc
2 comentarii
0
13-06-2021, ora 21:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti simptome si somatizari de depresie si anxietate. Mergeti la un psihiatru sa va dea corect tratamentul cu antidepresiv, nu cu Xanax. Antidepresivul trateaza si anxietatea si depresia,
0
20-06-2021, ora 10:56
strumfii
Nu este medic/terapeut
strumfii
Multumesc, mi s-a dat alprazolam de 0, 5 mg si acum sunt ok. Sper sa ramana asa ca tare bine e...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: