Anxietate sau probleme cu inima?

30-11-2020
Dulcineea01
Nu este medic/terapeut
Dulcineea01
Bună ziua! Sufăr din când în când de anxietate și atacuri de panica. Aseară am avut un atac care a trecut rapid deoarece am învățat sa le opresc. Imediat după aceea a început sa ma doară mana stanga și sa îmi amorteasca de la umăr pana la degete. Aceasta senzație cu durere a persistat câteva ore bune după acest episod. Nici azi nu a trecut de tot. Țin sa menționez ca am făcut control Cardiologic acum 1 an când au început aceste stări. ecografia Doppler a ieșit ok, iar la ekg a iesit ca sufăr de tahicardie sinusala din cauza anxietății. Mi s-a recomandat magnerot. Credeți că această senzație este de la anxietate sau totuși sa mai fac un control cardiologic? Pulsul și tensiunea sunt tot mai tot timpul între 10-12 tensiunea și 67-88 puls. Sunt speriata tare. Mulțumesc anticipat
4 comentarii
0
30-11-2020, ora 15:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai faceti un control Cardiologic si daca iese bine mergeti la psihiatru pentru tratamentul atacurilor de panica.
0
02-12-2020, ora 10:43
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Ce varsta aveti ?
0
02-12-2020, ora 11:02
Dulcineea01
Nu este medic/terapeut
Dulcineea01
26, abea împliniți
0
02-12-2020, ora 11:34
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Eu zic ca dvs aveti o problema psihica si acele simptome sunt somatizari ale anxietatii.
Mergeti si vorbiti si cu medicul de familie.

O zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici